Проблеми с геснериеви

Публикувай отговор
Iliana59
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1526
Регистриран на: Яну 15, '12, 16:01

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Iliana59 »

Според мен не е преполята за да е гниене.Много ме е страх да не са някяви акари пак.
Каквото кажете това ще правя,че не им разбирам много,много.
Гео,кажи как действаше ти!
Rumiana_N
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Сеп 4, '14, 22:21

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Rumiana_N »

Според мен са точно акари, които са поразили центъра на растежа и мисля, че вече безнадеждно, а опасността и за останалите растения е голяма, та се прости с тези и другите ги подложи на зверска профилактика. Някъде по-горе Ирина беше дала много подробно обяснение как се топят в разтвор, подсушават и т.н.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от botan »

Iliana59 написа:Имам проблем и май доста сериозен на две сентполии
Моля за съвет какво да правя
Само това ли са симптомите?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Rumiana_N
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Сеп 4, '14, 22:21

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Rumiana_N »

дара написа:Илианче,прилича на започнало гниене,освен да ги засушиш,но дано се появи някой от знаещите и каже :snif:
Имах гниене на сентполия при едно рязко застудяване, през май както сега, започна от периферията към центъра, покафеняване на стъбълцата, не я спасих точно нея, но листа си вкорених, докато тук тоно центъра е поразен, а останалите листа изглеждат по-добре. От това, което съм виждала по снимки ми прилича на акари, при мен такова чудо не е било със сентполия,наживо не съм го виждала и се надявам да не видя.
Iliana59
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1526
Регистриран на: Яну 15, '12, 16:01

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Iliana59 »

botan написа:
Iliana59 написа:Имам проблем и май доста сериозен на две сентполии
Моля за съвет какво да правя
Само това ли са симптомите?
Само това са-листата изсъхват,дръжките също без да са меки.Или е някакво заболяване или акари.
Малко късно /днес/ги забелязах.На втората снимка се вижда,че от края на листата започва съхненето.
Бяха отрупани с цвят и не съм забелязала центъра.
doranikolova
Kъсо кафе
Мнения: 92
Регистриран на: Яну 13, '12, 09:25
Местоположение: Бургас

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от doranikolova »

И при мен се появи на два стартера,центъра на розетката изсъхва а преди месец пръсках абсолютно всичко със САНМАЙТ!
doranikolova
Kъсо кафе
Мнения: 92
Регистриран на: Яну 13, '12, 09:25
Местоположение: Бургас

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от doranikolova »

Изображение ето да покажа
Iliana59
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1526
Регистриран на: Яну 15, '12, 16:01

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Iliana59 »

Същото е и при мен.И аз напръсках с Санмайт и сега наблюдавам ще спре ли съхненето.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Гео, граф »

Илианче, при мен си бяха акари, но растенията не изглеждата така. Външните листа бяха със силно издължени дръжки, а вътрешните се бяха сбили в плътна китка с подвити навън листенца. Пръсках със Санмайт и горе-долу овладях положението със сентполиите. При стрепситата нещата обаче не стоят така - продължавам да имам загуби, основно на бебета, но имам и по-големшки растения, които оцеляват и даже цъфтят. Засега :swhew:.

ПП. Можеш да видиш снимките на акарясалите растения на 13 стр. в тази тема :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от katia »

Това не са акари. И съм 100% сигурна имам многоооо опит с тая гад. Тази година не чаках много- много напръсках цялата къща още преди месец. Окончателно реших ще пръскам 2 пъти в годината превантивно и се надявам да избегна миналогодишния кошмар....не че не правя други простотии де :snif:
Щом са били отрупани с цвят, ако не са подхранвани и са в малки чашки дали няма някаква вероятност просто да са се изтощили. Защо не пресадиш?
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”