Съвет за мравки

Модератор: Миша

Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Съвет за мравки

Мнение от vlax »

Здравейте
Искам съвет как да се преборя с мравките -местото е около 1 декар и ги има навсякъде и нападат всичко, освен лука -сигурно не им харесва.
Есента засадих овощни дръвчета-основно ябълки-различни сортове 12 бр.
Пролетта ми изядоха пъпките на 3 от тях,двете се оправиха горе-долу,но едното дръвче е с изядени пъпки отгоре.Ясно защо ги изядоха-листни въшки,яко пръскане,но едното даде фира,на нищо не прилича.
Изображение
Изображение
Днес забелязах,че са нападнали и хубавите ябълки-някакъв зимен сорт.
Изображение
Изображение
Итересното е ,че не ядат падналите ябълки под дървото, а тези на дървото.
Мравките са по-големи и черни от тези които обикновенно сме виждали.
С какво да ги пръскам или някакви примамки.
Аватар
darusha5k
Виенско кафе
Мнения: 319
Регистриран на: Яну 14, '11, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: Съвет за мравки

Мнение от darusha5k »

Чесно казано, не мисля, че мравките са ви направили тези поразии.Дърветата пръскани ли са с нещо?Колко пъти?
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Съвет за мравки

Мнение от vlax »

darusha5k написа:Чесно казано, не мисля, че мравките са ви направили тези поразии.Дърветата пръскани ли са с нещо?Колко пъти?
Аз вярвам на очите си.
Пръскани са редовно с различни препарати през около 20 дни.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Съвет за мравки

Мнение от ivanina »

Значи , аз също не мисля че тази беля по ябълките е от мравките.
Ако градината е по -отдалечена от населеното място предполагам да ги нахапват катерици :hmmm:
но пък при мен имаше случай на нападение на гроздето от асмите ни от плъхове(като инцидентно загина котката ни)
и също и на смокинята ни нахапваха плодовете - и чак тогава разбрах Цената на присъствието на котката в двора :daaa:
А мравките които виждам на снимката ти , мисля че са последните нападатели на ябълката - след като е направена вече голямата рана и те решават да си пийнат малко сладък сок. ;)
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
denitsavm

Re: Съвет за мравки

Мнение от denitsavm »

Подкрепям :nod: Не са от мравки пораженията по плода, най-вероятно от птици или катерици. Листата са така мисля, от шантавото време и недоброто усвояване на хранителни вещества.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвет за мравки

Мнение от nadin »

На мен пораженията ми приличат на такива от сънливци. В България се среща няколко вида сънливци някои от които са защитени видове. Те са нощни животни така че трябва да ги дебнеш през нощта, за да си сигурен че са те. Но това с изядените пъпки на дърветата пролетта и нагризаните ябълки е типична картинка. Поразгледай дали наоколо имаш гъсти храсталаци . Строят си гнездата в тях на височина до към два метра.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Съвет за мравки

Мнение от vlax »

nadin написа: Поразгледай дали наоколо имаш гъсти храсталаци . Строят си гнездата в тях на височина до към два метра.


От двете ми страни местата не се стопанисват от години,буквално са "джунгла"Втора година облагородявам мястото,но такива животни не съм виждал-вярно до сега не съм оставал да нощувам там,но съм замръквал и ако са те поне един път щях да се срещна с някое от тях.http://im-control.eu/saseli.html
Deleted User 2919

Re: Съвет за мравки

Мнение от Deleted User 2919 »

В сироп сладка вода(захар или мед)добавят или борна киселина или боракс:
2 ст.л.гореща вода
1ст.л. захар
1/3 ч.л. боракс(бор.кис.),
след охлаждане се добавя 1 ч.л. мед.
Сменя се всяка седмица, защото раствор се разваля.
След 4-5 дни би трябвало да са загинали, защото успяват да нахранят и мравки-кралици.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”