Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от ravik »

Благодаря, Склери! Трябва да си изровя старите снимки, ще ми бъде интресно. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

В последният момент промени в плана - отпаднаха ни хора, един на море, двама на Рила, така че ще сме без кола под наем и през първата седмица трябва да се съобразяваме с автобуси. Затова мисля да стигнем до Широка Лъка и там да се договорим със собствениците на къщата да ни возят сутрин до някъде и вечер да ни приберат. Да познавате някого там?
Втората седмица е без промяна, ще вървим по класическия маршрут от Склери :) Раниците са стегнати, обувките намазани :)
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

mimeta написа:В последният момент промени в плана - отпаднаха ни хора, един на море, двама на Рила, така че ще сме без кола под наем и през първата седмица трябва да се съобразяваме с автобуси. Затова мисля да стигнем до Широка Лъка и там да се договорим със собствениците на къщата да ни возят сутрин до някъде и вечер да ни приберат. Да познавате някого там?
Втората седмица е без промяна, ще вървим по класическия маршрут от Склери :) Раниците са стегнати, обувките намазани :)
Радвам се че Пирин е твърдо в плановете ви.

Иди кажи че няма провидение. Преди няколко дена ми мина през очите една реклама която мисля че може да ви свърши работа. Сега се постарах да я намеря и след съвсем кратко търсене ето я - http://www.ismena.bg/rodopite-i-devin/s ... elo-borino

Цитат от обявата - " Можем да организираме посещение в Триградското ждрело (НТО) - Борино/Триград и района с водач:
[email protected]
0884/70 79 70 "
Звъннете на този телефон и вижте какво предлагат хората. По принцип хотела им е в Девин, и е от по-висок, да не кажа луксозен клас, но когато става въпрос за цени всичко е много относително.


Мои приятели миналото лято изкараха няколко дена в хотел Мурсал в село Ягодина. Не могат да се нахвалят. Намерих сайта на хотела. / Не че ти не можеш да го направиш / Направи ми впечатление че предлагат нещо като организирани почивки в разходки в района. Ако искаш свържете се с хотела и вижте какви им са възможностите да ви осигурят транспорт с водач.
Сайта на хотела - http://mursal.bg/
Цитат от страницата на хотела : Туристически маршрут „Природни феномени и резервати”


1 ден. Пристигане в хотел "Мурсал". Разглеждане на „Ягодинската пещера”. Свободно време за обяд в района на пещерата. Възможност за разходка по „Дяволската пътека” – маркирана еко-пътека в района на Буйновското ждрело. Възможност за изкачване до платформата „Орлово око”, изградена над „Буйновското ждрело”, откъдето се разкрива великолепна гледка към ждрелото и селата Ягодина и Чала (възможно е ползването на автомобил с висока проходимост – 4х4).

Вечеря с домашно приготвени местни гозби и ястия. Нощувка. Възможност за организиране на фолклорна вечер.

2 ден. След закуска – пешеходен преход (или трансфер) до защитената местност „Триградско ждрело”. Разглеждане на прочутия феномен – пропастната пещера „Дяволското гърло”. След обяд – на любителите на по-големите натоварвания предлагаме пешеходен преход (около 5 часа в двете посоки) до защитената местност „Чаирите”, разходка край „Синьото езеро”, „Сухите езера” и разглеждане на „Пияната гора”. Връщане в Триград.

Любителите на конната езда могат да направят преход до селата Водни пад, Кестен и резервата „Шабаница”.

Почитателите на местните традиции и обичаи могат да се запознаят с бита и културата на жителите на Триград, да разгледат местното производство на китеници, халища, черги, терлици, да опитат сладко от диви ягоди и знаменития с лечебните си свойства триградски (мурсалски) чай.

Вечеря – местни специалитет.

3 ден. След закуска – свободно време в Ягодина. Възможност за разглеждане на град Девин или посещение на минерален плаж в местността „Струилица”. Обяд и отпътуване.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Много, ама много благодаря!
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Не мога много да пиша, че след 2 седмици е ужас в офиса, но искам да кажа, че МНОГО ни хареса.
Изображение
menotar
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Авг 28, '15, 11:34
Обратна връзка:

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от menotar »

Мисля тази седмица да се пусна до Триград. Чувам много добри отзиви вие какво мислите ?
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Много беше красиво, първо ни докараха до Ягодинската пещера, после отидохме пеша до с. Ягодина (един час е пътят пеша от пещерата до селото, с кола са 2 км). После се качихме пеша до Орлово око - пътечката се вижда от далеч, стигате до х-л Мурсал, където започва пътеката. Не се подлъгвайте да тръгнете по табелки връх Илия, търсете х-л Мурсал и от там се вижда пътеката. Може да се качите с джип. Пеша е час нагоре и 20 минути надолу.
После отидохме пеша до пещерата Дяволско гърло пътят ни отне 2 часа. Пещерата е отворена до 17 часа. После вървяхме по асфалтов път из ждрелото и накрая се качихме на стоп до Девин.
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Дойде време за отчет :)
Тръгнахме на първи август. Пътувахме аз, мъжа ми, девера и етървата (не сме женени, ама ако тръгна да пиша "гаджето на брата на гаджето" ще стане каша :lol: ). Пътят беше нормален, обществените тоалетни покрай магистралата са отвратителни, но това го очаквахме. На 2-ри пристигнахме в София. Няколко минути поспорихме с таксиджиите, които чуха, че си говорим на чешки и искаха да ни качат в 2 таксита. Казах, че няма проблем и че като не се събираме в едно такси ще си отидем с автобус. И о! чудо! Изведнъж се намери място за 4 човека ;). С голямо нетърпение исках да покажа на гостите гледката от апартамента, но на втори сутринта имаше мъгла. Показах им я на 3-ти.
Изображение
На 2-ри обиколихме малко из София. В Чехия общественият транспорт е добре уреден, но такситата са безумно скъпи. Да си спреш такси на улицата е немислимо. Така че аз се наслаждавах на възможността да махна с ръка и да идеме до другия край на града за разумна сума. Особено като сме четирима цената на Софийските таксита е сравнима с цената на автобус. Да не говорим ако трябва да смениш автобуса. Та обиколихме из София и вечерта бяхме на кръчма с мои приятели от София. Лятото всички се бяха разбягали, но се видях с трима от четиримата с които наистина исках да се видя.
На 3-ти девера и етървата тръгнаха към Рила, а ние ходихме по учереждения да си извадя нов паспорт и книжка. Вечерта стигнахме до Пловдив, но толкова късно, че стигнахме само до кръчма, въпреки че бяхме настанени в самия център, на 600 метра от античния театър. Гледка от прозореца на хотела:
Изображение
Прецених, че до Пловдив е голям и "по пътя", така че ще идем друг път. Затова на 4-ти изобщо не губихме време и тръгнахме към Асеновград. Самият Асеновград не е нищо особено, но наредените един до друг магазини с булченски рокли са силно впечатляващи.
Изображение
От Асеновград се качихме до Асеновата крепост - второто място от Плана (първото беше Пловдив, но го пропуснахме). Много ни хареса. Самата църква е красива, гледката от там е прекрасна, природата наоколо... всичко както си го представях.
Изображение
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

На крепостта се заговорихме с едно семейство, първо те ни снимаха, после ние тях. Предложиха ни да ни закарат до Бачковския манастир и ние с радост приехме, тъй като има автобус до Бачково, но никой не знае кога пътува. Чехите бяха много впечатлени и недоумяваха, че автобусите нямат разписание :lol: глезльовци :lol: . Та стигнахме до Бачковския манастир.
Изображение
Манастирът е красив, разгледахме го, направихме няколко снимки и тръгнахме към Аязмото, което е към манастира. Пътеката започва при паркинга веднага пред манастира. Началото се вижда ясно, но после не е особено добре маркирана. На първия кръстопът трябва да се тръгне надясно, нагоре. Бях чела, че е "приятна пътека", което ме заблуди. Пътеката е наистина приятна, но трябва да се има предвид, че е нанагорнище. Бая. ВЕрно, аз не съм критерий, мен ме уморяват и трите стъпала до офиса, но пътеката наистина е нанагоре. Не е стръмна. Ако тръгнете някога натам, четете внимателно табелките. Табелки има, но са далеч една от друга. Аз мислех, че вече сме стигнали до Аязмото, но на връщане прочетох, че това е била "поляна с чешма" и че Аязмото е било на 10 минути по-натам, така че не го видяхме, жалко. Ако някога стигнете до тук:
http://media.snimka.bg/s1/4914/036071433.jpg?r=0
Продължете да ходите още 10 минути :)
От Бачковския манастир хванахме автобус за Пампорово. Ако искате да пътувате до там с автобус, то и в двете посоки се чаката на спирката, която е на страната на манастира, от другата страна няма спирка. Така че ако пътувате като нас - посока Чепеларе, чакате на спирката и като видите, че се задава микробус претичвате през улицата и махате на шофьора да спре. Автобусите пътуват на около 20 минути.
Пампорово е стратегически разположено и затова в моя план беше да се настаним там. Тъй като цените там са страшно надути, а на нас ни беше все едно дали сме близо до ски пистата или не, резервирах нощувки в село Проглед, което се намира на 4 километра от Пампорово на кръстопътя, където се разделят автобусите към Пампорово и към Златоград. Всички автобуси, които се движат в тази посока спират в Проглед, въпреки, че никъде не го пише.
Та на 4.8. стигнахме до Проглед и нощувахме там.
Изображение
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Тъй като накрая пътувахме само двамата с мъжа ми, решихме, че няма да взимаме кола под наем и ще се придвижваме с автобуси, на стоп и как дойде. Има места, до които може да се стигне само с кола. Едно такова място са Чудните мостове. Автобус стига само до с. Забърдо, но изглежда пътува веднъж на ден и то само в едната посока. Демек на път от Пловдив към Смолян минава през селото, но на връщане пътува направо и не се отбива там. Не съм много сигурна, дали е така, но не намерих повече информация из нета. Затова се разбрахме с хазяйката от Проглед, че ще ни закара до Мостовете, ние ще се разходим там, ще идем пеша до Забърдо, а тя ще ни вземе от Забърдо и ще ни върне в Проглед.
И така на пети август се повозихме до Чудните мостове и си направхме разходка до Забърдо
Изображение
Много са красиви. Ако имате път на там, задължително минете.
Вечерта се върнахме в Проглед.
На следващия ден, 6-ти, отидохме до Смолян. Може да се стигне с автобус, но нас ни закара хазяйката, която имаше път натам. Там се разходихме из Каньона на водопадите - страхотно. Май там най-много ми хареса. Ходенето не беше толкова. Разбира се, за да има водопади, трябва да се качиш нагоре, но не беше трудно, дори за мен. Има много карти, но на тях липсва "вие сте тук", така че ако отидете там запомняйте кои места сте видели за да се ориентирате на картата.
Редените камъни:
Изображение
Като "излезнете" от Каньона се ходи по улица до Смолян. Първо се стига до автогарата и чак после има кръчми. Ние бяхме прегладняли и прежаднели, но чак до гарата не видяхме никакво кръчме, така че се качихме на автобуса. И от автобуса видяхме поне 10 добре изглеждащи кръчми :lol: Та слезнахме в Пампорово и ядохме там. После пак с автобуса до Проглед.
След третата нощувка в Проглед, на 7-ми сутринта тръгнахме към Девин. Първо с автобус до Пампорово, там закусихме и после планирах да идем с автобуса до Широка лъка, където да обядваме и да продължим за Девин. Вече бяхме изморени и си мислех дали да не пропуснем обеда и да слезем чак в Девин, но накрая все пак решихме да спрем в Широка лъка. Добро решение :dovolen: . Много се радвам, че не ни домързя.
Изображение
В късния следобяд стигнахме до Девин. Настанихме се при страшно симпатична млада госпожа в много хубава стая.
Изображение
После отидохме на спа - 2,5 часа пълен релакс. Ценово беше сравнимо с цялата отпуска до тогава :sgiggle: , ама още миналата година исках да ида на нещо такова и се отказах заради цената. Тази година реших, че ще си позволим такав глезотийка.
На стотина метра от нашата стаича имаше хотел, където много хубаво говят, така че вечеряхме там. Следващата вечер пак там вечеряхме и после там и закусихме.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”