Ирис (1)

Заключено
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Ирис

Мнение от Asarina »

Мери, в друга тема Лени те пита какво да правим с позасушени ириси. Аз се присъединявам към питането.
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=21&t=6571" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Закъсала съм го- къртят се чимове,ще садя ириси.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Asarina написа:Мери, в друга тема Лени те пита какво да правим с позасушени ириси. Аз се присъединявам към питането.
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=21&t=6571" onclick="window.open(this.href);return false;
Видях, Азаринче, мерси! :gush:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Ирис

Мнение от renimoss »

Има ли сорт ирис от по-новите германики, който в момента да изглежда така:
Изображение
Този ми е подарък от лалесъм, а на нея май е от Мария :dovolen:
Мисля, че цъфти така (снимка на Владислава)
Изображение
Имам съмнения, че този не е германика, а палида, но може да греша.
Продължавам да търся други високи сортове, които да имат такива свежи листа през целия сезон. Моля, помогнете ми с имена :tzvetentze:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Да,всички изглеждат така.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4446
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 68 пъти
Получил благодарност: 212 пъти

Re: Ирис

Мнение от jozefin »

renimoss, при добро гледане - поливане според нуждите и предотвратяване появата на болести, германиките също може да изглеждат свежи до есента. А августовското физиологично отмиране на крайните листа може да се коригира чрез своевременното им премахване.

И по повод на болестите, спомняте ли си дали сме дискутирали тук, специфичната бактериоза (или гъби бяха?), която изглежда като малки кръгли петна? Имаше ли определен препарат или е подходящ всеки един фунгицид?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Рени, подведох се, че снимката с цвета е или твоя, или на Лаленцето. Не може да се каже, че е цвета на същия ирис, щом не е снимка на същата туфа.
Имам подобен и сега ще потърся снимка да го покажа... Висок е до 30-40 см. и цветът е с големината на SDB

Изображение

Не съм купувала паладия. Имам едно бебе вариегатна паладия, подарено ми от Муроф. Едва сега през август направи прилично ветрило.
Най-добре Влади да си признае без бой палада ли е. ;) :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Ирис

Мнение от renimoss »

Мерка, не виждам снимката :snif:
Ми не знам, аз си мислех, че онези стари ириси, дето ги има в две цвята само - нещо като синьо-виолетово (по-светли и по-тъмни, не двуцветните германика, другите, ха сетете се от кристалното описание :D ), на които цветоносите са доста дълги над листата и са слабо разклонени не са баш типични германика. Но са от групата на брадатите. И понеже не познавам други и ги нарекох да са палида. Имам вариегатен, който е купуван за палида и образува същите трайни свежи ветрила като показания по-горе от мен. Правя си извода, че палидите нямат (или почти) това физиологично отмиране, за което говори Жозефин. Аз се грижа еднакво и за германиките и за палидите, които имам, обаче категорично този от снимката е много по-свеж от останалите. А може би и защото старите ми германики не са пресаждани скоро :hmmm:
Уф, съвсем се оплетох!
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Изображение

ирис sibirica

Тук има цял каталог небрадати ириси:
http://www.pottertons.co.uk/pott/browse.php?folder=221" onclick="window.open(this.href);return false;
И всичко останало са брадати.
Важно е къде търсиш да видиш брадата на брадатия ирис. ;) :sgiggle:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Ирис

Мнение от renimoss »

Исках да кажа, че Iris pallida принадлежи към групата на брадатите ириси (има брада), както и Iris germanica, от който има най-много сортове и е с най-впечатляващи бради :dovolen:
Небрадатите се делят на няколко групи (с ранг на подрод), вкл. такива с ризоми (Iris sibirica, Iris ensata, Iris pseudacorus и т.н. от по-известните) и 4 подрода с луковични ириси.
Та мисълта ми беше, че този мой бленуван ирис май не е Iris germanica, а Iris pallida. Но никъде не намирам каква точно е разликата между тях.
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”