Многогодишни от семена

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

dal

Re: Многогодишни от семена

Мнение от dal »

и престанете да сеете в сандъци- харчи мното торф задържа влага трудно се затопля почвата , заема място
като видя разсад в сандъче и ми идва не знам какво да направя
сейте в плитко , под ръка , евтино , на топло , не заливайте а ръсете отгоре , все пак пелетираните семена имат обвивки и трябва влага да се разтвори и тръгне поника !
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от libra »

Малееййй,страшна си/виждала съм тези разсади ,де/.Чудеса от храброст!Направо се комплексирах!
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Многогодишни от семена

Мнение от дара »

Надин,изключително полезна информация,благодаря :tzvetentze:
Дал,зашеметена съм :potekoha: :o :tzvetentze:
dal

Re: Многогодишни от семена

Мнение от dal »

няма от какво мила , просто най често най важните предпоставки за успех са извън личното ни желание и ентусиазъм ;
топло светло , по малко човъркане и хамалогия и не преполиваме особенно след изнасяне към хладни помещения , и това е
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от nadin »

libra написа:Надин,разсадените/да/ успя ли да ги отгледаш до растения/в градина или саксия/?
да. Заминаха главно тези дето няма "да" за тях. Демек поникнаха и понеже нямам парник а условията в апартамента са много неблагоприятни, дори и с някво допълнително осветление ( което нямам ) заминаха още преди да направят втори трети същински лист.
Сега чакам да видя кои от тези с "да" ще издържат зимата. Това е пълния тест. Това което остане след презимуване това е за моята градина.
bell

Re: Многогодишни от семена

Мнение от bell »

dal написа: просто най често най важните предпоставки за успех са извън личното ни желание и ентусиазъм ;

:hmmm: да, да съвсем точно :lol: а, снимките ти са чудесен нагледен материал. Ей, на миналата година слагам за пореден път на перваза на прозореца семена. Никне всичко, кое по-бавно, кое бързо. Без да знам не съм ги слагала в сандъци, но то е защото нямам място за тях. Пръскане с вода и така... заминаваме за 4-5 дни и като се върнах, то се изблещило едно слънце и 80 процента заминаха. Останаха разни....тях пък нося на вилата и садя, а от тях останаха 5 процента :mrgreen: и така всяка пролет. Като не са големи, отгледани растения и като не е човек ежедневно в градината кое го ударило суша, кое котка го затрила, абе това не е за всеки, трябва си ежедневно наблюдение и грижа иначе не става.

Ентусиазмът не ми е изчезнал, та пак ще пробвам :angelche: но за мен са разни макове, цинии, рудбекии, космос и т.н.т. които ги сея направо в двора пък каквото.

Друго интересно само при мен ли изчезнаха ехинацеите. Миналото лято от 4-5 вида остана само розовата останалите изобщо не се показаха :hmmm:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от МГХ »

И аз установих ,че като не се стараеш толкова много е по добре.Миналата година просто изсипах семената на петуниите на остъкления балкон при 12 градуса и те всички станаха , а предната година просто ги уморих от топло и преполиване.Много растения заминаха след разсаждането в градината. От лакомия садя доста и разнообразни растения,но тъй като това си е балкан и никнат много треви понякога забравям какво съм сяла и или ги оплевявам старателно или садя нещо друго и после се сещам ,че точно там едни хилави тревички трябваше да станат джиджани чуждоземски растения :nod: За мен се оказва доста сериозен проблем да отбелязвам къде какво съм сложила в градината.И как точно да го правя.Иначе в къщи никне почти всичко.
Обаче хубавите макове миналата година не ми поникнаха .А на балкана макове в градината се засяват самички и се налага да ги плевя .Може би е по добре такива растения направо в градината да се сеят.
Сега като дойдат семената и аз ще питам знаещите за това онова . :daaa:
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Многогодишни от семена

Мнение от Димана »

dal написа:и престанете да сеете в сандъци- харчи мното торф задържа влага трудно се затопля почвата , заема място
като видя разсад в сандъче и ми идва не знам какво да направя
сейте в плитко , под ръка , евтино , на топло , не заливайте а ръсете отгоре , все пак пелетираните семена имат обвивки и трябва влага да се разтвори и тръгне поника !
Дал, какво ще кажеш за слагането на найлон или стъкло върху съдовете с разсада? :tzvetentze:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от libra »

Въпросът ми е продиктуван от темата на Миша за киселеца-искам да си отглеждам левурда/нали това беше дивият лук?/,киселец и разни подобни зелении.От едрия киселец имам от Рачето-ейй,това нещо не ще да мръдне и см. за 2 години,а при нея беше една съблазнителна туфа.За това сега се чудя да поръчвам ли при Мишето.Левурдата-дали продават семена за нея?Киселеца май трябва да го копая от нейде?
Манголд -виждала съм семена,сеело се директно,до тук добре,а има ли някой многогодишен ? Четох ,че бил 2-годишен.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от nadin »

libra написа:Въпросът ми е продиктуван от темата на Миша за киселеца-искам да си отглеждам левурда/нали това беше дивият лук?/,киселец и разни подобни зелении.От едрия киселец имам от Рачето-ейй,това нещо не ще да мръдне и см. за 2 години,а при нея беше една съблазнителна туфа.За това сега се чудя да поръчвам ли при Мишето.Левурдата-дали продават семена за нея?Киселеца май трябва да го копая от нейде?
Манголд -виждала съм семена,сеело се директно,до тук добре,а има ли някой многогодишен ? Четох ,че бил 2-годишен.
Манголда е със семена или ранен разсад. Ако не ти измръзне първата зима втората година изкарва главно семе, но по-верочтно е да ти измръзне по нашите ширини :D
Този киселец с едролистните листа иска повече сянка от обикновения и повече вода. Тогава листата стават по-големи и по-крехки. На слънце е с по-малки листа и по-здрави. Имай предвид че при вадене на стара туфа, коренът му се поврежда ( той е с осев корен ), след което му трябват една две години докато се възтанови. О Миша ще дойде в саксия и направо го сади без да му пипаш корените и тогава предполагам че по-бързо ще ти тръгне.
Левурда аз имам , първоначално от няколко малки луковици, които имаше изскубани във връзката от пазара, а после от мои семена. Ако кликнеш на онази снимка на киселеца в темата с разсадите, съвсем до зида ще видиш левурдата с единични по-остри листа - тази е от семена. Иначе сигурно продават семена, но на мен не са ми попадали.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”