Вкорених катерливи рози, а после...

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Desislava
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Май 16, '16, 13:03
Местоположение: София

Вкорених катерливи рози, а после...

Мнение от Desislava »

Здравейте, предварително се извинявам ако някъде има отговор, просто аз не го откривам. Изчетох доста неща и малко се пообърках и изгубих. Нещата са така - преди около два месеца се сдобих със букет от малки жълти катерливи розички . Целта ми беше от резниците да успея да вкореня и да засадя на вилата. Аз съм напълно боса по темата и с четене в интернет се опитах да ги вкореня по въпросно най-елементарният начин - в чашки с почва и похлупени с отрязани пластмасови шишета. Боднах доста резници, като спазих изискванията за наклон на разрез, сантиметри, пъпки и тн. Сега вече имам няколко, които са се вкоренили, имат коренчета по около 6-7 см., и сега идват въпросите ми, на които ако на някой не му пречи моля да ми помогне. Трябва ли да ги местя в по-голям съд? Колко дълги трябва да станат корените преди да засадя резниците? Трябва ли да чакам някакъв сезон от годината? Н Директно на мястото ли да ги бодна или първо на някакво друго първоначално? На какво разстояние едно от друго да засадя на постоянните им места? Как да ги запазя зимата, защото са сравнително тънички и крехки? и изобщо нещата, които следват да се направят точно и по правилния начин от тук на там, така, че евентуално другото лято да има развитие на розичките?
Благодаря :stiskam:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Вкорених катерливи рози, а после...

Мнение от greeneyed »

Деси, сега нищо друго не трябва да правиш, освен да четеш. Ето я темата

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=25&t=2015

Бих искала да ги видя тези коренчета, коя ли ще да е тази роза , дето се вкоренява толкова лесно? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Desislava
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Май 16, '16, 13:03
Местоположение: София

Re: Вкорених катерливи рози, а после...

Мнение от Desislava »

Изображение Благодаря :)
ето една снимка на една от чашките от миналия петък :)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вкорених катерливи рози, а после...

Мнение от calico »

Десислава, има няколко основни правила:
1. Вкоренените резници не трябва да са на пряко слънце това лято. Най-добре е да им осигуриш някакво място със леко засенчване, шарена сянка, целодневно и да ги гледаш там като в детска градина до следващата пролет, когато вече преди да се разлистят може да ги прехвърлиш на постоянните места. Нищо им няма и няма да измръзнат
2. Парника отгоре трябва да се маха постепенно, не и преди да напълнят чашката с корени, така че изчакай още, но преди жегите ги прехвърли на земята като отгоре пак ги захлупиш с нещо. Добре е коренчетата да не са единични, а да станат като брада, преди да ги прехвърлиш в земята.
3. Въздушната влага е тази която ги стимулира да правят коренчета от резника, ако сега я премахнеш, ще изсъхнат.
4. Ако нямаш подходящи места в градината, или не си там да ги наблюдаваш, по-добре ги прехвърли в по-голям съд и им осигури въздушната влага докато развият нови клончета, а те тръгват от пъпките в пазвите на старите листа
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Desislava
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Май 16, '16, 13:03
Местоположение: София

Re: Вкорених катерливи рози, а после...

Мнение от Desislava »

Благодаря, това е точно каквото исках да знам. Аз ги гледам сега на северен прозорец и никога не ги пече. Тогава ще ги задържа така докато коренчетата напълнят чашките, а после ще ги прехвърля в по-големи съдове и ще ги задържа в апартамента на прозореца, под похлупак до другата пролет. За сега ги оставям така, пак благодаря :))))))))) :sbow:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вкорених катерливи рози, а после...

Мнение от calico »

така, но не е добре да са в стаята, по-добре ги изкарай на терасата навън. Отвреме навреме ще почнеш да ги отваряш и да привикват, не бива да са в стая. Розите не виреят в стаи
при всички случаи наесен трябва да ги прехвърлиш в градината
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Desislava
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Май 16, '16, 13:03
Местоположение: София

Re: Вкорених катерливи рози, а после...

Мнение от Desislava »

Разбрах, значи тези дни ще ги изнеса на северната тераса и си остават под похлупак.Отварям ги по малко да свикват. Ако се развият хубави коренчета ги местя в по-голям съд и на есен ги засаждам на постоянните им места :) Благодаря
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”