Торене на луковични

Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Торене на луковични

Мнение от gyulcem »

Моля споделете спецове по луковични, с какво ги торите луковичните или пък с какво съотношение тор, не знам дали някъде е писано. Луковичните ми са повечето само на листа и ми се струва, че искат торчица.
Мария, може ли да ни подшушнеш с какво ториш луковичните (лалета, нарциси, зюмбюли, лилиуми), питам те защото си спец по луковични.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Торене на луковични

Мнение от Мария Николова »

gyulcem написа:Моля споделете спецове по луковични, с какво ги торите луковичните или пък с какво съотношение тор, не знам дали някъде е писано. Луковичните ми са повечето само на листа и ми се струва, че искат торчица.
Мария, може ли да ни подшушнеш с какво ториш луковичните (лалета, нарциси, зюмбюли, лилиуми), питам те защото си спец по луковични.
Лалетата само ги пазя от органичен тор и я карам бабшеката. :oops:
Трябваше и ирисите така да пазя, но не устоях на изкушението. Предварително наторих мястото на принципа "Коня от зоб да умре, не от глад." И масово загнили ризоми.
За пръв път на ориенталците ще подсипвам предполагаемо кисела почва от борови иглички - дълги двойки иглички. Слагала съм по 1 с.л. топчета поръчков тор за лилиуми. Ръчна борба с вредители и това. Казвам ти, бабешка работа.
Мен ако питаш, Юлето (just) е суперспец на луковичните - защита, торене - всичко от а до я! :daaa: :daaa: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
just

Re: Торене на луковични

Мнение от just »

Хе, хе, Мери, от А до Я :angelche:

Честно казано лалетата не съм ги торила кой знае колко :oops: , но пък държа листата им до последно, така че явно се изхранват максимално.
Оборски тор, но не угнил, ами такъв който вече е станал като пръст, съм слагала в почвата като я подготвям с пясъка и не съм забелязала нещо притеснително - цветовете си бяха от хубави, по-хубави :nod:
В началото слагах чат-пат гранулиран тор за луковични, на някаква българска фирма беше, но скоро не съм.
Една година бях купила някакъв течен тор с пулверизатор, с който както ми препоръчаха пръсках новите луковици преди да ги засадя. Ще потърся къкъв беше точно и ще пиша.

Тази година и при мен също има много единични листа, дори и на стабилни през годините сортове и това го отдавам на шантавото мокро време миналото лято, заради което по-големи луковици явно са изгнили и са останали само тук-там детки, които не магат да изхранят цвят за този сезон :eeeh:

Добре, че има достатъчно нови попълнения, че да не се провали сезона :twisted:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Торене на луковични

Мнение от Виола »

Гюлче, и моите са само на листа, но аз мисля, че не е до торенето, а до пръстта. Просто луковичните си искат по-песъклива почва. Моята е глинеста и за да виждам цъфнали луковични всяка година си купувам нови. Но май вече ще премина само на други цветя, защото явно луковичните не са за моята градина.
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Торене на луковични

Мнение от gyulcem »

Благодаря ви момичета, май сте прави за времето.Каквото цъфне и аз имам малко нови попълнения и на тях ще се радвам. :tzvetentze:
Но да кажа и тук, че съм най-доволна от Евробулб , луковичките от там са си читави и си цъфтят, те са ми от преди 3-4 години.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2188
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Re: Торене на луковични

Мнение от Nevita »

Мили момичета, посъветвайте ме с какво да обогатя почвата си. Там. където ще слагам лалетата, от години не е торено, само редувам цинии и лалета и предполагам, че почвата вече е изтощена. Видях из интернет Яра Мила комплекс, тази тор подходяща ли е (става въпрос за предсеитбено торене), че не е много евтина и ме е страх да купувам на сляпо.
Отделно, имам на вилата оборска тор, и тя угнила колкото си иска, стои там от няколко години, мога ли да ползвам нея, или е опасно? За нея чета противоречиви мнения.
Благодаря ви предварително!
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Торене на луковични

Мнение от dung »

Щом имаш угнила оборски тор, изобщо не се колебай. Слагай смело.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”