Хляб, баници, закуски за шампиони

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
GIOIA(Джоя)

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от GIOIA(Джоя) »

El pistolero,това са тънкости,който не са ми много ясни,а са важни.
Благодаря за разясненията! :tzvetentze:
Това ,с тавичката вода на дъното е хитро :daaa: Защото винаги изсъхват печивата с вентилатор,а без него,не можеш да печеш по 2 тави,защото не се разпределя равномерно топлината.
При първа възможност ще се пробвам :daaa:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от ToBo »

Барабойник или сиренак
Троянска рецепта. Троянки може да подобрят рецептата. Аз тази я знам от свекърва ми и не искам да се забравя ;)

За кръгла тава с диаметър 30 см се замесва тесто от
1/2 кг брашно
1/4 кубче мая
1 яйце
2-3 с. л. кисело мляко
2 с. л. зехтин/олио (там му казват оливие :dovolen: )
около 200 мл вода
1 ч. л. или малко повече сол

Оставя се да втаса. После се разделя на 2 и се точат кори. Долната се надига малко по ръба на тавата и върху нея се слага плънката. Горната се затиска малко да се залепи за долната. Надупчва се няколко пъти с вилица, за да не се издуе и се пече като питка. При мен на 200-220 гр. фурна до зачервяване.

Плънка за барабойник
4 глави лук, нарязани на дребно
4 картофа на търкалета или нарязани/рендосани на едро
Това се запържва в олио. Като се махне от огъня, се добавят орехи и нарязани люти чушки, сол, чубрица.

Плънка за сиренак:
200 г сирене се натрошава и омесва с едно яице. Като се сложи върху тестото, се наръсва с чубрица.

Това е барабойникът. Сиренакът не стига до снимка :mrgreen:
Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
patrisiq22
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Авг 19, '15, 18:28
Местоположение: Sofia

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от patrisiq22 »

Някой от вас правил ли е софиянки, аз вчера правих за първи път и станаха страхотни.
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от liubami »

Вкъщи замириса на детство :)По-меки от памук :nod: :daaa: Изображение
Изображение
А ето и рецептата:
Продукти:
70 грама краве саламурено сирене или фета
70 грама кашкавал, гауда, ементал или друго сирене от този вид
120 грама краве масло
120 грама кисело мляко
1/2 чаена лъжичка сода бикарбонат
150 грама брашно или колкото за меко и нелепнещо тесто
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Titi »

Ще ви напиша тук рецептата за един тънък шведски хляб със семена, към който буквално се пристрастих и почти не оставам без него. Даже не е хляб точно, а нещо като хрупкави тънки крекери със семена. Изключително полезен и диетичен, освен това се прави лесно и бързо.
Казва се KNÄCKEBRÖD. Ще използвам снимки от нета, защото на мен не ми е идвало на ума да го снимам.
Изображение

Изображение
Съставки:
2 чаши брашно, аз използвам ръжено, лимец или овесени ядки.
1 чаша слънчогледови семки
1/2 чаша тиквени семки
1/2 чаша ленено семе
1/2 чаша сусам
3/4 чаша зехтин
3, 5 чаши вряща вода
морска сол
!! Това е базовата рецепта, но може да се слагат всякакви семена по желание. Аз към горните три вида вчера прибавих и слънчогледови семки, и чиа.

Смесват се всички сухи съставки, след това се добавя зехтина и водата. Оставя се за около час хубаво да се надуят семената. Става рядка, лепкава смес. Тавата на фурната се застила с хартия за печене и сместа се разстила на много тънък слой, с дебелина няколко милиметра. Ръцете трябва да се мокрят или да се използват найлонови ръкавици, за да не лепне.
Изображение
Когато сместа е разстлана, се маркират с нож парчетата, за да се начупи по-лесно след изпичането и се наръсва отгоре с кристалчета морска сол.
Изображение
Пече се във фурна с вентилатор на 150 градуса за около 1 час, но трябва да се пипа и да се извади когато вече сместа не е мека. Ако трябва, удължава се времето за печене.
После се яде кой с каквото обича, вариантите са безброй - само с краве масълце или с нещо сладко отгоре. Аз ги ям и само така, без нищо, ужасно хрупкави и вкусни са.
Изображение

Изображение

https://www.google.bg/search?q=KN%C3%84 ... fCS7Jfgw-j" onclick="window.open(this.href);return false;
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Гео, граф »

Леле, Тити, ослюнчих се само като гледам снимките :potekoha: , мра за семена всякакви и непременно ще си направя такова нещо при първо свободно време :nod: :daaa: ! Обаче кажи как звучи името на нашенски, че ми звучи като Нясиярви Ювяскюля :lol: :lol: ...
Titi написа:... Казва се KNÄCKEBRÖD...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от renimoss »

Ехааа, Тити, страхотна рецепта, благодаря!
В Швеция и аз ядях такъв постоянно, но защо не ми хрумвало да си правя, а у нас ми липсва.
Още днес ще пробвам рецептата.
KNÄCKEBRÖD значи хрупкав/чуплив хляб.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Titi »

Да се похвалите, като го направите, наистина е много, много вкусен, полезен и ненадебеляващ :dovolen:
Гео, KNÄCKEBRÖD звучи приблизително като кнеккебрьод, като ьо не е точния звук за Ö. Той е нещо смесено между Е, О и ьо, горе -долу като звука който неволно излиза от устата ти, като се напънеш в тоалетната :lol:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 1445

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от Deleted User 1445 »

Тити, да си жива и здрава, че се сети да споделиш :tzeluvka: Много вкусно :potekoha: и много лесно за приготвяне. Направих го с брашно от лимец. Аз както винаги препичам :lol:

Изображение

Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Хляб, баници, закуски за шампиони

Мнение от apis »

Браво Nini , много бързо изпробва рецептата !
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”