Многогодишни от семена

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от nadin »

sofy написа:да ,скъпички са...
А за Томсън-Морган някой нещо да каже?Аз от там не съм поръчвала,но цените,особено на намалените семена, са добри :hmmm:
Ами за по-обикновени многодишни градински стават. Покълват, не им са объркани сортовете и често имат промоции и намаления и безплатен транспорт. Само трябва да се абонираш и да следиш промоциите. Проблемът е че и при тях изборът от многогодишни не е много богат.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от sofy »

Мерси ,Нади.Интересно ми е,много хора поръчват семена,а тук пишем само аз и ти.Никой не очаква от нас да сме професионалисти,всички грешим,но нашите грешки може да са от полза на някой друг.Хайде похвалете се с успехи и неуспехи :dovolen:
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от sofy »

Знаех си ,че съм виждала семена на Jelitto на по-прилични цени:
http://jelitto.com/Seed/Perennials/" onclick="window.open(this.href);return false;
На мен този каталог ми е по-удобен,защото има снимки и информация и мога да получа представа за растенията,без да ги издирвам в нета.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от nadin »

Пускам три линка с информация за сеенето на доста от по-завързаните многогодишни.
Това е главно за северно американски видове:

http://www.nativeplantnetwork.org/Network/

А това е общо:

http://tomclothier.hort.net/page02.html

А това е преобладаващо за алпийски:

http://mlarochelle.net/category/semences/
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от Murof »

Поздравления за тази тема, хубаво че я има, иначе бях решил да мъча nadin на лични :)
Днес си взех от botan семките от Chiltern seeds, на две от пликчетата има поставен текст с следното съдържание :
Seeds may require exposure to cold . Sow as normal and keep at 18/22 C for 2/3 weeks. transfer to -4/+4 C for 4/6 weeks. Return to warmth but no more than 18 c. If necessary, report these periods of warmth and cold.
пликчетата са на Galanthus Species and Hybrids Mixed .Подобен текст има и върху плика с Meconopsis x sheldonii `Lingholm'.
Какви стъпки трябва да предприема за да имам успех, нещо се обърках ! До сега си мислех че семената които получаваме по това време са вече стратифицирани и е необходимо само подходящото време за засаждане, но май не е точно така :hmmm:
или греша?
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от Миша »

Меконопсиса никне за десетина дни без стратификация ,дори двегодишни семена,иначе това,което са дали като обяснение,е стандартна процедура за семена,които не се сеят в годината на събиране,редуват се няколко топли и студени периода
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от nadin »

Един линк за поникване и третиране на смеена. Линковете най-отгоре дават възможност да се изтеглят трите книги на Дено които са основополагащи за третирането на различните типове семена.
http://www.jlhudsonseeds.net/Germination.htm
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от nadin »

И понеже се развихрам със сеитбата за тази година да постна резултата от миналата. :D
Както се вижда от таблицата по-долу най-големият ми провал е с никнали семена, които заради липсата на подходящо осветление и температура в апартамента не можах да доотгледам до садене в градината. :cry:
Seitba.xls
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от libra »

Надин,разсадените/да/ успя ли да ги отгледаш до растения/в градина или саксия/?
dal

Re: Многогодишни от семена

Мнение от dal »

Може би да споделя моя опит , защото вече пет години отглеждам напълно успешно едно и многогодишни от семена
Сяла съм почти всичко дето го имаме из дворовете и градините
рудбекия гаура кореопсиси гайлардии пенстемони маргарити алисуми аубриета почвопокривни флоксове
хелениум , за ехинацеите да не говорим , , аюги , ама наистина всичко

едногодишните - същата работа , всяка година, и домати и петунии и цинии тагетиси лобелия и всичките ни едногодишни измишльотини / Миша е виновна/ ,
С Лизи сигурно бяхме първите луди дето сяхме и индийски люляци от събирани семена - при мен са огромни храсти вече

при мен всичко никне и всичко става. Нямам спомен нещо да е сято и да не е стигнало двора
обяснявам си го не щото силата е в мен , или извънземни способности , а с условията
просто трябва да им хванеш цаката !
да си спестиш труд с пикирането
да имаш понятие и усет кое кога да го метнеш вече на по хладно , да се калява


общо взето извън шегите тука с циклите на жената и луната , сея среда февруари
не ги деля тва сега тва по късно , защото нямам нерви да се разправям няколко пъти
това става в хола до прозорците , но е топло и много светло- петунии са това
Изображение и те и многогодишните никнат до седмица две , като многогодишните малко по дълго от едногодишните
продават едни пикираши табли в кауфланд по лев и нещо и отдолу има и тава цялостна да не тече като поливаш.
и тук се виждат Изображение
тук са даже и пикирани Изображение
може кутии от храна , може опаковки от сокове изрязани без една стена - изключително удобни са за многогодишните , щото там от сорт не се слягат по много растения- освен ако не целиш да правиш фигури или огромни площи
ето кутии от сок в същите тави на таблите които още не ви трябват щото не сте пикирали
Изображение

така сея лобелиите , това е шибано за пикиране за това се сади на туфи и се разделя туфата после на 4 и се боде направо така по сандъчетата, знам че не е многогодишно , обаче това е пестящо време и място и става и за многогодишни туфести , например треви
Изображениевсяка кофичка е засята и не се пипа до садене на постоянното място , само делиш и бодеш
в момента в който ти изкарат втори чифт листа , е добре да са вече на по хладно- при мен на остъклена тераса
Изображение
нощем е 5-10 градуса , денем зависи колко ще напече
поливаш при нужда , имам бутилки два литра с надупчени капачки отгоре , просто наръсваш торфената смеска като пресъхне то се вижда че е сухо
това прехвърляне става среда -край март най късно тук
някои разсади можеш да ги изнасяш спокойно навън още от средата на март под навес , и само внимаваш дя няма някоя фъртуна късна да ги навее, иначе им няма нищо
април до средата всичко е готово и е за навън , тук домати се садят в двора по 1-6 май , но сандъци и многогодишни практически още среда април са готови за градината .
това е априлска снимка след срещата на форума в троян -значи начало април- това дето мяза на трева са карамфили от семена и всичко поникна и цъфти до сняг !
Изображение

Това е идиотския ми опит да рътя 25 сорта делфиниуми , не правете това ! :D
Изображение-
Изображение
всички после ги пресях в кофички никнаха почти на сто процента и са из двора набодени , не знам кое оцелява кое не но имам и то не лоши !

повечето цъфтят още същата година

някои петунии не се пикират даже Изображение
Изображение това е готово да проскубваш и на двора
домата пикиран Изображение

и малко снимки на готовия резултат
Изображениералици
салвии Изображение
Изображение
кореопсисиИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ехинацеи Изображение
те се и самозасяват впрочем Изображение
Изображение

рудбекиите Изображениемайка ги сееше направо в градината

лавандулата аз не сея семена а отупвам цъфналия и прецъфтял храст и другата пролет скубя разсада от под нея :D
монарда , бурен , по добре искайте да ви пратят - и не се мъчете
Изображение още една
Изображение

едногодишни от семена Изображение
направо в градината Изображение
тук е пълно меле , в сандъците има и хризантеми даже
това е проба дали ще никне направо в сандъка - ами поникнаха , кореопсисите при мен са многогодишни
Изображение
магелани в сандъци Изображение
обаче цинии и направо в двора садени Изображение
Изображениетия се сеят сами
прерие сън - горещо препоръчвам , изключително траен сорт на рудбекията
Изображение

разбира се всеки прави глупости , е това да го гледаш от разсад е просто идиотщина
космос , сейте на двора , страшно бързо никне и на сто процента , бързо избуява и не е за вътре да заема място
Изображениетоя беше нисък някакъв
Изображение
Изображение

това го забравих а перовские- самонасява се -търсете от някой не си играйте
Изображение
и литъл джем тагетис се самонасява
Изображение

салвия не се сещам коя , страшно я харесвам , от семена
бързо никне бързо става цъфти още лятото Изображение

апониките анемонета- от корен , от семена не си струва -това е бурен
Изображение

Тайна няма , светло и топло , после на хладно и не преполиваш
торф от магазина
семена от тук от поръчките :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”