Гардения (Gardenia)

Публикувай отговор
dal

Re: Гардения

Мнение от dal »

Изображение
Изображение , 2010
Изображение2011
Изображение
Изображение
Изображениеех , да отвъдя и аз стайна китка :lol:
Аватар
slunce83
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Апр 6, '11, 21:07
Местоположение: Благоевград

Re: Гардения

Мнение от slunce83 »

ето я моята принцеска :) Изображение
САМО АЗ СЪМ АЗ!!!
МОИТЕ ЦВЕТЯ http://slunce83.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.583889" onclick="window.open(this.href);return false;
МОИТЕ ПЛЕТИВА http://slunce83.snimka.bg/hobby/moite-pletiva.583893" onclick="window.open(this.href);return false;
Magi Todorova
Дълго кафе
Мнения: 131
Регистриран на: Дек 30, '12, 22:27
Местоположение: София

Re: Гардения

Мнение от Magi Todorova »

еха ...колко красота сте показали.. :dovolen:
emi
Кана кафе
Мнения: 517
Регистриран на: Ное 7, '12, 17:38
Местоположение: Плевен

Re: Гардения

Мнение от emi »

Голяма питанка имам :hmmm:
Кога да я подрежа тази красавица? Докато се натуткам, тя заложила пъпки и те доста сериозно си наедряват, още февруари-март ще цъфнат.
Но ако я фризирам сега, дали ще заложи пак цвят или ще расте на шума?
Много се разрастна и пречи - метър на метър е - заема място за поне пет саксии.
Най-накрая ще се разделим с гарденията, но има сантиментална стойност за мен - голяма дилема.
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Гардения

Мнение от secret_rose »

По - добре не я режи сега, като има цветни бутони... Не обича да я пипат, въртят, местят като цъфти. Реже се напролет след прецъфтяване, тъкмо да си заложиш и резничета :)
Моите цяло лято цъфтяха в жегите навън, но прибера ли ги вкъщи спират цъфтежа и губят по някое листо :snif:

Боже, Дал, какво го правиш това чудо та така расте...
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Гардения

Мнение от secret_rose »

Много ми е интересно в турския форум, като видя в Истанбул и по Черноморието насадени в земята гардении. Все съм си мислила, че измръзват. Особено покрай Черно море зимите са люти, а в Истанбул и до минус 15 е падало, но пък - морски климат.

Тук в Истанбул - бебета ги е насадил 15 бройки, зимуват си благополучно:
Изображение
Това пък в Трабзон, на Черноморието:
Изображение

Един друг пък споделя, че редовно и полива в корените цвика от изцеден кефир или кисело мляко...

Започвам да се замислям да насадя и аз една (имам 3, двете си ги вкорених от първата), че вече аман от капризите и. Сега пак ми е със светлозелени, анемични нови листенца, макар да прави пъпки.
Какво мислите, дали да пробвам...
Вече съм ги прибрала вкъщи, та ако ще екпериментирам, ще е напролет...

( от тук: http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bit ... 711-58.htm" onclick="window.open(this.href);return false;)
dal

Re: Гардения

Мнение от dal »

Меги , искам да те попитам , вече почти половин година си тук ,четеш питаш пишеш , мил внимателен човек си , разбран , логичен , и като така във връзка с растенията кога ще осъзнаеш , че климатът при теб е друг и че нямаш място в секцията със стайни растения като необходимост , а присъстваш заради упорството ти и собствената ти зиморничавост?
на тебе може да ти се струват много работи , но ти си в 8 климатична зона -както и да го въртиш , каквото и да си мислиш;
90% от растенията , които ние задължително прибираме при теб виреят навън , а доста от тези за 9 зона биха преянуарили /щото ти имаш януари но не и зима/ с минимална някаква защита без особени поражения .

особено сега , когато на целия форум му се е ебала бойната слава да влачи саксии и да прибира , гласейки се за минус 15--25 С , твоите въпроси на мене ми звучат като разговор между манекенки във фризьорски салон - думи без смисъл.

моля да помислиш върху горното , не вярвам да ти се ще да звучиш по този начин- тук се учим един от друг.
касае гардении азалии рододендрони камелии жасмини олеандри /зокуми/ трахикарпуси ,още някои палми , пасифлори ,дори някои сортове мушката , кани , кали , някои хибискуси от фуниите , това дето му викаме стайни юки , корделинета , спитофилуми , руселия , жакаранди , доста кактуси , красули ешверии дето тука умират , и какво ли още не - виж секция стайни и просто каквото видиш там го провери в гугъл за зоните и го посади навън ....

Изображение
Изображениевиж вашето крайбрежие , и не гледай че истанбул го дават 9 зона - край морето зоните винаги са със степен нагоре заради мекотата от голямата водна маса
Нищо че тук именно тези дето сте край вода сте най зъзнещи някак в саденето :daaa:
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Гардения

Мнение от secret_rose »

Ми аз ако бях сигурна, нямаше да питам, нали? Питам, защото имам съмнения. :)
А причината да имам съмнения е цветаря от най - близкия до мен градински център. Ясно казва: "Гарденията ще измръзне."
Тук не е една определена климатична зона, в това е проблемът. На границата на умерения с тропика, което значи: средиземноморско лято и умерена зима, но малко по - мека. Миналата гледах температурите за сравнение с най - южните точки в България - не се различават много. А там хората прибират :) И в Истанбул прибират, принципно, такива смелчаци като този от форума са рядко.
Факта, че имам гора от пинии не означава, че тези капризни растения ще оцелеят, не съм в Анталия. А тук има хора специалисти. Ако нещо сте забелязали покрай писането ми, пък сте пропуснали да видите, че не съм по празнословието и спама, колко да ми минава времето, а като питам - искам да се науча, ами... И понеже за тази гардения съм платила 85 лири, нещо не ми се ще да я изхвърлям напролет.
Миналата зима навън ми измръзна стайна юка. А не падна под нулата за повече от 2 дни. Парадокси? :) Парадоксът е, че аз зиме ходя по сако, но за китките си се страхувам. Та, не съм зиморничава. Все пак благодаря за коментара.
dal

Re: Гардения

Мнение от dal »

А не падна под нулата за повече от 2 дни -помисли върху това
а и в края на краищата ти постоянно не си сигурна , пък аз на 20 колебания ти отговарям по веднъж , въпреки че за климата съм ти писала няколко пъти

ти си на южната граница на 8 към 9 зона и си по скоро 9 зона
всичко останало се случва в мислите ти , а ако така ги гледаш с колебания - растенията ти може да се затрият поради преполиване примерно , а не поради измръзване . Тъй или иначе дано съм те ядосала достатъчно , да пробваш поне с гардения от 5 лева от българия и да си облекчиш цветарските терзания.
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Гардения

Мнение от secret_rose »

Да, не падна под нулата по термометрите, но при минус 2 се усещаше минус 10. Аз съм на няколко км от морето и по - близо до гората и при мен редовно има урагани, които ми пречупват хинапи и ми изтръгват млади борчета - това съм го писала тук из форума поне 3 пъти.
Дал, като добия твоя опит вероятно и аз ще давам акъли и няма да имам съмнения :) Но бъди снизходителна към новаците, моля.
Уча се да гледам цветя при вас и с четене из нета, нямам комшии, нито приятелки да ми заменят скъпото цвете ако го бастисам, а тук наистина са скъпи, ако имаше гардении по 5 лева, до сега да съм си направила гардениева гора. Жива и здрава Мария, че ми подари много градински, понеже двора ми е празен поради цени.

Никога не преполивам. Само на влаголюбивите им поддържам умерената, необходима влага.
Бе... все тая. Повече няма да ви тормозя с глупавите ми съмнения.
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”