Хитринки разни и разнообразни

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
bina
Дълго кафе
Мнения: 136
Регистриран на: Сеп 13, '11, 19:05
Местоположение: гр. Шумен

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от bina »

Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от dancheto »

bina написа:Данче, виж тук: http://vkusen-svyat.blogspot.bg/2015/09 ... ultan.html
:tzeluvka: :daaa:
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от Гео, граф »

Много се извинявам, че не съм видяла въпросите и коментарите в темата, ама вий си ме знаете, че съм разсеяна :sblush: . Добре че Бина е дала по-подробен линк. Но все пак ще обясня своя опит:
Titi написа: 1. Какви кори използваш, че аз кори за баница съм купувала два пъти в живота ми и не са ми много ясни.

Аз ползвам кори Фамилия. Просто такива има в Билата до нас (освен Клевър, които не ми харесват)

2. Така, неподмазана с нищо кора ли слагаш?

Не подмазвам кората, достатъчно мазнина си има в самото ядене.

3. Тоя сос бешамел не е ли връткаво да се прави, ти залива ли ги с бешамел?

Бешамела не е никакъв проблем, Тити. За 5-6 порции го правя в малък дълбок тиган или тенджерка. Загрявам 4-5 с.л. олио и малко масло, поръсвам 2 с.л. брашно и свалям от огъня, за да разбъркам. Измислила съм си прост, но ефективен начин брашното да не става на бучици - при сипването му в сгорещената мазнина, го размачквам постоянно с прибора за пюре (най-елементарен - ето такъв).

Изображение

После започвам да наливам прясното мляко (1/2 литър), пак при непрекъснато бъркане (по-скоро мачкане ;) ). След като го сипя цялото, връщам тигана на огъня докато заври - отново при постоянно бъркане. Всъщност това бъркане е най-важното, защото иначе брашното става на противни бучици. Накрая добавям още малко масло и сол за овкусяване. Това е :nod:


4. Колко време се пекат във фурната?

До зачервяване. Но първо запичам топките само с бешамела, после добавям настъргания кашкавал - общо не повече от 1/2 час :stime:

5. Какво върви като гарнитура на това ядене?

Последния път гарнитурата беше свинска пържола :lol: :lol: ! И не се шегувам, такива бяха желанията на домочадието. Но според мен трябва да е нещо по-свежо - кисели краставички, прясна салата. Макар че ако ги направиш по-големшки, гарнитурата става излишна. Тази неделя имах гости и пак ги правих - сложих гъби, нахут, тиквички, боб и станаха толкова обемни, че буквално нямаше нужда от допълнения при различните салати на масата :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от Tanet »

В едно кулинарно предаване , един готвач обясни,че за да не става на бучки запърженото за бешамел брашно, млякото или бульона се изливат наведнъж , а не постепенно. Аз така го правя и брашното си се разтваря преди да се сгъсти.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от илюзия »

Лесни и достъпни заместители на стандартните почистващи препарати:

Лимон: Цитрусовите плодове са чудесен обезмаслител. Освен това с тяхна помощ може да премахнете мръсотията от микровълновата фурна, неприятната миризма от дъските за рязане, петната от спалното бельо и да направите месинга в банята да блести, като след професионално почистване.

Ориз: В дома ни и някои от предметите за декорация, понякога има труднодостъпни места, които е трудно да почистим, като тези във вазите за цветя. Тях лесно може да почистите като смесите малко количество неварен ориз с топла вода и веро за миене на чинии. След това разтъркайте добре с гъбата и зрънцата ориз ще свършат всичко сами.

Кетчуп: Свикнали сме да ползваме кетчуп за овкусяване на любимите ни храни. Но пикантният сос е чудесно почистващо средство за месингови и медни предмети, стъклени повърхности и златни бижута. Само разтъркайте от него върху повърхността с помощта на суха кърпа и след това изплакнете.

Орехи: Драскотините върху дървените повърхности определено загрозяват тяхната красота. За да заличите пораженията, натрийте върху драскотините орехови ядки.

Лимонтозу и кола: Лимонтозуто обикновено го слагаме в сладка и конфитюри, но разтворено във вода, то може да премахва мазни петна от материи. Също така успешно премахва ръждата, точно като любимата ви напитка – кола.

Утайка от кафе: Не изхвърляйте утайката от кафе. С нея може да премахнете неприятната миризма от хладилника или да почистите мазни повърхности.
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от calico »

Гео, бързо дай подробна рецепта със съставки и количества, че това с картинките не ми е достатъчно :potekoha: :potekoha: :potekoha:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
mihaela123
Kъсо кафе
Мнения: 60
Регистриран на: Авг 16, '15, 18:28
Местоположение: Shumen

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от mihaela123 »

Когато правя печени картофи слагам пилешки бульон и масло отгоре и стават страхотни.
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от илюзия »

Храната като лекарство или най-добрите натурални обезболяващи

Изображение
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от Светката »

Маслините, които държите в някакъв съд стават уникално вкусни по следния начин.
Изсипва им се саламурата.Слагат се няколко бройки дафинови листа и обелени нарязани на едро скилидки чесън.
Заливат се със зехтин или олио и така вече си престояват в съда.Направо са БОЖЕСТВЕНИ :dovolen:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от liubami »

Потвърждавам! Изображение :daaa:
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”