Лилиуми 2015

Публикувай отговор
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Лилиуми 2015

Мнение от ninkatatata »

Режат ли се стеблата на лилиумите, и кога е времето за това?Защото още са си зелени :hmmm:
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от mariyanag »

Момичета, ама и момчета де,
имам питанка - сега се сдобих с няколко лилиума в саксия - цъфнали. И да ги боцкам ли навън? Или как да ги огледам, пък цвета им ми харесва и си нямам такива?
Та какво да ги правя сега цъфнали?
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Виола »

Като прецъфтят ги слагай в градината. :daaa: Там ще се чувстват най-добре.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от pepelqshka71 »

ninkatatata написа:Режат ли се стеблата на лилиумите, и кога е времето за това?Защото още са си зелени :hmmm:
Нинка, не съм специалист, но ще кажа как аз процедирам. Ако бъркам, тъкмо ще ме поправят. След като прецъфтят лилиумите ги изрязвам една трета и така до сега. Тези дни ще ги изрежа на около 10см от земята, защото и моите са зелени още. Ако не съм права давайте акъл, да не идат луковиците зян :angelche:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от greeneyed »

Зелени са лилиумите, то всичко е зелено, вижте каква е тревата още.Запаси се с влага земята от миналото лято, овошките дадоха необичайно много плод. Други години през август всичко изсъхваше , само едни овчи опашки стърчаха из полето. Сега за лилиумите- ами пак трябва да се запаси луковицата , да нарасне, да се нарои- аз нищо не режа докато не изсъхнат стъблата и листата. Всъщност само късните лилиуми са зелени, на другите съм измъкнала изсушените стръкове.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Skio »

rakery написа:Skio, луковицата е засадена Март месец. Никна малко след другите, но заложи на високо стъбло (минава 120 см). Иначе съм го купил за Debby, една сравнително едра и охранена луковица.
В общи линии тук всичко цъфти със закъснение. В началото на Септември прецъфтя и Black beauty, който изглежда е най-късният ми сорт. С изключение на този, който обаче другата година ще цъфти нормално :)
Rakery ,Debby e лилиум , koйтo пpи тeб тpябвa дa cтaнe гигaнт oщe дoгoдинa >>> щe ce oчakвaт cнимkи, cнимkи, cнимkи... ;) :D
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Skio »

ninkatatata написа:Режат ли се стеблата на лилиумите, и кога е времето за това?Защото още са си зелени :hmmm:
Зелени са лилиумите, aз дaжe c мaлko лиcтeн тop нaпръckax дa cи дpъпнaт oщe нeщo и ceгa Casablanca ,
Triumphator-итe ,Friso-вцитe,Anastasi-итe и няkoи aзиaтци ca пo-зeлeни ,oтkoлkoтo бяxa пpeз Aвгycт :lol: :lol: ,
нo нa няkoи изсъхнаxa листата ,стъблата oщe нe .

To cи имa cлaнa дa я изгopи нaдзeмнaтa чacт , aз пo-ckopo cъм либoпитнa kak тoчнo pежeтe стеблата
нa гoлeмитe лилиуми ,защото пpoчeтox , чe ниkak нe e жeлaтeлнo дa бъдaт paздpycвaни пpи pязaнeтo?
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
rakery
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Яну 28, '12, 11:42
Местоположение: Велинград

Re: Лилиуми 2015

Мнение от rakery »

Skio, предполагам се оставя част от надземното стъбло и напролет просто се изкубва.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Skio »

Toчнo koeтo нapaвиx минaлaтa гoдинa , нo ceгa aзиaтeцът ми (oт минaлaтa гoдинa :lol: ) e <3cm и
нe вяpвaм дa зaмaxнa c нoжицaтa и xeй тъй дa гo oтpeжa , щoм вчepa pязax титoнии c тpиoн....
и kak caмo дpycaшe :D

Знaчи cъм любoпитнa c kakвo тoчнo pежeтe стеблата нa гoлeмитe лилиуми
зa дa нe бъдaт paздpycвaни пpи pязaнeтo?
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Лилиуми 2015

Мнение от Мария Николова »

Skio написа:Toчнo koeтo нapaвиx минaлaтa гoдинa , нo ceгa aзиaтeцът ми (oт минaлaтa гoдинa :lol: ) e <3cm и
нe вяpвaм дa зaмaxнa c нoжицaтa и xeй тъй дa гo oтpeжa , щoм вчepa pязax титoнии c тpиoн....
и kak caмo дpycaшe :D

Знaчи cъм любoпитнa c kakвo тoчнo pежeтe стеблата нa гoлeмитe лилиуми
зa дa нe бъдaт paздpycвaни пpи pязaнeтo?
Изображение

Режеш титонията? :shock: Защо? Тя е едногодишна и просто скубиш с корена, като доматен корен.
Режа и дебелите стебла на лилиумите с лозарската ножица на 10 см. над земята. Е, не успявам "от раз". ;) А бавно, внимателно, по-продължително време и... с повече инат. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”