Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от greeneyed »

Да, това съм поръчала, някак си не го свързвам с всеизвестната юка у нас, защото никак не съм запозната с тези растения. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
erik1001
Kъсо кафе
Мнения: 64
Регистриран на: Фев 28, '10, 22:49
Местоположение: Русе

Re: Сукулентни растения

Мнение от erik1001 »

Ами просто хеспералето не е баш юка, нищо че е от същото семейство (агавецее - столетникови), просто е отделен род. (червена юка - това си е бабешко име, нищо че е грешно по научно му. Справка - бабите викат на албицията мимоза.) Тия 25 С са малко преувеличени, ако ти е трудно да поддържаш, свали на 20тина, нощем ако може да падат до 12-15 С още по-добре. Така семеначетата ще бъдат по-издръжливи и корави за тежкия живот извън кутийката. Само не ми е известно дали е напълно устойчива на наша зима (зимата не се мери само в градуси под нулата, а се отчитат и валежи, и вятър, и покривка). И какво е това свинска опашка?!
Suricactus ivanius
[img]http://media.snimka.bg/5684/017622860.jpg[/img]
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Сукулентни растения

Мнение от dobis »

намесвам се за юките . Собствен , много успешен опит. Сея ги почти заровени в почва, леко покрити , мешано - перлит , торф , пръстчица - да е пухкава и оцедлива.Не ги завивам , на топло и слънчево място , до 10 дена покълват. По някое време като започнат да пускат второто листенце , някак се издължават в основата и се кълбичват , та се налага малко да им досипя отгоре почвичка да ги държи изправени. Правят много стабилни корени и то доста бързо , затова сейте поне в 10 см дълбоки саксийки. На 3-4 листа спокойно можете да ги пикирате , местите и каквото си искате.По това време имат вече оформена грудчица, кафяво оранжевка , за корените какво да казвам , на тази фаза са се показали вече от дупките на саксията. Семената , които се продават, не винаги са пълни всичките , ако нямате 100 % кълняемост , грешката е на друго място :))
Това важи на 100% и за червената юка, прочетох сега тук за някакви 3-4 месеца , вода , гореща, студена ...Няма такова нещо при мене . От пакетчето в почвата и на прозореца , първия опит беше посред зима , тревата се показа за 10 дни. Първия ми опит беше преди година със семена от някаква аризонска , май е точно като нашта градинската , но хлапето ми изпрати един плод и ги сях на майтап , да не му скърша хатъра на детето. Идея нямах какво да ги правя , по бабешката , получи се. Джошуа също така поникна , но нейните семки са малко по различни...
За агаве имам нужда от съвет, ще изчакам да се постопли , дотогава може някой да се отзове с акъл.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от greeneyed »

Доби, благодаря за съветите. :tzeluvka: Ето докъде сме стигнали- едното агаве има 8 поникнали, юката засега са 6 поникнали, другото агаве дреме още, няма никой. Дал, чакам снимки, обещала си. :dovolen:

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
dal

Re: Сукулентни растения

Мнение от dal »

изгубих му края
едно хеспералое високо 20 см
едно току що поникнало /май/
на сто места смеси и посеви
агавета май тц
юки други и те така , не знам
ще ви ги изпратя със сите пръст и семки, па вкоренявайте :D
dal

Re: Сукулентни растения

Мнение от dal »

разрових ги , насипах перлит , ама стана и аз не знам какво ,пък дали ще поникнат никой не знае , полях и каквото щат :stiskam:
като не-ще ви плача докато ми про/дадете от вашите поникнали :hihihi:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от greeneyed »

Бъди рахат, само да пораснат. :stiskam:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Майкъл
Виенско кафе
Мнения: 387
Регистриран на: Мар 15, '10, 12:58
Местоположение: Несебър - Пловдив

Re: Сукулентни растения

Мнение от Майкъл »

Днес една форумка ми подари този великан и много видове сукуленти:daaa:
Агаве никога не съм имал по причини че е влажно при мен
и да видим дали ще се справя :hmmm:
Изображение
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Сукулентни растения

Мнение от dobis »

Майки, като гледам , покатерил си го нависокото, не е при водите, не би трябвало да има проблем с влагата, а и го пече , ще удържи , кораво е :)))
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от greeneyed »

Да докладвам за семеначетата- едното агаве расте юнашки, хеспералоето- също, другото агаве се ослушва- мноооого бавно се мъчи едно семенце да покара.Два-три пъти съм ги пръскала с топсин. Все още не смея да ги изнасям от парничето, да заякнат още малко. :hmmm:

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”