Малеас - начинаеща цветарка

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

Малко снимчици и от мен
Първият ми хемерокалис за тази година и все още цъфтящия клематис, той ми е изненадата на годината - започна да цъфти от 10 май и все още има нови пъпки. наторила съм го с малко хумус от цветарски магазин на който пишеше хумус + 70% биотор :ieeee:

Изображение
Изображение
Изображение
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от Мария Николова »

Хемерокалиса ти е трепач, Малеас! :potekoha: :potekoha: :ieeee: Пише ли му името на латински? Има ли си разговорно име като вид цвете на македонски език? Или пак си е хемерокАлис?
Клематисът ти е durandii. Стига му една пръчка, около която да го вържеш и закрепиш на 2-3 височини, за да не ляга на земята. Той не се увива по изпънат канап, примерно, за да се държи самичък. Есента го изрязваш на 10 см., колкото да го виждаш къде е. Всяка пролет изкарва само от земята нови стебла.
И не ще никакво специално торене, защото и да искаш, не можеш да го умориш. :mrgreen: :hihihi: За 10-12 г., "ябълчицата", на метър от която засадих моя, направи такава голяма корона, че сега дурандии само по час и нещо вижда слънце. 8-) Мислех, че ще се гътне, но... нищо подобно! :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Пак го погледнах и виждам, че расте до стена и пироните с канапи вършат добра работа. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

Мария Николова написа:Хемерокалиса ти е трепач, Малеас! :potekoha: :potekoha: :ieeee: Пише ли му името на латински? Има ли си разговорно име като вид цвете на македонски език? Или пак си е хемерокАлис?
Клематисът ти е durandii. Стига му една пръчка, около която да го вържеш и закрепиш на 2-3 височини, за да не ляга на земята. Той не се увива по изпънат канап, примерно, за да се държи самичък. Есента го изрязваш на 10 см., колкото да го виждаш къде е. Всяка пролет изкарва само от земята нови стебла.
И не ще никакво специално торене, защото и да искаш, не можеш да го умориш. :mrgreen: :hihihi: За 10-12 г., "ябълчицата", на метър от която засадих моя, направи такава голяма корона, че сега дурандии само по час и нещо вижда слънце. 8-) Мислех, че ще се гътне, но... нищо подобно! :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Пак го погледнах и виждам, че расте до стена и пироните с канапи вършат добра работа. :daaa:
Благодаря Мария, но за съжаление не мога да ти кажа името на хемерокалиса нито на латински, нито на македонски. Той ми е харизан от майка ми преди години, тя го беше купила с още няколко вида от едно от изложенията "Флора" и разбира се след години не помни имената. Вече и попремина манията към цветята, все още има любов между тях, но малко се укроти. Преди знаеше имената на всичките си лалета, лилиуми, гладиоли и други луковични, сега е на фаза рози, към които аз не си падам особено, но ще има в градината ни защото съпругът ми ги харесва.
На македонски също така незнам как се казва, тук много е разпространен дивият хемерокалис, има го по-често покрай оградите извън дворовете отколкото в дворовете. Питах две комшийки, в чийто дворове има някакво растение различно от трева и вечнозелени от рода на кипариси и туи, но отговора беше че не знаят- и съответно съвет да не го прибирам в двора защото било като бурен. Друг е въпросът, че и тук аз си говоря само български, а когато за разнообразие попадна в някой разсадник употребявам латинските имена, по този начин и разбирам с кои си имам работа - дали е търговец или професионалист.
Разсадниците са катастрофа, избора е малък а цените тройни от софийските. Аз преди всичко пренасям нелегално през границата скрити къде ли не цветя подарени или купени, и занапред ще го правя :twisted: Да ти дам пример - в началото на май месец разглеждам в един разсадник / разсадниците им са малко по-богати от към видове отколкото парка и аз го приемам като разходка сред природата :hihihi: / и попадам на глициния - на етикета пишеше така - гол клон без нито едно листенце.... в началото на май.Питам продавачката - това наистина ли е глициния :o и ооооооооо да - а защо е без листа :o - ами към края на месеца щели да се разтворят :lol: :lol: :lol: Купувам само разсади на петунии и примули, хризантеми, имам един червен явор от тук - всичко друго - нелегално през границата :ufff: :ufff: :ufff:

Масово дворовете са само трева и вечнозелени - тук им казват "зимзелени" и през лятото изнасят тук таме олеандри и петунии.... И моето :svekurva: така даваше наставления за новият двор : трева и зимзелени, но си имам аз късмет, че синът и живя няколко години в България и посещава градината на майка ми и сега има друго мнение :tzeluvka: :tzvetentze:
:hihihi: за :svekurva:

Клематиса го торих, защото е в една голяма саксия и няколко години не го бях подхранвала с нищо :snif: сега е супер
та така е при мен :ieeee: :gush: :tzvetentze:
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

ето ми го яворчето
Изображение
:tzvetentze:
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

Новият ми терен за развитие на художествено творческите - градинарските - екстериорните - и тем подобните идеи :ieeemyzh:
На изток - огрято е от слънце до 4-5 часа следобед, в ляво е север - входа и алеята към гаража

Изображение
Изображение
Изображение

На юг: първо от изток към запад - краят на запад все още не е разчистен

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от Гео, граф »

Еха, тука колко място има за развихряне :nod: ! Добре дошла, Малеас :tzvetentze: ! Скопие не е чак толкова далече, а щом там няма читави разсадници и магазини за цветя, значи теб чакат - действай и им вземи акъла :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

Благодаря на всички отзовали се в моята темичка :tzvetentze: и на Мария за подаръка от семенца :tzvetentze:

Тези дни когато дневната температура е от 36 до 40 градуса, работата за развитието на градината се изразява само в четене, проучване и планиране- на терен е невъзможно. Към горещините може да добавя и отсъствието на ММ / ако правилно съм разбрала значението на съкращението :hmmm: /
Появи ми се проблем с поливането. :ufff: Досега го нямах, защото предните години изчезвах в началото на лятото и се връщах последните дни на август за първият учебен ден /1,09/. Разбирайте, че в този период градината никой не я гледаше и поливаше / ММ се преселваше при майка си, и аз при моята/. Следваше почистване на изсъхналото и съживяване на оцелялото. В общи линии радвам се на градината само на пролет и късна есен. Но с новата къща и градина нещата ще се променят към по-добро надявам се....
Проблема е следният : появи ми се брашнеста мана по ацера и клематиса, а и няма как да не се появи. При тези температури не може да не поливаш, ако е само един пик на температурата от 3-4 дена - хайде да кажем да пропуснем , но тук става въпрос вече за 20-30 дена. А когато поливаш при такова време, да не помислите че поливам по обяд :hihihi: искаш не искаш - ето ти мана :ufff: В полунощ температурата беше 30 градуса, чаках до 2 след полунощ / на 25 градуса/, за да мога да ги напръскам с ридомил. Всичко това ме кара да се замисля :hmmm: - как да си имам хубава градина без да ми се маносват растенията :?: :?: :?:
Какво поливане да им направя??? Капково? Капково повърхностно или капково вкопано? Но като прибавим колко е варовита водата и като знам как ми се запушват дюзите на душа :ufff: :ufff: :ufff: Май капково повърхностно с добро мулчиране??? но пък майка ми веднага ме светна, че на торбата с мулча може да пише, че е дъбов, а да бъде боров и ще съсипя част от растенията? Плюс филтри за премахване на варовика.... пясъчните филтри за басейни дали помагат????
Мисля, че сега разбирам защо повечето градини са трева и "зимзелени" :snif: но нямам намерение да се предам, може по-бавно, с добро планиране и обмисляне, но ще си получа градината :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Аватар
stasi85
Двойно кафе
Мнения: 179
Регистриран на: Юни 19, '15, 11:40
Местоположение: София/Родопите.... и по света
Обратна връзка:

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от stasi85 »

Добре дошла и от мен , прекрасни цветенца :tzvetentze:
http://stasi85.snimka.bg/?user,albums

Когато носиш в себе си душа няма как да паднеш защото ти винаги летиш
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

stasi85 написа:Добре дошла и от мен , прекрасни цветенца :tzvetentze:
Благодаря
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”