моето място за бягство

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: моето място за бягство

Мнение от Noel »

danita написа:Акъл за пред ореха?
Като имам насадени в двата края рози (Зеферинка до портата и вдясно- Дижонката)какво да ги правя?Да местя? :angelche:
Ами аз-по Калико !Оназ орехова красота ми даде тласък Мислех,че 2 по оградата.... :ufff:
Не,не ги мести.
Щом са в края са по периферията на корена на ореха.
А и западното слънце ще им е достатъчно за да цъфтят.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: моето място за бягство

Мнение от Angelina_S »

Мерси Ди_Ва и Ноелче! :gush:

Данита, прекрасно и вихрено цъфтежно е при теб! И още толкова място имаш...
А тия астрииии... направо ме пресичат през диафрагмата! Изображение Изображение Изображение


Сега няколко приказки за чупките по терена. Аз съм начинаещ в материята, но ето какъв опит имам и вече втори сезон го разигравам, за да прекроя правите линии.

За разчертаване на фигури в моравата прочетох и усвоих този метод: напълнена бутилка с пясък се връзва на корда и на едно колче. Кордата ти е радиус, а колчето - център. Можеш да навиваш кордата, за да скъсяваш радиуса и да местиш колчето, като така се правят каквито си избереш фигури - сегменти от кръг, елипсовидни, капки и пр.

Изображение

После режа тревата на чимове и ги редя на предварително подготвено място за затревяване.
Изображение

Ето една фигура, и вътре... каквото ми душа иска! :mrgreen:
Изображение

За да вземеш решение, можеш да си отговориш на някои от следните въпроси:
Откъде ще гледаш това, което е във фигурата (композицията трябва да се вижда от определени точки в двора)?
Накъде ще се обърнат цъфтежите (къде е изток или изобщо какво ти е изложението на терена)?
Височина на композицията във фигурата? Тя ще прикрива ли нещо (това може да е преднамерен ефект)? Ще хвърля ли сянка върху други растения?
Каква е функцията на новата фигура - да "хомогенизира" цялото или да го "раздроби" (тема, симетрии, връзки с други елементи от градината)?

Ето такава композиция би приковала вниманието върху себе си и... вероятно ще прекъсне всички връзки с остатъка от градината:

Изображение

Докато нещо такова пак ще ти даде овал и ще те извади от правите линии, но едновременно с това може да бъде "преход" между произволни други точки от терена, без да се натрапва:
Изображение

Аз много искам да си направя подобно море от лоницери, но на мен ми трябват ярки контрасти и цветове, защото мястото е много сенчесто и всичко от дистанция е само шума, а цъфтежите бледнеят и сивеят.

Това са само подсказки в идейния порядък. Ако се включат още хора, наистина ще ти е трудно да си събереш мислите в главата (позната болест!) :mrgreen:

А сега малко лампи...

Тази е градска лампа, но височината на пълзящите растения е не повече от 70-80 см. Ipomoea batatas и тунбергия:
Изображение

Това е чешма, но нищо не пречи просто светлината да идва отдолу и да огрява някоя композицийка. ;)
Изображение

Млъквам вече, :oops: дано се включат и хората с опит (не само с теории, като мен) и очакваме поредните вдъхновени решения...
Иначе на чужд гръб и сто 'идейки' са малко! :hihihi: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
danita
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Дек 7, '14, 02:39

Re: моето място за бягство

Мнение от danita »

УАУУУУУУУУУУУУ!
Angelina!Разби ме с тоз научен подход !Идвам си аз от театър и небрежно си отварям темичката,да не би някои да ми каже ,че "може "да си насадя мечтаните рози под ореха и какво намирам? :o
Момичета,видяхте ли това?
Теория и практика за разчупване на прави линии!Положително изумена съм!Останах зяпнала в монитара!
За пръв път някои така нагледно и образно ми обяснява! :potekoha:
Трябва да се поуча от теб на разчитане и плануване!Възхитена съм! :tzvetoman:
Аз съм направо хаотична и си създавам планове само в главата,които после,разбира се променям няколко пъти!Място при мен колко искаш! :mrgreen: Още не съм показала останалата част!
Разглеждала съм приказно-сенчестата ти градина(чакам всеки момент да се появи някои елф) и на друго място и сам видяла с каква вещина си подбираш растенията Зелена пролет)Как може да кажеш,че при теб сивее?!Толкова нюанси и цветове,които от сянката изглеждат нереални!А рододендроните ти? :o
Аз уморих няколко,докато ми уври главата ,че няма да стане при мен.
Няма да спя тази нощ,ще премислям :idea1:
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: моето място за бягство

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Данита,мила,и аз не спя вече доста нощи! Въздишам и мисля-
ех,какво ли е да имаш толкова много място и мерак!!? :angelche:
Прекрасно е при теб - просторно,цветно, по горски диво с тези поляни
от глухарчета(размечтах се там) и с много мисъл и перспектива в други кътчета!
Представих си те - с чаша кафе,боса по тревата,мокра от утринната роса,мислеща на глас-кое,къде!!
И.....ти завидях,от което се засрамих! :oops: :tzeluvka: :tzeluvka: Поздравления за теб и ТШ! :daaa: :daaa:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: моето място за бягство

Мнение от Noel »

Danita,на това попаднах и веднага се сетих за теб :D
виж го,може нещо да ти е полезно
Изображение

Изображение
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: моето място за бягство

Мнение от Noel »

и това
Изображение
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
elena kirilova

Re: моето място за бягство

Мнение от elena kirilova »

извинете ме ,че нахлувам тук така,но ;)
Ангелина ,трябва да ми дойдеш много скоро на гости :dovolen:
пролетта например,не се шегувам :daaa: :hihihi:
при мен всичко е по права линия
ама като казвам всичко,значи всичко
този твой урок ме заинтригува достатъчно за да искам да променя формите ,поне няколко

Данита,не слагай никакви рози под ореха
аз сега разбирам какви терзания си имала
недей
аз съм адски упорита по природа,да не кажа инат ;) и доста години чаках да станат рози моите рози под ореха
е,не станаха
тази година всичко извадих и разпродадох от там
Ноелче и Дени ми направиха друг кът ,с други растения,не по малко красиви под дреха
не си слагай таралеж в гащите с рози под ореха
не стават
по много причини,най вече водата и поливането е проблем
дървото изсмуква всичката вода и почвата изсъхва за половин час ,колкото и да си поливал
не случайно хората са казали ,че под орех нищо не вирее,дори и трева
Аватар
danita
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Дек 7, '14, 02:39

Re: моето място за бягство

Мнение от danita »

Благодаря ви момичета за съветите и снимковия материал, а най-вече за вниманието.Това е ценно за мен. :sheart:
Извинявам се,че чак сега,но доста пътувах покрай празниците и успявах само за кратко да влизам.
Успешна и благодатна Нова година!Желая от сърце здраве, любов и осъществени цветни мечти :tzvetentze:
Аватар
danita
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Дек 7, '14, 02:39

Re: моето място за бягство

Мнение от danita »

Как започна тази година в моето място за бягство...С много влага и загинали ,пречупени растения,повредени рози,но не се отказвам.Още март така се хвърлих в градината,че се повредих и почти цял месец бях аут :ufff:
Адреналинът са новите растения,които пристигат и си ги садя с голям мерак,въпреки болките.
По съвети от зимата на мили хора тук,започнах да си раздвижвам правите линии по двора,но едва се забелязва на тези дължини.Засадих десетина храстови рози и други растения с очакване да направят цветни петна покрай оградата.Предстои още работа.
Ще кача малко снимки,въпреки лошо качество,защото не ме бива в снимането и все забравям фотоапарата,но ще се науча и на това.
Благодаря на всички ,които ме насърчаваха!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Deleted User 1445

Re: моето място за бягство

Мнение от Deleted User 1445 »

Я как си напълнила градинката с цвят, прекрасни пролетни гледки :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”