Системи за земеделие

Публикувай отговор
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

А иванина подсказа една друга работа, дето възрастните растения подтискат младите, но туй според мен е вътревидова конкуренция и го има във всяко стадо! А нема общо с алелопатията.
:mrgreen:
Те не им вредят, просто са по-големи и яки и им изяждат папото.
:hmmm:
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

troll написа:В горецитираната връзка има сума неща дето не са така!
Първо Алл не наука , а процес.
Аз получих различимо по-добър вкус сееики босилек сред домати.
И с какво се обеснява ,нямам същите наблюдения,бях сеела до ред домат магданоз и си беше същият домат а точно някъде бяха писали:

Магданоз, засаден под доматите - засилва аромата;
Напръстник и момината сълза - подобряват качеството на доматите.
Латинка – повишава аромата на репичките. :hmmm:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Ами виж, ния.
Тез неща са относителни.
Аз бях по-щастлив с моите домати, като имаше босилек дженовезе, но имаше и едно друго, дето го бях кръстил здравец, а то израстна ега ти дървото.
От къде беше приказния вкус на моите домати не зная, но им се радвам.
:mrgreen:
Освен туй, аз не сея редове, а масиви. Смятам, че там растенията по-добре комуникират.
:mrgreen:
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

Bello :D .Aко кажеш че и семките са ти от Бг-от там ще ти е вкуса :dovolen:
А масив и то от домати в наше село разбираме декарииииии :dovolen:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

hello papagena..
https://m.youtube.com/watch?v=nNthQJGYPD0
Тука работим в акри и Кебек е колкото Европа по площ, а кебекарите са колкото българите.
:mrgreen:
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Отивам да гледам Дъ саунд оф мюзик, че не съм го гледал отдавна.
https://m.youtube.com/results?q=the%20s ... music&sm=1
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Системи за земеделие

Мнение от kim »

Тук ми е интересно, но ще чета по-натам..
Трол, поздрави :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Системи за земеделие

Мнение от kim »

ния написа:Напръстник и момината сълза - подобряват качеството на доматите.
Ей това, с напръстника ми е чудно. Това не се ли маносва и акарясва първо?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

Аз да се върна към основите -
Алелопатия е биологичен феномен, чрез който организъм произвежда един или повече биохимикали , които влияят върху растежа, оцеляването и размножаването на други организми. Тези биохимикали са известни като алелохимикали и могат да имат полза (положителна Алелопатия) или вредни (отрицателни Алелопатия) ефекти върху целевите организми.
https://translate.google.bg/translate?h ... rev=search" onclick="window.open(this.href);return false;

Думата “алелопатия” означава на гръцки език : “страдам заради някой друг . Предположения за ртова взаимодействие при формирането и смяната на растителните съобщества е изказал още Де Кандол през 1813 г. Научното понятие е формулирано по-късно: 1937 г. от Молиш.
Явление, при което едно растение отделя токсични химични вещества, които подтискат растежа на съседни растения или своите собствени видове в едно и също обитание. По-късно според някои източници определението търпяло развитие, тъй като се установило и обратната връзка на биохимикалите, може би оттам идва объркването :hmmm: чрез потискането на определени функции на определени неприятели се постига по-добро развитие на дадени растения :hmmm: . Алелохимикалите се ползват например при обеззаразяване на почви , заразени с фузариум- при гниенето на някои растителни остатъци се отделя токсин, който потиска или дори унищожава спорите на фузариума, ако не се лъжа се сееше лен , за фацелията и белия синап съм сигурна .Отделянето на определен алелохимикал може да бъде защитна реакция към определени патогени, например при лука се смята, че червените люспи отделят не помня каква киселина, която потиска развитието на гъбата, причиняваща антракноза, докато белите луци нямат тази способност , но дали червения лук ще пази и домата от антракноза :hmmm: и при какви условия :hmmm: Много ми е интересно всичко това :D . Отделни биохимикали могат да се ползват като инхибитори на растежа на плевелните семена,но други биохимикали се ползват като регулатори и стимулатори на културните растения .

През 1982 г. на симпозиум в Тайван са обявени повечето биохимични и химични продукти от растителен произход, това изплюва нета .

А аз спирам да търся точното значение на думичката/науката/ процеса и ще търся практически взаимодействия :D
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”