Как да изберем фотоапарат?

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
dimalexpl
Кана кафе
Мнения: 503
Регистриран на: Ное 28, '12, 20:11
Местоположение: Плевен

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от dimalexpl »

Не съм професионалист в тази сфера, любител съм, но смятам, че Лени е много права - до 500 лева при тези критерии, които е казала - и според мен това е избора - Канон, Панасоник, Сони и т.н. и е повече въпрос на вкус и размера на отделените за целта средства. Отдавна не съм се интересувал от избор на фотоапарат в този ценови диапазон и мнението ми е формирано само от представените параметри във Фотосинтезис-а/нямам време за подробно проучване в специализираните сайтове/, но мен ме впечатлиха Olympus XZ-2 и Pentax MX-1 - те обаче са на цена около 600 лева и надвишават зададената граница от 500 лева. И от двете марки нямам наблюдения, тъй като аз съм привърженик на Канон/изключвайки една краткотрайна изневяра с едно миньонче Никон :oops:/. Голям недостатък за мен е и липсата на визьор.
А относно въпроса на Калико, ако фотоапарата и работи без проблеми, личното ми мнение е, че няма нужда от смяна от друг в този ценови диапазон - Панасоника си е достатъчно добър.
troll

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от troll »

Здравей Лени!
Таблетите са големи телефони, а телефоните са малки таблети и много фирми искат да уцелят точния размер.
Бе изобщо всичко е до размера инай-вече до продажбите.
:mrgreen:
Въпросът: От коя фирма да си купя следващия фотоапарат? няма точен отговор, щото отдавна всички предлагат всичко на всякакви цени.
:mrgreen:
Тук можем да дискутираме ако имате кандидат за покупка от определена фирма и модел.
:mrgreen:
dimalexpl !
При първата ти снимка на фокус е тревата зад растението, а на следващата неговия цвят.
:mrgreen:
Изобщо фотоапарат, телефон, камера или компютър не е важно. Това са само средства. Важен е фотографа!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Във фотографията има три неща: :mrgreen: Фокус, Бленда и Време за експонация. Има още едно, допълнително, дето му се вика рязкост и значи, като туриш на фокус нещо, колко далеч около него ще е също на фокус.
И накрая има режисура.
При филмите всички тези неща са променливи във времето.
Аз съм много способен фотограф и компютърен инженер, но изобщо не мога да се меря с автоматичните настройки на всяка сапунерка за под 100 лева, що се отнася до настройките на фотоапарата при избрана сцена. Единственото, в което мога да бъда добър, е в избора на типа настройки.
:mrgreen:
Калико !
Апаратът ти е супер и ако си купиш друг няма да правиш по-хубави снимки.
Според мен следващите 5-7 години все ще е така.
:liubov:
Ма разбира се, че можеш да си купиш друг, с по-големи възможности, които да се опиташ да използваш.
:tzvetentze:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от libra »

Мисля,че първо трябва да сме сигурни как и дали използваме пълните възможности на наличния апарат.Защото по-вечето от нас искат просто да щракнат ,без да настойват апарата ,и на снимката безпроблено да излезнат нашите намерения.Но това е техника,макар и автоматична, и параметри и възможности са важни.Когато въможностите на камерата се изучават,започва да се прояснява кое какво значи ,а от там да настройваш и апарата за по-добър резултат.
Могат да се правят няколко поредни снимки на един обект ,при различна светлина ,фокус и т.н за да се види дали има положение за по-добър резултат.
/Например,аз се втурвам да правя снимки ,когато слънцето е най-ярко и градината е най-хубава и в резултат изкаравам едни избелели снимки ,които са много далеч от красивите ми цветя/
Тогава възникват и конкретни въпроси кое какво значи и даден ефект как е постигнат.
Можем да даваме за пример някоя снимка и да коментираме как е станала.
Иначе все едно питаме "ама коя храна е най-вкусна" или "каква кола да си купя".
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Виола »

Лени, благодаря ти за полезната тема. :tzvetentze: На мен ми се проясниха някои неща относно фотоапаратите, за което благодаря на всички за коментарите. :tzvetentze: Макар че сигурно, докато този дето ползвам не се счупи, едва ли ще си купя друг. :D
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Радвам се че темата предизвика дискусия.. и да до тук има няколко верни неща:
1. Правилен отговор на въпроса Каква марка да купя няма- в дългия пост за това съм наблегнала по-скоро на нещата за които да се интересуваме. Ако на много от вас те са по-чужди доверете се на консултантите.
2. Опознайте апарата си преди да започнете работа с него. Помислете добре дали наистина е морално остарял и има нужда от смяна, или просто искате нова турбо джада :lol: Аз вкъщи все още държа старото си сапунерче което си работи перфектно. Всички тези настройки ако нямаше нужда от тях производителите нямаше да ги слагат.
3. Каквото и да вземете до 500лв уверявам ви ще ви свърши работа. В този клас повече марки са с изравнени характеристики и качество.
4. МНОГО ВАЖНО - на мене не ми обръщайте внимание :lol: аз съм с промит мозък :ufff:
А и много се радвам че Трол спомена инженерните си способности.. може да си бъдем от полза :ieeemyzh:

Както и да е насреща съм да си бъбрим, и да снимаме :)
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от libra »

Лени,разчитаме на теб и на всеки,който поназнайва нещо по въпроса,как няма да ти обръщаме внимание!?
Ето една снимка ,от тези които произвеждам най-много -правена сега , на леко облачно ,избеляла ,съответно.Преди това си настроих /уж/апарата.
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от ivanina »

Лени , благодаря ти за прекрасната тема !
Намирам я за много полезна , особено за хора които тепърва взимат апарат в ръце и започват да снимат.
За себе си мога да кажа че не съм се вълнувала особено от качеството на личните си домашни снимки ,
до момента в който не започнах аз самата да снимам цветята в градината си и да проявявам
претенции към качеството на снимките - за максимално реално изображение.
Хубаво е високият философски стил на обяснение да бъде заменен с малко по-достъпни и разбираеми изрази за нас
(широките не разбиращи маси)защото така той остава неразбран и неполезен.
Доближавам се до изказването на Либра - простичко казано за настройка на апарат и подкрепено със снимка !
Точно с този проблем се сблъсках и аз - на силното обедно слънце снимките са с лошо качество , (светли и размазани цветове)
и какво трябва да се промени в настройката на апарата ако той е бил на Автоматична такава.
Надявам се на помощ и малко търпение от всички поназнайващи - не е лесно да си учител ,
но нали всеки така е стигнал до знанието - с четене , питане и съвети. :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Leni »

Момичета работя по въпроса с темичката "Как да снимаме цветя у дома"
До тогава поздравче от мен :) баш по обедно слънце

Изображение

Изображение

Изображение
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от libra »

Докато ,Лени се чуди как да ни пришие акъл на челото,познайте разликите!
Изображение Samsung HD,виодео камера и фото,8x,CMOS ,9mp купуван преди 3 години
Изображение Pentax Optio 6mp,3x, купуван преди повече от 4 години
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да изберем фотоапарат?

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Моля,моля Лени,ако влезе тук да ми каже този фотоапарат с това намаление,заслужава ли си да се купи
и аз с моите ограничени фотографски способности,ще мога ли да правя относително прилични снимки!?
Лесен ли е за употреба-както казваше тя -от мен да се иска само да застана при обекта и да натисна бутончето??

Дигитален фотоапарат Fujifilm FinePix S8300, 16.2MP, Черен
639.99 лв. (-45 %)
351.99 лв.
Ето тук го открих:
http://www.emag.bg/digitalen-fotoaparat ... D41SJBBBM/

Благодаря!! :sflower: :sflower:
Публикувай отговор

Обратно към “Арт и фотография”