Помагайте - Щипалките превземат лавровишни на 1 година

Модератор: Миша

Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Помагайте - Щипалките превземат лавровишни на 1 година

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравейте,

имам около 100 лавровишни от които ще правя жив плет. За 1 година след посаждането им в градината пораснаха много (все пак и тази година не спря да вали). Преди няколко месеца забелязах изсъхване(потъмняване до тъмно кафяво) само на на най-младите литорасли (последните листа на клонките) и то на най-високите. Тогава го отдадох на хербицида с който пръскаме около тях срещу плевели (подготвяме терен за трева). След врем обаче забелязах че са се увеличили случайте на покафевяване(въпреки че не сме пръскали), като до месец бяха обхванали почти на 50% от върховете на храста.
След заглеждане се установи че това е причинено от щипалки които са си направили място за ларвите точно в стъблата на лавровишната. Разбира се избрали са най-меките места (младите листа) и като пробият там слизат надолу по стъблото и там снасят ларвата която е добре защитена. Интересното беше че имаше клони при които ларвата беше вътре а след нея в същия клон на ново са се развили листа и стъбло и си расте нагоре. (т.е. ларвата е останала на по ниските етажи в блока)

След като установих този факт се подразних доста и с помоща на градинска ножица имаше сеч. т.е минах клонче по клонче да видя дали имаме гости и при нличие, се пристъпваше към отстраняване на клона под къщата на ларвата.

Въпреки всичко ми се иска да попитам за препарат или друг начин чрез които да се освободя от неканените ларви и техните майки и бащи разбира се. Ще се радвам да разбера вашия опит.

P.S. На места имаше интересно развите там където беше гнездото на ларвите и изъсхнало разстението над него се беше получило като естествено подрязване и разстението бе образувало няколко нови клончета! (но уви на долния етаж все още личаха следите от неканения гост)

Поздрави
BAT_GOIKO
Аватар
батко ви Санди
Кафе с мляко
Мнения: 295
Регистриран на: Авг 21, '10, 12:46
Местоположение: 19 hole teebox...
Обратна връзка:

Re: Помагайте - Щипалките превземат лавровишни на 1 година

Мнение от батко ви Санди »

Срещу ларвите под кората няма как да се бориш - само с изрязване и изгаряне на заразените клончета. Срещу възрастните може да се направи пръскане, но трябва някой специалист по растителна защита и ентомология да ти направи точна прогноза за сроковете на пръскане, инъче няма смисъл...
От 7 години не пия кафе... :)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помагайте - Щипалките превземат лавровишни на 1 година

Мнение от calico »

Тези лавровишни не бяха ли много податливи на щитоносни въшки? Да не би и тях да ги има?
щото май няма спасение от тях :cry:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Помагайте - Щипалките превземат лавровишни на 1 година

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравейте,

благодаря за отговорите. Радвам се че съм постъпил правилно като съм минал с градинската ножица и то по консервативния начин. Ще потърся и съвет от специалист по растителна защита за да можем и да пръскаме с правилния препарат/доза/интервали.

Щтитоносни въжки не са поне от това което има за тях информация в интернет като снимки. Имаше много щипалко като изсипвах кофите със отрязания листен материал и затова си мисля че са техни ларви (изглеждат като бели червей). Имаше и една мнго красива зелена гасеница но явно това са различните стадии на едно и също насекомо.

Поздрави
BAT_GOIKO
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Помагайте - Щипалките превземат лавровишни на 1 година

Мнение от nadin »

Ларвите на щипалките изглеждат като самите щипалки а не като червеи.
Ларвите на щипалките се излюпват в главно в земята и по-рядко в цепнатини под кора на дървета, но никога не пробиват сами тунели в стъблата на растенията.
Щипалките се крият на сянка и хладно през деня затова може да си имал много щипалки по растенията.

Така както го описваш този червей и повредите по растенията ми прилича по-скоро на някъв пробивач. Виж в темите за розите какво са писали за розовия пробивач. Има и други.
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Помагайте - Щипалките превземат лавровишни на 1 година

Мнение от Анемоне »

доколкото знам аз пък щипалките са много полезни животни,хранят се с въшки,вероятно имаш някакъв вид въшка ,която ги привлича.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помагайте - Щипалките превземат лавровишни на 1 година

Мнение от calico »

Анемоне написа:доколкото знам аз пък щипалките са много полезни животни,хранят се с въшки,вероятно имаш някакъв вид въшка ,която ги привлича.

това имах предвид като казах щитоносни въшки
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”