Спорт и теменужки

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Спорт и теменужки

Мнение от botan »

Не, не гледайте за теменужки по терена на следващото футболно дерби. ;)
С термина спорт в ботаниката се означава част от растението, която показва морфологично различие от цялото растение. Това различие се получава благодарение на мутация и за това спортовете могат да се различават от майчиното растение по най-различни характеристики: форма на листа, листоразположение, структура на клонката, различни цветове и т.н.

Спортовете, които притежават интересни и желани характеристи се размножават вегетативно и така запазват морфологичните си особености, с които са се отделили като спорт. Такива селекции обаче могат да се възвърнат обратно към оригиналната си форма като това се случва с цялото растение или с част от него.

Ако винаги сте се чудели как са се получили нектаринките - това е отговора, един ден една космата праскова е спортувала до такава без власинки и тази клонка е била размножена. Темата обаче е за спортовете при всички геснериевите. Дадох това име само за драматизъм (както "Дързост и Красота") :D

Защо при теменужките има най-много спортове?
Навярно сте забелязали че от всички геснериеви при теменужките най-често се образуват спортове. Това е свързано с развитието на младото растение при вегетативното размножаване. Работата е там че всъщност малките растенийца, които подават ушички след известно време от основата на листа водят началото си от една единствена клетка, а точковите мутации са в изобилие (дори и в теб).

Бъдете наблюдателни! Понякога промените могат да бъдат едва забележими.
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Спорт и теменужки

Мнение от botan »

Най-смахнатия теменужен спорт, който съм получавал може би е на това растение:
Изображение
В един момент просто реши, че не иска да пуска спирално листата си и започна да го прави декусарно. Клечките са само за да сложа листенцата съвсем едно под друго, за да се вижда по-добре. Сорта е Midget Silver Fox.
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Сентполии

Мнение от botan »

Спорт на Ma's Blueberry Taffy, която пък е спорт на Ma’s Taffy Swirl :mrgreen:
Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Сентполии

Мнение от МГХ »

botan написа:Спорт на Ma's Blueberry Taffy, която пък е спорт на Ma’s Taffy Swirl :mrgreen:
Изображение
Хайде приведи ми на човешки език тази гатанка :hmmm: :hmmm: :hmmm: А , и още -защо ти викат botan с ударение на първата сричка/ Когато ударението е върху първата сричка на думата, казваме че е инициално./ , а не Ботан върху "а",както е обикновено в българския език и ми звучи ботанически ,т.е. цветно :lol: :lol: :lol:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Спорт и теменужки

Мнение от botan »

Единствената гантанка е защо я пуснах в другата тема, след като съм направил специална за това. :hmmm: :lol: Аз като ви казвам, че забравям! :mrgreen:
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”