На приказка за доматите-2016 г.

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ivanina »

...я да хвърля един бърз поглед - за кво става реч в тая нова тема с непознато заглавие!?!? :hmmm: ...
Аха-а...няма нищо ново :D , стари приятели доматари правят лафче - докато разсадите им никнат! :daaa:
И аз така , набързо ще се вмъкна да кажа "здрасти-и" и благодарности на Краско Лазаров за проявеният актив - точно така си представях и желаех да изглежда темата за домати - един голям пакет/голяма къща с много стаи ...и всеки да влиза и излиза в стая - според нуждата си"!
Ми да покажа , как стоят при мен нещата до този момент!....поникнаха семенцата ми сяти на 16. 01. и днес ще използвам почивния си ден за така необходимата им операция- пикиране. Сортовете са все ранни - Афен, Оптима ,Фаворит и Финал.За сега...нещата вървят баавничко , но славничко /никакви признаци за първо място в бягането ми на дълго разстояние/ ...но аз набирам скорост малко преди финала ...и успявам да се впиша - някъде сред "първенците!"покланям се пред конкуренцията... :twisted: обичам я, тя ме тегли напред!!! :liubov:
Ето доматките , които след секунда ще се окажат по едно коренче в кофичка:

Изображение

....А това е всичкото ми домочадие - доматени бебета...предстои им да растат ,и ще станат голяма вкусотия - Директни домати! :D

Изображение
Хубав , усмихнат - весел и ползотворен ден на всички! :tzvetentze: .....тичам да пикирам.... :lol:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от reni7377 »

Не е ли малко рано да пикираш?Аз ги оставям да пораснат повече!Моля да споделите в какъв етап долу горе пикирате,а ако има и снимки както при Иванина-още по добре.Иванина,много хубав и слънчев прозорец.Днес ли си снимала,защото уж сме в съседни села,но днес слънцето не се е показало още от облаците.Ето моите на какъв етап пикирам.Изображение Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ljuboznatelna »

къщичка написа: А ти нали имаш пирограф, опъваш един разклонител до кола и надписваш с него :lol:
Жестока идея!!! Даже няма да опъвам разклонител, пирографирам кола в къщи и го забивам където трябва :lol:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ivanina »

.... :x Рени , ти сега недей тъй да ми обиждаш квартала на Село/само заради това че ги няма в него вашите гнили панелки/световния стандарт е едноетажни , еднофамилни къщички с цветни градинки - отпред! :daaa:
...а за пикирането , така го пише в дебелите книги - при появата на първите същински листи!....и аз винаги така правя!
А разсада ти е прекрасен , много ме радва видът му ...но мисля че ти предстои по- скоро беритба, а не пикиране на този етап. :hmmm: ...така мисля аз ....но може и да греша! :oops:
Поздрави на твоите домати от моите ! :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 919 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от МГХ »

Рени ,при пикиране поливаш с едно пакетче био тор Рут мос ли ? Аз миналата година го ползвах и съм доволна ,но полях по-късно,защото тогава го открих . Бяха вече пикирани и поотрасли.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ivanina »

...и тъй като съм я подкарала вече с пикирането , искам да покажа че не е рано за моите растения ,
ето за какво става на въпрос- семенцата са засяти по две във формичка, изваждам баличката с поникналите растения здрава /неразбита/разцепвам я с ръце на две ....но какво забелязваме?- супер хубави коренчета са се проточили и замотали на дъното на формичката ....отщипвам част от тях и поставям растението само- саминичко в новият му дом - кофичката ,без да му причинявам стресови ситуации - от които да последват завяхване , умиране и тъй ....нататък! :mrgreen:
А прозорецът ми от който доматките ми гледат и в момента се запознават с мястото на постоянното си засаждане е южен на остъкленото ми стълбище, тук на тази площадка в момента оперирам бебетата си! :twisted:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 108 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от хортензия »

Айде цоп и аз тук ,ето ги моите домати
Изображение
Изображение
Сяти на 15 и 20 януари и пикирани на 4 и 5 февруари.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Teodora76 »

Вие сте доста напред, ето част от моите домати, които тези дни ще пикирам. Сяти са на 30 януари, останалите сега никнат.
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Краси Лазаров »

Моите домати са засяти на 6. 1. в чашки от 160 мл.,веднъж съм ги подсипал. В момента са големи колкото на снимките Хортензия. Не бързам да ги пресаждам въпреки,че вече им е тясно,защото до засаждане има още поне 50 дни,а след пикиране,ако има подходящи условия домата расте с минути. Подхранвам ги със зелен кристалон и ги поливам съвсем по-малко. Стъблата им станаха около 5/6 мм. дебели и поради слънчевото и топло време се закалиха добре. Та какво искам да кажа,ако имате малко разсад пикирате,когато му дойде времето,но в по малък обем,да кажем в 200 мл. чашки,след това в по-голям обем. Какво ще спечелите: 1. Ще ви е необходимо по-малко място в студеното време. 2. При по-малкият обем ще може по-лесно да се контролира влагата и ако е топло както тази година разсада ще расте умерено,иначе много бързо обема ще им умалее и ще е необходим по-голям. Когато пресаждам растения от 200 мл. чашки в коф. от кис. мляко с обем 500 м.,за 30 растения ми трябват 15 мин.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Teodora76 »

Да Краси, много бързо се развиват когато им е топло, за това вече са на по- хладно.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”