Как да изберем фотоапарат?

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Tanet »

Ох, Лени, четох за композицията на кадъра и спиралата на Фибоначи и за златните правоъгълници , хм ,не е като да не съм учила ВМ ама я взех от третия път , явно фотографията няма много да ми се отдава. Въпреки това ще упорствам дано се понауча. Ама докато го прочетох и забравих какво беше за хистограмата на изображението , пък за блендата и затвора дали и запомних ами баланса на бялото... явно ще препрочитам,че то ЕГН-то не прощава.Абе що си мислех,че да снимаш е фасулска работа...
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Маги, щом сега почваш каквото и да вземеш постепенно ще учиш така че мисля ще ти свърши работа. Мисля че като характеристики ще ти е ОК, само не прекалявай с вариото. Иначе щом е на 45% е добра отстъпката и ако това е бюджет който те устройва това е важното. Прочети си хубаво инструкциите и пробвай.

Танет да фотографията ако тръгнеш да я разглеждах като наука е пълна с математика и физика - демек трудна е. Това със спиралата на фибоначи сме го направили за това нагледно :) аз рядко смятам пропорции когато снимам, опитвам се да си представя кадъра в главата и неговият акцент, след това решавам къде да го разположа. Ето тук тези примерни чертежи в/у снимките са по-лесни защото онагледяват композицията, вкл. и спиралата,
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Виола »

Лени, гледам ти снимките по-горе. Погледа ми се закова на бялата роза. За мен е най-трудно да хвана на фокус бели цветя. Често излизат размазани, независимо дали времето е слънчево или облачно. Как да балансирам бялото? Същото ми се случва и с ярките цветове.
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Виола, съвременните апарати вече имат доста добри настройки за баланс на бялото. Разгледай си менюто на апарата и ги намери. Лично аз когато снимам през деня рядко поставям баланса на бялото на някакъв специален режим. При мен автобаланса е доста прецизен и го ползвам предимно него. По подразбиране повечето апарати са настроени на автоматичен бял баланс. Но като чета какво пишеш едва ли това е проблема. Причините да не можеш да фокусираш може да са много, но със сигурност не е причината в баланса на бялото. Балансът на бялото играе роля за точното предаване на цветовете на снимката след заснемане. Ако слънцето е прекалено ярко и пада директно върху цветето ти, това дали ще снимаш на автоматичен баланс или на дневен режим няма да окаже пряко влияние върху фокуса. Понякога и аз трудно фокусирам много ярки предмети и обикновено се опитвам да намеря по-подходяща гледна точка. Разстоянието на което си от обекта също е от значение (това е според възможностите на апарата и обектива - обикновено на всеки модел има посочено минималното фокусно разстояние), други фактори са трепването на ръцете когато се снима от ръка, атмосферните условия ( и най лекия вятър който ти може да не усещаш) може да окаже влияние, както и пъргавината на фокуса на апара... това са само малка малка част и то точно в определена ситуация... а ситуации много и различни. Така че просто практикуваш :) и не се отчйаваш :tzvetoman:
Колкото до снимката горе - виж че има малко фокус само в центъра.. да ок тук съм ползвала светлосиелн обектив с малка бленда, но и доста "духовито" беше
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Виола »

Лени, благодаря ти много! :tzvetentze: Ще започна от разглеждането на менюто. :daaa:
freespirit
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Юни 27, '14, 15:26

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от freespirit »

Винаги ще повтарям, че трябва да прецените за какво ще ви е и тогава да почнете да търсите точно за тази цел. Така ще ви е в пъти по-лесно.
Deleted User 2919

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Deleted User 2919 »

Търся, избирам нов фотоапарат, старият ми издъхна, протече образът.Казаха, че се развали платката му, хем нито падал е , нито се мокрил.Но ме "успокоили", че доста серии на фотоапаратите правят такъв фокус.. :snif: От вашия разговор получих полезен отговор за себе си, че смартфон не струва да купувам, като фотоапарат..Като тех спец, моля Тролл, да ми даде съвет за фотоапарат..Не искам скъп, но и сапунерката хич не ми трябва..Лени, сори, ако и ти ще съветваш- добре, но все пак отстъпвам по-горното стъпалчето на наградната стълбичка по техническото за мъжете , не напразно от раждането се занимават с количките и машинките, а пък жените - с кукличките и парцалките :lol:
troll

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от troll »

Ся туй изобщо не е аргумент, щото от един момент нататък, момченцата проявяват интерес към куклички, а момиченцата се заинтересуват ква е таз кола и колко струва.
Аз си снимам само с телефона.
И въпреки, че приказвам много за теорията, техниката и изкуството да се запечатва за поколенията светлината аз гледам да покажа вярно обекта.
Много компетентния ми съвет е да си купиш апарата, който най-много ти харесва и можеш да си го позволиш.
Отиваш на един щанд, дето апаратите имат захранване и почваш да си играеш.Набелязваш 2-3 такива с които ти е кеф да работиш, настройките им са естесвени за теб, снимат наблизо добре, цветовете им са естесвени.И ако фирмата на апарата е Сони, панасоник, канон, олимпус и цената ти е по джоба бърже го взимаш и му се радваш.
Апарата е важен, но той е само инструмент в ръцете на фотографа.
Апаратите не правят снимки.Фотографите правят.
Deleted User 2919

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Deleted User 2919 »

troll написа:Ся туй изобщо не е аргумент, щото от един момент нататък, момченцата проявяват интерес към куклички, а момиченцата се заинтересуват ква е таз кола и колко струва.
Аз си снимам само с телефона.
И въпреки, че приказвам много за теорията, техниката и изкуството да се запечатва за поколенията светлината аз гледам да покажа вярно обекта.
Много компетентния ми съвет е да си купиш апарата, който най-много ти харесва и можеш да си го позволиш.
Отиваш на един щанд, дето апаратите имат захранване и почваш да си играеш.Набелязваш 2-3 такива с които ти е кеф да работиш, настройките им са естесвени за теб, снимат наблизо добре, цветовете им са естесвени.И ако фирмата на апарата е Сони, панасоник, канон, олимпус и цената ти е по джоба бърже го взимаш и му се радваш.
Апарата е важен, но той е само инструмент в ръцете на фотографа.
Апаратите не правят снимки.Фотографите правят.
Май, ще спра на Канон..Има различни цени, ще подбера по джоба ми..Мерси бокур.Пи.Си.За момченцата с куклички е отделен въпрос и му трябва отделна тема в отделен сайт, май. :hmmm: Надявам се, че тук са с не са със обратна резба, а цветарки и цветари, ориентирани са в посока цветя. :stiskam:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Titi »

alina написа: Надявам се, че тук са с не са със обратна резба, а цветарки и цветари, ориентирани са в посока цветя. :stiskam:
Кой определя коя резба е права и коя обратна?
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”