Грижа за розите след първия цъфтеж

Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от Димана »

Витанова, аз бих им дала малко почерпка. :daaa:
В неделя кат грабнах ножицата...На свекърва ми розите ги наполвиних. Т.е. съкратих им клоните на половина. Те са под асма, дърпат нависоко, за да видят слънцето. Получава се голямо разстояние между листата. Като ги огледах, ми те почти всичките затапени. Тук-там на първото петделно листенце се помъчило да избие ново клонче...:daaa: Абе трагедия беше. Силно се надявам да съм помогнала, а не навредила на розите. Свекървата като видя що чудо съм орязала, само каза: "Доверявам ти се." Амчи ко да каже друго жената. :D :D :D
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от краси кубарелова »

denitsavm написа:Димана, ето тези върхове

Изображение Изображение

BLIND BUDS OR BLIND SHOOTS са английските термини,

Ако това е на върха на нов висок клон - реже се някъде един два възела под него, но розите са пълни с малки такива клончета, които се премахват целите :dovolen:
Дени :tzeluvka: , ако трябва насаме в пишманградинарската тема ми обясни как да съм сигурна, че оттам няма да излезе нормално клонче, те в началото всички ми изглеждат еднакви. Тоест, това клонче ще изкарва триделни листа ли? Или да се оглеждам за клюмнало връхче? Или :ufff: :ufff: :ufff: :ufff: :ufff:
Светът е пълен с непознати хора...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от libra »

Първото клонче го режеш изцяло,второто-над клонче с пет листа.,евентуално пъпката да е от външната страна на храста.
Аз моите доста ги проредих-оказа се ,че има много излишна шума,която само спарява храста и липсва провертение,което е една от целите.Другата цел е да се освободи излишната шума и да се даде възможност за нови дълги клони, които ще цъфнат сега или следващата година.
denitsavm

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от denitsavm »

краси кубарелова написа: Дени :tzeluvka: , ако трябва насаме в пишманградинарската тема ми обясни как да съм сигурна, че оттам няма да излезе нормално клонче, те в началото всички ми изглеждат еднакви. Тоест, това клонче ще изкарва триделни листа ли? Или да се оглеждам за клюмнало връхче? Или :ufff: :ufff: :ufff: :ufff: :ufff:
Не гледаме листата в случая, а самото връхче - на него си личи, че няма да расте нагоре, пъпката на върха му е като изгорено, като недоразвите, като запушено с миниатюрно топче.... не зная как да го обясня, но нали след седмица ще съм във околностите на Варна, може някоя вечер на живо да ти покажа :angelche:
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от краси кубарелова »

Прегледах старателно всичко, ох, отдъхнах си! Нямам затапени рози, но няма да е лошо да ме прегледаш :tzvetentze: Може и цялата варненска група да прегледаш цветен д-р Дени :tzvetentze:
libra, имам една роза с твърде сгъстена корона, но има толкова много пъпки, че ще я пипам чак наесен или напролет! Тя ми е отличничката - silver jubilee, за нея няма горещо, няма дъжд, няма болести и ми се свиди всяко листче да и режа. От руските сайтове се подучих да я взема- там съветват да се разчита на стари изпитани сортове- прави са! Невероятна е- много красива, много ароматна, много красиво храстче, издържлива!
Светът е пълен с непознати хора...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от libra »

E,ами, естествено-няма да я прецакваш с прекалени грижи !Аз,лично,пренебрегвам ЧХ ,за сметка на разни провиснали цветове,явно съвсем погрешно!
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”