Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от calico »

как сложно, всичко разбрах бе човеко, благодаря, огромно. :liubov: :liubov:
това си го разпечатвам и напролет с него в градината.
На мен така ми се видя че ще е добре да се направи лозичката, без изобщо да знам че то това даже и име си имало, че и модерно било. Просто мястото там е такова, че няма друг начин
БЛАГОДАРЯ!

...п.п. и не се чуди ако напролет пак питам нещо, нищо че съм разбрала :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от zeleno »

scleri , тенкюююю
баща ми ще падне , като му се явя така подготвена ... :lol:
mama_li

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от mama_li »

Благодаря!!!
Разпечатвам си двете указания и действам по тях!
За мен са безценни!
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Asarina »

И аз!
:daaa: :dovolen:
Titania
Виенско кафе
Мнения: 460
Регистриран на: Фев 6, '13, 21:07
Местоположение: Варна/

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Titania »

Браво ,Склери.Така обяснено-точно и ясно. :daaa:
Сега остана да обясниш и за пръсканията-и сме готови.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от calico »

Склери, значи объркала съм :ufff: - лозичката сега не е една вейка, а две. Разклонена е още от земята и са две вейки по около метър. Как да процедирам- да махна едната и да режа останалата на две пъпки, или просто тъй и тъй са две, да ги прищипя и подвеждам напролет?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от scleri »

Titania написа:Браво ,Склери.Така обяснено-точно и ясно. :daaa:
Сега остана да обясниш и за пръсканията-и сме готови.
За съжаление при пръсканията не може да се даде точна рецепта. Прекалено много са факторите които оказват влияние върху броя и момента на пръскането. Сорта, формировката / как е оформена лозата / , почвата, местоположението, изложението спрямо слънцето, климатичните условия за конкретната година, възрастта на лозата и поне още толкова фактори за които не се сещам в момента. Влияние оказва и с какви точно препарати се пръска, а те, препаратите, са най-малко дузина, дузина и половина като някой от тях могат да се комбинират, а други не.
Обобщено може да се даде една най-груба схема. Първото пръскане след като лозата тръгне да се развива на пролет, второто когато леторасъла е достигнал педя, две дължина. Това са предцъфтежните пръскания. След това има още едно след като лозата прецъфти, после още едно когато започне зърното да се налива, и едно преди гроздето да започне да зрее. Това прави грубо пет пръскания на сезон. Когато годината се случи с неподходящо студено и влажно лято / като тази година / пръсканията може да достигнат и до осем на брой.
За конкретния случай добър съвет могат да ви дадат в специализираните магазини за селскостопанска защита. Най-добре е това да е някое малко магазинче собственост на пенсионер агроном, а не голям модерен магазин където продавачката не прави разлика между хербицид и фунгицид например.

calico написа:Склери, значи объркала съм :ufff: - лозичката сега не е една вейка, а две. Разклонена е още от земята и са две вейки по около метър. Как да процедирам- да махна едната и да режа останалата на две пъпки, или просто тъй и тъй са две, да ги прищипя и подвеждам напролет?
В случая са възможни два варианта. Първия да решиш да икономисаш една година и да резнеш само връхчетата на летораслите. В този случай обаче разклоненията / колтуците / които ще получиш ще са по-слабички, пъпките / очите / им ще са по-наблизо една до друга и рискуваш тези осем пъпки които трябва да оставиш да са на две педи разстояние. Тогава няма как да спазиш нужното разстояние от двайсет, двайсет и пет сантиметра от чеп до чеп. Ще се наложи вместо през една пъпка да оставиш чеповете през две или повече. Така че пак няма да спечелиш време. Нужния брой чепове които да покрият цялото разстояние което имаш ще получиш вместо за две, три за три, четири години.
Във втория вариант режеш горната пръчка от дъно / малко над долния долната / , а долната на две пъпки. От тези две пъпки ще излезнат два леторасъла доста по-силни от тези които имаш в момента. Кореновата система вече е по-мощна и може да ги изхрани по-добре. / това е на теория, ако почвата ти е подходяща и лозичката е здрава / . Тези по-мощни леторасли за месец, месец и половина ще достигнат тела. Тогава ги прищипваш. Минава да кажем две седмици за да избият колтуците и след още месец ще са достигнали нужната дължина от шест, осем пъпки. Ако лозата е здрава и добре хранена още в средата на лятото можеш да ги резнеш и пак да спестиш време, но все пак класиката си е класика. Най-добре е да се придържаш към утвърдената схема. При нея ще можеш да откъснеш чепка грозде догодина, а след още две три лозата ще встъпи в пълно плододаване. Лозата плододава на едногодишна дървесина която е избила от две годишна такава. Тоест когато догодина резнеш леторасъла той ще е вече две годишен, а избилия от него леторасъл ще е едногодишен плододаващ. На следващата година режеш този леторасъл на две пъпки / правиш чепче което ще е две годишно и избилите от него два леторасъла ще се плододаващи и така нататък.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от къщичка »

Склери, много хубаво обясняваш!
И на мен ми беше полезно всичко написано от теб, труда ти не е напразен!
elena kirilova

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от elena kirilova »

" onclick="window.open(this.href);return false;
:shock: :shock: :shock:
как ще ги стигнем.....
helan
Виенско кафе
Мнения: 415
Регистриран на: Дек 14, '11, 14:52
Местоположение: Пловдив

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от helan »

elena kirilova написа:
:shock: :shock: :shock:
как ще ги стигнем.....
Божеееее аз мислих че направо сок ще излезе пък то зрънца непокътнати.
Абе важно е да имаш хубав инструмент в случая точният автомобил
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”