Сеене на пеларгониуми и семенаци

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми

Мнение от botan »

Ха, чак на петият семенак забелязах, че семеделите на незнайно-видовият, който се очаква да бъде с пъстри листа са зонирани. Дори зоналното не беше със зонирани семедели. :o Понеже едвам се виждат - през средата, перпендикулярно на централната жилка минава тъмна линия. :liubov2:
Изображение
Очаквам чудеса в саксийка. :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Чудесата в саксийка явно ще почакат. :mrgreen:
Оказа се, че на незнайновидовият, макар и с шарки на семеделите, първите същински листа нямат никакви признаци на обагряне, въпреки че са на добра осветеност. Но пък са с много хубав зелен цвят. :)
Изображение
Долу в дясно е растениято с най-ясно изразени петна, ама и по неговото първо листче не се вижда нищо особено.
Изображение
За сметка на това пък Pelargonium zonale веднага си показа подковата, а заради силната светлина се показаха подковообразни петна и по семеделите, които мислех, че са чисто зелени. :o Интересното е как при този вид са изместени от центъра и са по-близо до дръжката отколкото до върха на семеделите.
Изображение
И друго любопитно нещо и трите ми Night Rose отгледани от семена се оказаха със счупен медалион.
Изображение
Ще им викам 'Broken Medallion Rose' вече :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

botan написа: И друго любопитно нещо и трите ми Night Rose отгледани от семена се оказаха със счупен медалион.
Ако имаш предвид, че тъмното не е равномерно наситено, а нещо като "разхвърляни петна", то мисля че ще се оправят, и аз имам такива на някои, по-точно на първите листа, после си добиват нормалната окраска:

Изображение

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Да, точно за него говоря. То е неравномерно, обаче следва определен мотив, което ме кара да се надявам, че ще се получи нещо като от онази снимка, която коментирахме в мушкатената тема:
Изображение
Обърни внимание, че снимката е на Pelargonium 'Black Magic Rosе'
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Pelargonium zonale, има доста по-тъмна и широка зона от колкото си мислех. Не съм сигурен дали това трябва да ме радва или не. Надявам се, че така изглежда само ювенилната форма. :stiskam:
Изображение
Като порастне трябва да придобие подобен вид:
Изображение
Това е хабитатна снимка направена край водопадите Glen Avon.

От незнайно-видовият пеларгониум останаха само 5 семеначета. Шестото имаше проблеми да излезе от семенната обвивка, а аз не му обърнах внимание и го хвана някакво гниене. Като му помогнах то най-геройски си изкара нови коренчета, но нещо пак не успях да го скопосам и се гътна. :oops: Явно видът има различни морфи и макар семената да са били събирани от пъстролистната, т.е. тъмната морфа има цели 4 светли растения при мен без никакви петна, като това:
Изображение
Вече трето листо излиза, но и то е чисто зелено. Дори петната по семеделите, които и без това бяха бледи, сега са се размили още повече и не си личат.
Изображение

Семеначето с най-тъмните семеделни петна, все още си ги пази макар и по-бледи. Първият му лист беше също чисто зелен и бях започнал вече да се чудя кое по дяволите трябва да му е пъстолистното на вида, съдейки по семенаците на золаното, при които обагряне се появи веднага. :hmmmmmm:
Изображение
Докато днес не забелязах тези петънца на вторият му лист. Май съм случил и на една тъмна морфа. :stiskam:
Изображение
Къщичке, как са при теб?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

Охо, ботан, ти много си напред. Моите малко се източиха, ще снимам. Инкрасатум покълна чак сега едно само, след почти месец рътене и стратификация. Утре ще го сложа в торф. То е по-различно и като семенце - по-дребно и по-жълто.
Утре ще огледам на светло по-подробно поникналите, че тези дни са на самотек.
Но твоите са уникално красиви!
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

Ето ги моите днес. Което е без надпис е зонално.

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

Дали е възможно sp да се окаже capitatum? Виждам ги еднакви, и двете имат и цветоноси.
Не изключвам вариант и да съм сбъркала етикетите.

Изображение0
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Не, сп. е елонгатум, а капитатума изобщо не трябва да изглежда така. Да не си объркала етикетите или всичките капитатуми изглеждат така?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

Днес огледах подробно, явно наистина съм объркала етикетите, защото другите ми, които имат надпис капитатум са с други листа и явно това е сп.
Нямам търпение да цъфнат! И ти да покажеш твоите.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”