Всичко за картофите

Модератор: Миша

Публикувай отговор
denitsavm

Всичко за картофите

Мнение от denitsavm »

Аз всъщност не зная нищо за картофите и отварям темата, за да науча какво знаете вие :dovolen:

Наистина всичко ме интересува - Кога се садят ранните и какви са особеностите, кога си се садят късните картофи, какви са изискванията им, за колко време стават, кога и колко се поливат, какви са обичайните вредители и заболявания. Каква почва? С какво се тори и на какви етапи и интервали? Откъде се купува качествен разсад, какви сортове и какви са особеностите на разпространените в БГ сортове?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за картофите

Мнение от nadin »

Ами аз да кажа като виден картофовъд :dovolen: . Преди да почнете с картофите проверете имате ли слепи кучета и ако в близост си имате семейство такива животни по добре се откажете. Аз така постъпих и си спестих много нерви и главоболия. Съседите които упорито продължават да се борят вадят по една кофа картофи от градината за сезон.
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Всичко за картофите

Мнение от Kika »

Вече почти 10 години не сеем картофи, защото си имаме солидна колония от слепи кучета. Последно от 1дка картофи бяха оставили колкото да изкараме зимата без да купувам :cry: :cry: Та ако си имате слепи кучета по-добре си купувайте картофи. Иначе при нас (южна БГ) ранните картофи се сеят след 20 февруари. При предсеитбената обработка внасяхме малко комбиниран тор, но вече не помня по колко. При ранните картофи е важно да се предпазят от късни слани. Агривелото върши чудесна работа. За болести и неприятели имам някакви спомени, но по-добре да не ви обърквам. През юни сме слагали и късна реколта картофи, които при нас стават до първите слани и по добре се съхраняват през зимата.
Последно промяна от Kika на Яну 22, '14, 12:33, променено общо 1 път.
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Всичко за картофите

Мнение от Kika »

С Надин сме писали едновременно и май почти еднакви неща :D :tzvetentze:
denitsavm

Re: Всичко за картофите

Мнение от denitsavm »

Вие ме разбихте :eeeh: Смятах на вилата да ги садя, а там има слепи кучета, може и да не са чак много, но са достатъчно. Не мога ли нещо да им насадя, гулия например и да не ми закачат много картофите?
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Всичко за картофите

Мнение от sendi1966 »

Аз нещо не мога да направя разлика между слепи кучета и къртици,но съм чувала че се сее рицин и това ги гонело.Колко е вярно не знам,тъй като при мен котката се справя много успешно с тях.Тази пролет точно до картофите имаше няколко купчинки от къртици,но маца упорито клечеше рано сутрин и успяхме да изкараме хубави картофи. :D
denitsavm

Re: Всичко за картофите

Мнение от denitsavm »

Къртиците са месоядни и са там, където има много червеи и голи охлюви. Те правят къртичини. Сляпото куче само тунели прави и яде реколтата, то е плъхът на полето, вирее там, където хората садят :dovolen:
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Всичко за картофите

Мнение от sendi1966 »

Благодаря Дени-разбрах :D Значи сляпо куче нямам,дано и да не се появи.
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Всичко за картофите

Мнение от Ники Стоянов »

Не е ли възможно да се махне почвата от избраната леха да кажем на 40 см и да се положи рабицова мрежа ситна и после да се върне пръстта.

Голяма хамалогия ще е, но после години наред псето няма да има шанс, пък вие ще имате картофи. 8-)

Или бъркам?
denitsavm

Re: Всичко за картофите

Мнение от denitsavm »

Невъзможно е за мен. Нямам средства нито за багер, нито за мрежа, а говоря за около 60 кв. м. Ще насадя картофите, ще наслагам по малко от отровата за гадини /поне тук в двора където сложих гони къртиците, въпреки, че не са се махнали/ и ще видим какво ще жънем наесен.

Сега бъдете така добри да кажете и какъв посевен материал да купя, сорт?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”