Сеене на пеларгониуми и семенаци

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Две важни наблюдения:
1. Семената може да са хидратирани, но ембриона в тях да не иска да се буди защото до него постъпва прекалено малко въздух. За да се събуди един ембрион му трябва и вода и въздух, а както знаем семенните обвивки на пеларгониумите са доста твърди. В такъв случай ако семената до 3-7 дни не покълнат то е хубаво да се скарифицират.
2. На опаковките на промишлените пише да се сеели есента. НЕ! Не правете това, само ще се затормозите себе си и растенията. Като се посеят февруари-март зацъфтяват по същото време като сятите през есента, а и така стъблата им стават тлъстички още от дъното за разлика от есенните, които трябва да се преборят със скъсяващият се ден.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

capitatum:

Изображение

alchemiloides:

Изображение

sp:

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

Пак аз :mrgreen:
Вече си имам и семенца:

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

О, чудо! Кокосовото мушкато беше с много дребни семки, които нямаше как да скарифицирам за това реших да го оставя да покълне в петри върху влажна хартия, за да мога да видя какво се случва със семките, ама уви, месец беше минал и нищо не излизаше за това оставих петрито да си седи. То изсъхна милото, прашляса и наскоро реших да го разчистя, ама като ги знам мушкатата... съдържанието го изсипах в една сосиерка с влажна пръст, не знам кога беше, но ето вече имам едно семеначе кокосово мушкато. :mrgreen: Семената са били събирани 2013 година.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

Супер, Ботан!
А кое е името на кокосовото?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Pelargonium grossularioides, онова на което се възхищавахме, че цветчетата са му супер малки. И ти трябва да го имаш... май. Как е при теб?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

Ааааа :ufff: Единствено то не ми поникна! То скарификация, рътене... И накрая нищо!
Я кажи твоето sp как е, цъфти ли? Качи снимки като имаш възможност.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Къщичке, стига с това сп. Това мушкато още от както направи пъпки при мен успях да го определя, та вече не е неопределен вид (sp.), а Pelargonium elongatum. Цъфтя, ама му оставих цветоносите да изхрани семена да си ги прибера в хладилника. Много приятен пеларгониум, много го харесвам! Мирише странно, не мога да определя на какво, но е хубаво.
На елонгатума набързо съм събирал семената и не съм снимал, ама P. mollicomum (ананасовото мушкато) го снимах:
Изображение

Изображение

Изображение
Интересното е, че цветоноса има различен аромат от листата, ама и двете ич не отвяват на ананас. Може би само цветоноса ама на синтетичен (като от желирани бонбони) и то с ментова нотка и много фантазия.

Ако пазиш още семената от кокосовото може да се пробваш да ги посееш пак. Някои хора вместо механична скарификация заливат семената с вряла вода. Аз моите уж ги сложих в петри точно за да мога да ги измъкна за скарификация в случай, че не поникнат, ама нещо не ми се играеше и си останаха така да съхнат.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от renimoss »

Ееее, Ботане, снимките от последния ти пост са уникално красиви :tzvetentze:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Благодаря Рени! :sbow:

Лятото никак не е подходящ сезон за покълване на мушката :!: Повечето, които покълнаха тогава се подсякоха, включително и онова единствено излъгало се кокосово мушкато. И като заговорихме за тях, наскоро ползвах кутийката където им изсипах семената за покълване на други и от влагата още два "кокоса" са се показали, 5 месеца след като бяха посяти. :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”