Да напишем ръководство за Хибискуси

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10767
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 448 пъти
Обратна връзка:

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от botan »

Грънчетата са с многосеменна кутийка, докато ружите са с разпадлив плод на едносеменни делчета. И пак казвам, че такова животно като "разклонен лист" особено ако се отнася до прост нема.
По-любопитният въпрос е кой вид ружа смяташ че е това на снимката :D
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Supervas220
Kафенце
Мнения: 41
Регистриран на: Юли 4, '12, 13:54
Получил благодарност: 1 път

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от Supervas220 »

botan написа:Грънчетата са с многосеменна кутийка, докато ружите са с разпадлив плод на едносеменни делчета. И пак казвам, че такова животно като "разклонен лист" особено ако се отнася до прост нема.
По-любопитният въпрос е кой вид ружа смяташ че е това на снимката :D
Щом няма термин "разклонен лист", ти какво предлагаш? Имай предвид, че не пиша учебник за университет, а практични и разбираеми съвети за всички хора.

По въпроса за ружите ще потърся още информация и ще се разходя до някой храст наблизо. Какво имаш предвид с "грънчетата" и "ружите са с разпадлив плод"? Не знам кой е конкретния вид Ружа, но това не е толкова важно в случая. Ти ако знаеш, сподели.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10767
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 448 пъти
Обратна връзка:

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от botan »

Точно щото не пишеш университетски учебник не те занимавам с термини, а казвам само какво трябва да се оправи и те оставям да си развихриш въображението. След като говориш за дялове според теб лист с дялове как би се наричал? Ако прочетеш мненията ми по-вниателно ще си отговориш на някои от въпросите, на другите ще си отговориш, когато проимаш реални наблюдения над нещата, за които пишеш.
Не приемай градивната ми критика като нападка. В опита си да информираш някого много лесно можеш да го дезинформираш, което е много лошо.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от ptiholov »

botan написа: Ако прочетеш мненията ми по-вниателно ще си отговориш на някои от въпросите, на другите ще си отговориш, когато проимаш реални наблюдения над нещата, за които пишеш.
В опита си да информираш някого много лесно можеш да го дезинформираш, което е много лошо.
:nod: :daaa:
Supervas220
Kафенце
Мнения: 41
Регистриран на: Юли 4, '12, 13:54
Получил благодарност: 1 път

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от Supervas220 »

botan написа:Точно щото не пишеш университетски учебник не те занимавам с термини, а казвам само какво трябва да се оправи и те оставям да си развихриш въображението. След като говориш за дялове според теб лист с дялове как би се наричал? Ако прочетеш мненията ми по-вниателно ще си отговориш на някои от въпросите, на другите ще си отговориш, когато проимаш реални наблюдения над нещата, за които пишеш.
Не приемай градивната ми критика като нападка. В опита си да информираш някого много лесно можеш да го дезинформираш, което е много лошо.
Не знам как се нарича лист с няколко дяла, но на мен "разклонен" ми харесва. Може да е "многоделен", но тази дума не ми харесва в началото. Използвал съм и "3-делни", но след като съм споменал, че са "разклонени". Това според мен е идеално. Нали не се обиждаш, че не съм съгласен с теб по този въпрос.

Има неща, в които не съм сигурен напълно и затова търся помощ в Интернет. Надявах се някой да посочи неточностите, които аз не виждам. Да си призная имам реални наблюдения над повечето неща, които съм написал.

Ако приемах коментарите ти като нападка, въобще нямаше да ти отговарям по този начин, ако въобще ти отговарям!!! Така, че споко!
Напълно съм наясно с качеството на информацията в Интернет и затова неслучайно търся помощ в този форум.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10767
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 448 пъти
Обратна връзка:

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от botan »

Някой посочи част от неточностите и някой не им обърна внимание, казвайки "мен така си ми харесва". ;)
Нормално е многоделен да не ти звучи добре, мисля че отдавна минахме времето когато всички след 3 е много. Тази думичка се използва за друг тип листа. Пробвай с разделен, наделен, нарязан, разцепен. Тази дума, която си избрал просто смислово не е на мястото си.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Supervas220
Kафенце
Мнения: 41
Регистриран на: Юли 4, '12, 13:54
Получил благодарност: 1 път

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от Supervas220 »

botan написа:Някой посочи част от неточностите и някой не им обърна внимание, казвайки "мен така си ми харесва". ;)
Нормално е многоделен да не ти звучи добре, мисля че отдавна минахме времето когато всички след 3 е много. Тази думичка се използва за друг тип листа. Пробвай с разделен, наделен, нарязан, разцепен. Тази дума, която си избрал просто смислово не е на мястото си.
Оказа, се че снимката на ружата, която бях сложил, прилича малко на сирийската роза (H. syriacus). Сменил съм снимките, по-точен не мога да бъда.
Ако имаш други забележки може да ги споделиш.

Наръчника е тук: http://www.supervas220.biz/files/hibiscus.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10767
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 448 пъти
Обратна връзка:

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от botan »

Да, искам да ми кажеш името на ружата, която малко приличала сирийският хибискус.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Supervas220
Kафенце
Мнения: 41
Регистриран на: Юли 4, '12, 13:54
Получил благодарност: 1 път

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от Supervas220 »

botan написа:Да, искам да ми кажеш името на ружата, която малко приличала сирийският хибискус.
Не мога.
Търсих база данни със снимки в интернет или поне някакво описание на двата рода, но не намерих. Приличат си и ако не си спициалист в тази област няма да направиш никаква разлика. Като добавим факта, че хибискусите са няколко стотин вида и имената са им няколко пъти повече, май няма и голям смисъл. Така, че ако знаеш конкретния вид цвете на предишните и сегашните снимки може да споделиш.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10767
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 448 пъти
Обратна връзка:

Re: Да напишем ръководство за Хибискуси

Мнение от botan »

Не можеш защото няма такава.
Пак си объркал рода, но този път ти е простено, защото Alcea много близък до Althaea. Все пак трябва да смениш снимките отново.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”