КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Модератор: scleri

freeky
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Ное 12, '13, 20:59

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от freeky »

Ами не знам каква е присадката. :| Купих я от Кауфланд и на етикета пише само Euphorbia (Lactea). Не знам дали от снимката, някой би познал върху какво е присадена. :hmmm:
Как трябва да я поливам? Аз го правя като потапям в съд с вода и оставям известно време.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Подложката е невзискателна към условията еуфорбия, която да храни кристатото растение с добре развитите си корени. Понеже е сукулент трябва да се отглежда като такъв. Да се полива само след като почвата е напълно изсъхнала, иска слънце и топло. През зимата да се полива много рядко и по-малко (не го топи във водата) и то само ако се отглежда в добре отопляемо помещение, особено ако има парно. Можеш да го пресадиш когато си решиш, но изчакай 4-5 дена след пресаждането преди да го полееш. И не забравяй, че сукулентите умират от преполиване, а не от недополиване. Понеже по всяка вероятност субстрата в който е посаден е от торф, а торфа поглъща много вода и бавно я изпуска недей да я киснеш във вода. Поливай си я по стандартния начин от горе и в паничката под саксията да не остава вода, никога!
Успех
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Pilosocereus tilianus f. cristata

Изображение

С този кактус се сдобих от хер Старке преди няколко години. За съжаление беше така дълбоко "заспал" след присаждането, че ми отне почти един сезон докато се "събуди" и покаже признаци, че ще живее. Този му мързел продължи и през следващите години, като нарастваше по около един сантиметър, сантиметър и половина годишно, което за един кристат пилозоцереус си е доста малко според мен. За щастие размера и количеството бодли са се запазили и са както при некристатия кактус, нещо нетипично за изкристатилите растения. Обича всичкото слънце до което може да се докопа стига да не е веднага след зимния покой. Устойчив е на акари и подобни гадини, явно кожата му е доста дебела и не е много обичан от тях.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
freeky
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Ное 12, '13, 20:59

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от freeky »

practicar написа:Подложката е невзискателна към условията еуфорбия, която да храни кристатото растение с добре развитите си корени. Понеже е сукулент трябва да се отглежда като такъв. Да се полива само след като почвата е напълно изсъхнала, иска слънце и топло. През зимата да се полива много рядко и по-малко (не го топи във водата) и то само ако се отглежда в добре отопляемо помещение, особено ако има парно. Можеш да го пресадиш когато си решиш, но изчакай 4-5 дена след пресаждането преди да го полееш. И не забравяй, че сукулентите умират от преполиване, а не от недополиване. Понеже по всяка вероятност субстрата в който е посаден е от торф, а торфа поглъща много вода и бавно я изпуска недей да я киснеш във вода. Поливай си я по стандартния начин от горе и в паничката под саксията да не остава вода, никога!
Успех
Благодаря ти за изчерпателния отговор. Малко късно ти отговарям, но отдавна не съм посещавала форума. Моята еуфорбия нещо започна да се свива и мисля, че наистина е от преполиване. Сега ми предстои да я пресея и ще намаля драстично поливането. Вкъщи е топло постянно - имаме парно на газ, но я махнах да не е съвсем до радиатора. Днес ходих да питам в цветарския за пръст и ми казаха да я сложа в пръст (от тази дето се продава по цветарските) примесена с пясък.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от Tanet »

А такъв седум откъде може да намерим

Изображение
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от Murof »

Какво открих днес край пътя, кристатна форма на бодил, за съжаление снимките са с телефон
Изображение

Изображение

Изображение
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от Murof »

Ето аз какво си имам..
Изображение
:)
Нито една градина не е идеална.
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от iv.tarlen »

Радвай му се и заради нас!Моята кристата форма сукулент ???.Дано оживее!
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от Мария Николова »

Само аз ли чета заглавието на тема "Кристални кактуси"? :lol: :lol: :lol:

Кристални, некристални, нека да ви радват! :sflower:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от gevkati »

Моят ‘гънчо’
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”