Рътене на семена

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Рътене на семена

Мнение от Вискяр »

Fiut написа:Най-зле са пипера и доматите, аз ли нещо не направих, но повече от седмица и само две-три кълнчета. Пък семките са ми малко и си чакам. Някакво дълго 30 см чили и жълти домати.
Най-вероятно семето от домати не е в ред. За толкова време и засято би трябвало да се покаже.
Пипера, за разлика от домата, е бавен.
Аз не рътя семена, освен в особени случаи и по особени поводи. Сея директно в табли за разсад или в лехата.
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Рътене на семена

Мнение от Fiut »

Благодаря! Доматите вече са поникнали към днешна дата. Навън са вече в чашки в парниче-стелаж.
Пипера обаче още се бави. Но каквото- такова. Ако се наложи отново ще купувам разсад.
yana29
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Мар 20, '13, 11:32

Re: Рътене на семена

Мнение от yana29 »

Някой има ли опит със семенца от Магнолия ? Днес чичкото от разсадника до нас ми подари Гранде флора от семка на четири лисчета.... но не си издава тайната :) Голям дерт мие ;) Аз си имам почти 3 метрова такава и семенца бол. Само ако занаех тайната.... ще подарявам от сърце . Много се нядявам да ми помогнете :)
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Рътене на семена

Мнение от Мириам »

Аз преди време не ги рътех и почти нямах успех.Освен това при рътенето може да се види точно колко семенца поникват и как го правят.Ще добиеш представа и за процент на кълняемост.Някакси по се палиш да ги гледаш като видиш,че те дали признаци на живот вече,а иначе все се взираш в тарелката и нищо.
Иначе Мишето е дала много подробно информация.Рътенето е много лесно и забавно и винаги дава резултат-освен при лоши семена.И да ги сложиш върху една мокра марля-без наелон,без други ексти пак стават!
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Рътене на семена

Мнение от tonimimi »

Наближават празници и като чета за рътенето се сещам какво правя за Великден.В купата в която слагам боядисаните яйца 10 дена по рано слагам мокър памук и в/у него леща от пакета направо.отгоре покривам пак със мокър памук.поникват за 2-3 дена. после махам горният памук и до датата на боядисването имам оригинална подложка за яйцата.
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Рътене на семена

Мнение от Мириам »

tonimimi написа:Наближават празници и като чета за рътенето се сещам какво правя за Великден.В купата в която слагам боядисаните яйца 10 дена по рано слагам мокър памук и в/у него леща от пакета направо.отгоре покривам пак със мокър памук.поникват за 2-3 дена. после махам горният памук и до датата на боядисването имам оригинална подложка за яйцата.
Това е много хубава идея,ще я взаймствам,благодаря ти!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Рътене на семена

Мнение от МГХ »

Аз пък вместо в парцалче ,ги рътя в салфетка.Пак става.Има ли причина да се прави в парцал :?:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Рътене на семена

Мнение от Миша »

МГХ написа:Аз пък вместо в парцалче ,ги рътя в салфетка.Пак става.Има ли причина да се прави в парцал :?:

По-лесно се изтупват при засяване :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dal

Re: Рътене на семена

Мнение от dal »

а така гледай сега гавра - нищо не направих и утре ги пъхам в почва :mrgreen:
не правете като мен с делфиниуми
Изображение
Изображениесортовете са номерирани щото са ми малки етикетите :mrgreen:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Рътене на семена

Мнение от МГХ »

Изображение Моите делфиниуми с в кофички от активия с тези прозрачните капачета и понеже ме мързи режа етикетчетата и с тиксо ги залепям на кофичката.Сложила съм едни стари семена от люти чушки рибки за покълване в салфетка ,които харесвам ,но само са набъбнали.За колко ли време ще се разбере дали ще покълне нещо или са за изхвърляне. :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”