Ириси - класификация, садене, грижи

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Ауууу, Влади! Толкова много изненади те чакат! :ieeee: :mrgreen: :ieeee: Хващам се на бас, че ще имаш някое и друго затруднение! ;) :daaa: Все ще има един сор,т опрашен от пчеличка, която е кацала на друг сорт и няма да можеш да определиш сорта на семеначето. :angelche: :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Само на Хидалго не съм изрязала прецъфтелите цветоноси и тъй си стоят с опразнени семенни кутийки. Но и да поникнат семената, ще са си пак само Хидалго, защото той е далеч от ирисовата полянка.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
vladislava78
Баш кафе майстор
Мнения: 2762
Регистриран на: Май 17, '10, 16:49
Местоположение: Обнова
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 27 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от vladislava78 »

Мери , всички те са дело на пчеличките. :dovolen:
Открих ги случайно при пролетното почистване.
Преместих ги на ново място от любопитство да видя ,какво е създала природата. :nod:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10730
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 373 пъти
Обратна връзка:

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от botan »

Мери, нещата не работят тъй както си ги мислиш. Семеначетата нямат сортове, те тепърва трябва да се селектират за да бъдат "издигнати" в сорт. Наистина може някои да приличат до сущ на родителите си, но това не ги прави равнозначни на родителите им.
Ако Хидалго е хибрид, а не очаквай малки Хидалговци.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Уф,колко семеначета,завиждам малко!И колко тлъстички са станали!
При мен никога не съм виждала семеначета да се подмотват.Но аз имам манията да режа прецъфтялото,вече няма да правя така.
Влади,сигурно ще цъфтят пролетта,ще бъде интересно!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 919 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от МГХ »

А аз изрязах всички семенни кутийки ,в които имаше семена и ги изхвърлих на компоста. После отгоре слагах какво ли не.
Тюх, пропуснах възможността да се прочуя с нещо невиждано :lol: :lol: :lol: и нечувано.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Хидалго, скъпи мой, е достолепен старинен сорт. ;)
http://www.historiciris.org/listings/ma-mie/" onclick="window.open(this.href);return false;
Както виждаш, има си даже собствено име с латинобуквички. :lol: :srofl: :srofl:
Вярвам на всяко твое твърдение и опровержение! :sbow: :sbear:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
bell

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от bell »

Влади, много ще е интересно пролетта какво ще цъфне от тези нови бебоци :liubov2: Изобщо не си представях, че за няма и една година от семка ще даде толкова голям прираст.
Аз в тази тема съм само така :snurd: чудесна е!
bell

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от bell »

Разгледах тази връзка, която Влади е качила за старинните сортове ириси. Мислех, че само розите имат исторически видове, извинете :hihihi: :lol:
Изображение
http://www.historiciris.org/listings/faustine/" onclick="window.open(this.href);return false;
ей, този красавец Faustine е сорт преди 1900 година :shock: Всеки път, когато видя подобни дати и изпитвам особен респект. Само като се замисля колко време е това и как еднин вид не се е разпаднал или изгубил. Изобщо не отричам съвременните невероятни пъстри и надиплени сортове, но се чудя колко от тях ще запазят своят облик след столетие :hmmm: Респект към старите сортове, много ми е интересно да ги разглеждам. Има приказни красоти.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от renimoss »

bell написа:Изображение
Лелееее, този адски го искам :potekoha:
Тамън го написах това и викам: Я да видя нещо повече за него, и стана ясно защо ми хареса токова много. Ми, защото е сибирика :lol:
bell

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от bell »

Така де, не е германика :lol: те имат сключени листенца над главата, като балерини :hihihi:
Тук темата е Ириси - класификация, садене, грижи
та, аз да се включа по темата грижи, но моля не ми се смейте :sbandit: Преди месец садих новите ириси. За тях нещата са дълги и забавни и предимно Влади е главен герой на разказа, но подробности пролетта, ако вземат та цъфнат :liubov2: Подготвям земята, слагам ирисите по всички заучени вече правила, но проблем се оказва една група, която е най-близо до къщата. Двете ми котета откриха ново поле за тоалетна и всяка сутрин по един, два ириса обърнати лежат на земята. Корените плитки, не могат да се захванат, аз буча наново в земята, те разбутват, аз буча, те разравят. Дни наред в неравна битка :svekurva: Цялото семейно войнство обявяви - ами, слагай ги в другата част на двора, където няма този проблем. Да, ама не, аз си искам тези тук. И измислих тази китайска стена за опазване. Малки клечки, забити в земята около новите ириси. Изображение

Резултатът е този, нямам обърнати и изровени ириси и май нови бебоци 8-)
Изображение
Изображение
Не съм снимала цялата леха, то гледката е впечатляваща. А, семейното войнство казва, че пръчки взели да никнат из градината :angel2:

Какво ще кажете 1:0 за мен ли е резултатът или котаците водят? :sbandit:
И още един въпрос, земята слегна и ми се струва, че доста се оголиха, дали да не им сложа още малко земя? Утре ще ги поизчистя, но мисля пръчките да не ги махам поне още месец :hmmm:
Признах си и ми олекна, но нали в темата има и грижи.... :angel2:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”