Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Публикувай отговор
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Албена »

Всички предложения на Гео подкрепям с две ръце :daaa: и добавям Рик Риърдън - поредицата Боговете на Олимп.

Изображение

Рей Бредбъри -" Вино от глухарчета," "Дървото на Вси светии"
bell

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от bell »

Еха, гооолямо четене ще падне :snurd: " Вино от глухарчета" - звучи интересно :lol:
и пак благодаря ви много :ieeee: спасихте ме!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Май само аз ще си я списвам тази тема, но поне си се забавлявам :lol: !

В голямата тема В момента чета постовете за конкретни книги се размиват и се губят. И тъй като във фейсбук членувам в една група за любители на фантастика и фентъзи, ще споделям. Там в момента се вихри един спор по отношение филмирането на книги и по-конкретно сериала The Expanse по книгите на Джеймс С. А. Кори, които четох скоро. Няколко човека така се възторгнаха от визията, сценария, актьорите и ефектите, че и аз реших да надмогна себе си и да видя какво толкова им харесва. Изгледах първа и втора серия и написах един пасквил, който ще цитирам дословно:

''Снощи гледахме със синковеца първите две серии. Той - маниак на тема сериали, аз - чела книгите. И двамата сме разочаровани. Ама много. Той от грубите ефекти и хаотичните подскоци в логиката на историята, която трябваше да му разяснявам непрекъснато, та белким разбере кой за кво се бори. Аз от схематизма на сцените, слабата игра на актьорите и липсата на мотивация за действията им. Най ме издразни това, което винаги ме дразни при филмиране на книга - няма физическа възможност да се предадат емоциите, тласкащи героите да вършат това или онова. Да четеш по лицата им, си е кауза пердута. Ето Мария в анонса си е видала в Холдън ''пресметливост и благородство''. Аз го виждам като субективен идеалист с досадна приповдигната емоционалност, винаги дотолкова готов на прибързани действия в името на справедливостта, та чак да въвлече човечеството във война заради нея. Но това е впечатлението ми от литературния герой, докато филмовия Холдън е плосък образ, без особена логична мотивация. Детектив Милър и той - прагматичния аналитик, ветеран от много битки, живеещ на ръба на закона, с дълбоко законспириран хуманизъм се проявява просто като кораво ексцентрично ченге. Толкова пълнокръвни книжни герои са превърнати в плоски, линейни, лишени от живец филмови такива, че не мога, не искам и няма да гледам повече серии. Дано не съм убила всичко детско в любителите на филма. Ако е така, моля да бъда извинена или пребита с камъни...''

Предполагам, че Албенка ще се отзове, защото тя чЕте книгите едновременно с мен, но може би не е гледала филма. И все пак ако някой има интерес - да сподели впечатления :arrow:

Тук някъде е мнението ми за книгата :mrgreen:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Попаднах във фейсбук на един художник, чиито картини ми събраха очите - Андриан Бекяров. Акварели, маслени бои, пейзажи, натюрморти. Но албума с фентъзи-картини обра овациите ми :o :shock: :potekoha:

Възхитена съм и се почувствах горда, че имаме такива творци :D :!:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Албена »

Гео ,не успях да прочета последната книга на Кори' Сибола гори" ,но като цяло историята ми харесва. Сериала не съм гледала и като те чета ,май няма и да го гледам. :D
Подскажи ми коя е тази група за фантастика и фентъзи във ФБ.Там ще ми е интересно . :nod:

Започнах "Луната ,която убива " на Джемисин.Имаше добри отзиви в "Какво четеш".За сега всичко върви без изненади ,по логиката и законите на фентъзито. ;) Ако скоро не ме изненада и силно увлече ,май няма да прочета продължението. :mrgreen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Страшна работа е тази Робин Хоб (защото тя всъщност е жена) :!: Препрочитам трилогията й Придворният убиец, а после ще продължа с останалите в поредицата. Открих един прекрасен материал на Ана Хелс, след който нямам какво да добавя :nod: . Само че съм затънала здраво в Хобския свят и не ми се излиза от него :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Росица
Виенско кафе
Мнения: 314
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:31

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Росица »

Започнах я. И мен ме грабна. Гео чудесно е, че споделяш "откритията си". Досега винаги много са ми харесвали и редовно те следя.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Росица написа:Започнах я. И мен ме грабна. Гео чудесно е, че споделяш "откритията си". Досега винаги много са ми харесвали и редовно те следя.
Порастват ми ушите от такива похвали, Роси :sblush: ! Обаче колко много се радвам, когато споделя нещо стойностно за мен и се окаже, че то се хареса и на други хора. Тогава се чувствам малко нещо пионер, като онези първите авантюристи, тръгнали да търсят по-доброто :angelche:

За книгите - как успява пустия му Фиц винаги се вкарва в невероятни филми :o . Все е онеправдан, все е недоразбран, все е недоразбрал, все е вгледан в собствения си пъп и неговите трагедии са най-големите. Чак ме ядосва понякога, а понякога просто ме поболява :snif: ! То бива самоотричане, бива чест и служене на краля, ама това неговото е служене на всеки друг, но не и на себе си. Тотално пренебрегване на егото, почти робия. Как пък няма милост към героя си тази Хоб. Точно заради напълно човешките му слабости го обичам аз и му се ядосвам също заради тях :sheart: ! Така и трябва, иначе ще е нереален и приказен, а не го искам такъв.

Ето карта на Шестте херцогства, за да може който чете поредицата, да си представя как и къде се развива съответното действие.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

''Винаги съм смятала, може би детински, че ако спазвам правилата, ще съм защитена, че такива неща не могат да ми се случат. После се чувствах… измамена. Глупава. Лековерна. Защото съм вярвала, че идеалите могат да ме защитят. Чест, учтивост, справедливост… това не са реални неща, Фиц. Всички се преструваме, че ги има и ги използваме като щитове. Но те ни пазят само от хора, които носят същите щитове. За другите те са само още едно оръжие, което да насочат срещу жертвите си.''

Славея Сладкогласна, Тронът, Робин Хоб

Точно така се чувствам, когато доверчиво приемам, че хората изначално са добри, а ми докажат обратното...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Робин Хоб е един от псевдонимите, под които пише американската писателка Маргарет Астрид Линдхолм. Всъщност под това име излиза само поредицата й за Фиц и Шута, в комбинация с тази за корабите и драконите. Общо шест трилогии:

1. Придворният убиец
- Тайните на занаята (1995)
- Кралска поръчка (1996)
- Тронът (1997)

2. Сага за живите кораби
- Вълшебният кораб (1998)
- Безумният кораб (1999)
- Ship of Destiny (2000) - има го на руски

3. Шутът и убиецът
- Мисията на шута (2002)
- Лорд Златен (2003)
- Съдбата на шута (2003)

4. Soldier Son Trilogy - непреведена за съжаление :hmmmmmm:

5. The Rain Wild Chronicles излиза между 2009 и 2013 - тези ще ги чета на руски, добре че поне там ги намирам :nod:

6. Фиц и шута
- Убиецът на шута (2014)
- Гонитбата на шута (2015)
- Assassin's Fate (ще излезе 2017 :snif: )
....................................................

Днес ще ви представя накратко Сага за живите Кораби - втората трилогия.

Историята тук отново се развива в света, създаден от Хоб, но след войната с Алените кораби и доста по на юг от Шестте херцогства. Главните герои са съвсем други, не са същите както в първата поредица, но последствията от техните действия определено оказват влияние на първоначалната история. Търговското семейство Вестрит притежава жив кораб, както и други търговски фамилии от град Бинтаун (Удача в руския вариант). Самите живи кораби са изумителни и вълшебни - носовите фигури не само говорят, те са самостоятелни личности, носещи в себе си паметта на поколения капитани, но и нещо друго. Интриги, политически и икономически промени, личностни конфликти и мистериозни въздействия разпиляват по света героите от тази сага. Естествено любов, измяна, предателство, себеотдаване, всевъзможни изпитания, драми и трагедии съпътстват участниците в приключенията. Магическите същества като морски змии, дракони, както и вече споменатите живи кораби внасят неповторим колорит и мистериозност във фабулата, така че човек да не може да се откъсне от книгите на Хоб :nod: .

Приятно четене :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”