Проблемните ми растения, моля за помощ

Модератор: Миша

Аватар
tronix_bg
Виенско кафе
Мнения: 392
Регистриран на: Юни 25, '14, 14:01
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 16 пъти
Обратна връзка:

Проблемните ми растения, моля за помощ

Мнение от tronix_bg »

Привет на всички четящи тук,

можете ли да помогнете с някой съвет за растенията (Фикус Бенджамин, Сентполия, Хризантеми, Клематиси, Оксалис)
от този https://www.flickr.com/photos/125768736 ... 097286129/" onclick="window.open(this.href);return false; албум??

Благодаря предварително на ангажиралите се :tzvetentze:
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
http://www.gnezdoto.net/mydrost/540-liu ... na-sydbata
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Проблемните ми растения, моля за помощ

Мнение от al.yank »

Според мен почвата ти не е добра.Трябва да прегледаш корените.Извади растенията,почисти всичко гнило или сухо и премести в нова почва.Не засаждай в големи съдове,гледай да има добри дренажни отвори.Бенжамина аз бих го одрязала.Така ще стимулираш нови разклонения.Някъде много сериозно бъркаш в отглеждането,щом дори и безпроблемния оксалис не върви..може би преполиваш?
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
tronix_bg
Виенско кафе
Мнения: 392
Регистриран на: Юни 25, '14, 14:01
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 16 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблемните ми растения, моля за помощ

Мнение от tronix_bg »

Ами....и аз не знам къде бъркам, но е така, не вървят добре и това е. :( Ще послушам съветите ти, al.yank, за почвата- ще я сменя, за съдовете- да са отново малки и с отвори, но за Бенджамина.... малко не ми се реже... не знам.
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
http://www.gnezdoto.net/mydrost/540-liu ... na-sydbata
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Проблемните ми растения, моля за помощ

Мнение от al.yank »

Ти решаваш,разбира се :dovolen: Но,според мен. така ще продължи да се издължава и да си стои с по няколко листенца на върха.Няма начин да напуска разклонения.Под "одрязване"имам предвид ,да речем наполовина(айде,ако толкова ти е жал,поне на една трета),не от дъно.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4960
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: в североизтока
Дал благодарност: 150 пъти
Получил благодарност: 77 пъти

Re: Проблемните ми растения, моля за помощ

Мнение от къщичка »

Троникс, аз пак ще се повторя за клематиса - намирай му място в градината и го засаждай, в това малко контейнерче се мъчи. В един момент (ако вече не е настъпил) корените му ще се увият на дъното и ще започнат да излизат.

Хризантемите - ако се опитваш да вкорениш резник, забучвай в градината с едно шише отгоре, рядко ще имаш загуби. В тази саксия доколкото виждам е доста сухо, резници винаги трябва да се поддържат влажни.

На всички растения, освен клематиса почвата също я виждам зле. Варовита и изтощена. Купи си една хубава смеска (като бях в Баумакс имаше 40 лв за около 7 лв ) и смени пръстта на всичките. Сега растенията са изсмукали всички полезни вещества и минерали от нея и така няма да вървят.

От Бенджамин не разбирам особено, но и аз бих го отрязала. Какъв е смисъла от висока пръчка, като няма да избие нищо надолу? Това е както при клематисите и доста други растения-при подрязване се стимулират спящите пъпки и издънки и клонките се сгъстяват.

За сентполиите можеш да попиташ в темата за тях, там са спецове. Но пожълтели, изсъхнали и потъмнели листа май се махат.
Успех!
:tzvetentze:

А, и щях да забравя. На платикодона сложи едно шише с капачката нагоре, поддържай влажно, като поливаш развивайки капачката и водата да се стича по стените на шишето, без да мокриш листата. Дано оцелее :stiskam:
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Проблемните ми растения, моля за помощ

Мнение от libra »

Резниците на хризантемите едва ли ще се прихванат-те са от стари вдървесени стъбла.Резници се вземат от зелени резници.
Оксалисът старо растение ,което съхне ли е или се опитваш да да прихванеш с единично листенце?
На бенждаминът му трябва светлина ,не го режи ,защото ако остане без листа няма да има с какво да фотосинтезира.Евентуално-само връхчета,но сухите клонки можеш да изрежеш.Не го слагай на директна светлина,за да не му изорят листата.
Почвата да не е торф или кокосови стърготини ,всичко трябва да е в градинска почва.
Аватар
tronix_bg
Виенско кафе
Мнения: 392
Регистриран на: Юни 25, '14, 14:01
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 16 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблемните ми растения, моля за помощ

Мнение от tronix_bg »

libra, хризантемите са с корени, подариха ми ги в края на м.май в отлично, да не казвам превъзходно, състояние.
Изнесох ги за два дни навън на припек и цветовете им започнаха да кафенеят,
докато изсъхнаха напълно, а листната маса си седеше в добър вид. Реших да изрежа лошите цветове,
за да имат шанс новите пъпки, които се подаваха на 2-3 см. от почвата. Но.., всичко изсъхна. И е то това е резултата.
Корените съм ги прегледала-изглеждат здрави, изпълват саксията.

Оксалиса е старо растение, но като че ли спи... :seven: - мисля да го пресадя в нова пръст, както ме съветва al.yank .
Бенджи няма да го режа, за да фотосинтезира с нещо все пак, но малко нова почва ще му добавя.

Къщичка :liubov2: , клематисите, хич не са за саксия, права си, но ми е трудно да им определя място в двора, защото не пипам само аз там...
Ще им търся място , все пак, искам да ги спася.. :nod: А платикодона, може и да се хване без шише, защото го боднах в хубава почва на по-сенчесто място.
Ще го следя да видим тези дни дали ще живне. :stiskam:
Благодаря Ви за съветите :tzvetentze: , отивам да "забъркам" нова пръст :daaa: !
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
http://www.gnezdoto.net/mydrost/540-liu ... na-sydbata
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15939
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 935 пъти
Получил благодарност: 1822 пъти

Re: Проблемните ми растения, моля за помощ

Мнение от Гео, граф »

Мога да изкажа мнение само за сентполиите. Пресади в двойно, даже тройно по-малки съдове, най-добре в чашки за кафе. Аз си правя субстрата основно с торф и обикновена пръст от магазина за левче горе долу 1:1, добавям на око перлит и счукани дървени въглища, така че като стрия с ръце полученото, то да е с въздушна консистенция, да не е степано. Това за почвата. Иначе зажълтелите най-долни листенца се отчупват внимателно, полива се само в подложката. Оптималното поддържане на овлажняването е фитилно, но ако имаш само две нушки, едва ли ще ти се занимава с фитили. И пак повтарям :swait: - малки саксийки ( за да не растат на корен ) и рахла, въздушна пръст :daaa: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
tronix_bg
Виенско кафе
Мнения: 392
Регистриран на: Юни 25, '14, 14:01
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 16 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблемните ми растения, моля за помощ

Мнение от tronix_bg »

Освен сентполията, другите ги пооправих. Утре ще се заема и тази теменужена радост. :)
Гео, благодаря за съветите, тъкмо от тях имах нужда!!!
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
http://www.gnezdoto.net/mydrost/540-liu ... na-sydbata
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”