Paulownia

Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Paulownia

Мнение от janethd »

Още цвят Изображение
Изображение Изображение
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Paulownia

Мнение от janethd »

Изображение
Няма как да не показвам каква красота е
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Paulownia

Мнение от Мария Николова »

Леле, janethd! :potekoha: Прекрасна, прекрасна! :sheart:
Моята прекрасна госпожица Пауловния Томентоза има пъпки колкото царевица. :hmmm: Дали тази година ще реши да не цъфти? :swonder:
Отгледах я от една педя семеначе, което изчоплих с още 3-4 от една цепнатина, широка 1-2 см. в бетон, близо до дървото-мама. Три години г. живя в саксия, оцеля само тя, и от 6 г. е в земята. Засили се да расте бързо в четвъртата година от семката. :mrgreen: Цъфти от 3 години насам, защото при строежа на оградата, най-плитките й корени пострадаха. Мислех, че ще я загубя, но тя даже те трепна. ;) :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Paulownia

Мнение от janethd »

И при за първи път така ми цъфти,може би защото рано се затопли и пъпките не успяха да пострадат както миналите години
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Paulownia

Мнение от Мария Николова »

Вчера разгледах цветовете на тази Пауловния. Видях две млади дървета в нова градина край Билла, отрупани с цвят.
Това е съвсем друг сорт! Има широко разтворен много едър цвят, лилавата багра е заменена със светло розово-лилава, преливаща в кремаво към "гърлото" и то е много по-късо. И не усетих аромата му, което е съвсем субективно в случая.
В старата градска градина в центъра на града, с над 60 годишни пауловнии, от чиито семена е и моята, нито едно дърво още не е цъфнало. :nod: "Нашите" цветове са по-наситено лилаво, с много дълго гърло и слабо разтворен цвят. С аромат, който даже аз отчетливо долавям. ;)
Тъй че чакаме края на април! :mrgreen:

Изображение

3 май миналата година. Но не се виждат цветовете в тази "панорама". :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Paulownia

Мнение от janethd »

И моята мирише,но сега вече процъфтява и цялата морава е покрита с цветчета
Jana_52
Двойно кафе
Мнения: 164
Регистриран на: Апр 6, '19, 20:59
Местоположение: Варненско
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Paulownia

Мнение от Jana_52 »

Хубава тема ,а 5 години никой не е писал.Много се учудвам. Аз пък ще пиша. Та, търся си точно градински цветя, но не тези новите ,а старите от едно време.Например: кученца, сама китка, шибой и др ,на които не им знам имената. Бях си купила семена от циния( от Гърция) , сях ги , цъфнаха много красиви , наситени цветове. А на една баба , съседка , цинията й беше по- дребна и по -пастелни цветове.Повече ми харесаха.Лалета, имам купени, шарени , но имам и от другите селските , дребните.същото и със зюмбула и с божура.Шибой купих семена-- така и не поникнаха. Един ден смятам да си оформя една малка градинка само с такива цветя . Мечта ми е отдавна. Не казвам ,че не са красиви новите цветя или екзотичните.Напротив -- много са красиви Но, аз вече си признах какво харесвам ;)
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Paulownia

Мнение от Leila123 »

Jana_52 написа: Сеп 20, '21, 23:05 Хубава тема ,а 5 години никой не е писал.Много се учудвам. Аз пък ще пиша. Та, търся си точно градински цветя, но не тези новите ,а старите от едно време.Например: кученца, сама китка, шибой и др ,на които не им знам имената. Бях си купила семена от циния( от Гърция) , сях ги , цъфнаха много красиви , наситени цветове. А на една баба , съседка , цинията й беше по- дребна и по -пастелни цветове.Повече ми харесаха.Лалета, имам купени, шарени , но имам и от другите селските , дребните.същото и със зюмбула и с божура.Шибой купих семена-- така и не поникнаха. Един ден смятам да си оформя една малка градинка само с такива цветя . Мечта ми е отдавна. Не казвам ,че не са красиви новите цветя или екзотичните.Напротив -- много са красиви Но, аз вече си признах какво харесвам ;)
Темата е за дървото Paulownia, а не за градински цветя.

Откъде бих могла да си закупя дръвче за засаждане?
Jana_52
Двойно кафе
Мнения: 164
Регистриран на: Апр 6, '19, 20:59
Местоположение: Варненско
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Paulownia

Мнение от Jana_52 »

До Лейла 123 Забележката Ви е правилна.Когато писах не беше тази тема , но после явно съм натиснала нещо, което не трябва. Имате моето извинение....
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Paulownia

Мнение от Мария Николова »

По-важно е, Лейла, да ти продадат точно пауловния, а не каталпа.
Двете дървета се различават само по цветовете и семенните кутийки, когато е вече късно.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”