Ирис (1)

Заключено
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Точно за това ти отговорих така-няма как да ги различиш,освен по височина,но и тогава може да са близки по ръст.Палидата я нямаме много във форума.Аз точа лиги за вариегатната.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Ирис

Мнение от renimoss »

А дали наистина никой го няма или не подозира за това?
Тъкмо написах, че не намирам инфо за разликите между германика и палида и попаднах в един торент на енциклопедията на Клер Остина (на другаря Дейвид Остин щерката) за ирисите. И там казват, че основната разлика е в това, че листчетата на цветовете са по-къси и поради това са по-устойчиви на дъжд. Виждала съм такива растения в големи количества в околоблокови градини, правят разкошни масиви и бордюри. Мисля си, че точно такъв ми подари лалесъм.
Ето цвят на Iris pallida, има го и в по-тъмен вариант, но намерих снимка само на светлия
Изображение
И на бабешкия I. germanica
Изображение
А всички знаем как изглеждат цветовете на завъртяните хибриди, които поръчваме напоследък :D
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

През това време аз пък открих в Гуглето, че много растения имат вариант (сортове) pallida. Срещнах даже "Ехинацея pallida", освен перуника (ирис).
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Ирис

Мнение от venetka70 »

libra написа:Точно за това ти отговорих така-няма как да ги различиш,освен по височина,но и тогава може да са близки по ръст.Палидата я нямаме много във форума.Аз точа лиги за вариегатната.
То и аз съм един ирисовъд, ама..... някак си имам точно Iris pallida variegata. От поръчката Люляци от тази пролет е.
За съжаление не можах да видя как цъфти. От престараване да оплевя една дребна тревичка счупих единствения цветонос. Оказа се много крехък, просто по това време валеше непрекъснато и сигурно затова беше толкова неустойчив. Едва го бутнах и се прекърши на две.
Иначе самия ирис изглежда ей така
Изображение
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Ирис

Мнение от renimoss »

Мерка, възможно е. Само че не са сортове, а видове. Прилагателното pallida (лат.) означава блед. Има доста видове, които носят епитет pallida, pallidum и производни. Латинското (научно) име на всеки вид се състои от 2 части - родово име (Iris) и видов епитет (pallida, germanica). Става дума за ботаническа номенклатура (правила за именуване на видовете) - суха и досадна материя (да не погледне тук ботан, че ще се разгори спор) :D
Значи Iris pallida на български би трябвало да е "блед ирис".
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Написах за превод от латински на български езис iris pallida и ми преведе ирис palida.
Както при всичките ми опити да получа превод на думата tuberosa. :svekurva:
Но от много ровене имам пресантимана, ;) че palida означава блед.
"А дали е такаааа - няма кой, кой да ми кажееее" :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

renimoss написа:Мерка, възможно е. Само че не са сортове, а видове. Прилагателното pallida (лат.) означава блед. Има доста видове, които носят епитет pallida, pallidum и производни. Латинското (научно) име на всеки вид се състои от 2 части - родово име (Iris) и видов епитет (pallida, germanica). Става дума за ботаническа номенклатура (правила за именуване на видовете) - суха и досадна материя (да не погледне тук ботан, че ще се разгори спор) :D
Значи Iris pallida на български би трябвало да е "блед ирис".
Абсолютно, Рени! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Ирис

Мнение от renimoss »

Мария Николова написа:Както при всичките ми опити да получа превод на думата tuberosa. :svekurva:
Значи грудков/а (такъв с грудка) :dovolen:
Аватар
vladislava78
Баш кафе майстор
Мнения: 2762
Регистриран на: Май 17, '10, 16:49
Местоположение: Обнова
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 27 пъти

Re: Ирис

Мнение от vladislava78 »

renimoss написа: Този ми е подарък от лалесъм, а на нея май е от Мария :dovolen:
Мисля, че цъфти така (снимка на Владислава)
Изображение

Ето това е ириса от Мария

Изображение той е по висок от моя :nod:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Ирис

Мнение от renimoss »

А така! Значи, ако вярваме на картинките, Мария си има чистокръвен Iris pallida и не знае за това, а го раздава насам-натам :tzeluvka:
Не че има чак толкова голямо значение, но в интерес на точността ...
И все пак кажете, тези ириси по-хубава листна маса ли имат в сравнение с другите (по-непретенциозни?) или аз просто не мога да угодя на моите германики :snif:
И на снимката, която Владислава пусна, се виждат отзад засъхващи листа, а високия блед ирис е с по-високи свежи зелени листа :hmmm:
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”