Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Така е аз съм учил за присаждане в 8 клас по един забравен вече в училищата предмет "Селско стопанство" и от тогава експериментирам .Имам един декар овощна градина от лично от мен присадени дървета,ябълки,круши и сливи.Дано пък да събудим интерес към присаждането,ако не ще обогатя себе си с нещо ново и не само това сигурен съм,че ще има голям ефект в градината от присаждането,това го видях тази година при доматите,които отгледах на два корена с едно стъбло.
Сега пак по същество,след присаждането растението трябва да се пази от пряка слънчева светлина и да се поддържа по-висока влажност,използвам шише от минерална вода,но да се внимава да не се навлажнява мястото на присадката,защото загнива и се скапва.След 5 до 7 дни трябва да се е прихванало и може да се изнесе на слънце.Ще опитам след няколко дни и тези два метода " onclick="window.open(this.href);return false; защото все още ми е малък разсада от краставица.Имам идея да опитам всичко и да снимам разсада до плододаване,дано жена ми да не откачи с тези краставици в хола :D .Насял съм тиквени семки в саксията с бенджамина и ще ги пусна нагоре по него :lol:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от johnstalker »

к7777777 написа:... .Насял съм тиквени семки в саксията с бенджамина и ще ги пусна нагоре по него :lol:
:daaa: Почвам да ти ставам фен! :D
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от klapan »

к7777777 написа:...Дано пък да събудим интерес към присаждането,ако не ще обогатя себе си с нещо ново...
:snif: Ми...аз опитах...и си взех 5-те пари.Дано ти да успееш...А дано,ама надали...както се пее в една популярна скорошна песничка.Твърде песимистично гледам на такова събуждане тук.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Искам да споделя първите си впечатления след присаждането.Първо ако присаждате на разцеп между котиледоните може да насеете и двата вида семена в един ден,но ако работите по другите два метода(с премахване на единия котиледон или на страничен разцеп) е добре да насеете краставиците поне седмица преди семената на подложката.Второ изчакайте да се развие добре първи същински лист на подложката(това е първото листо,което се развива между котиледоните и на практика е трети лист),за да може добре да се развие стъблото и да направите добър разцеп за присадката.Не се притеснявайте ако видите, че вечер двата листа около присадката се събират на другия ден до обяд ще се разтворят пак,така се получава при младите растения,а не е някакъв проблем.Да не забравя семената от краставица може да насеете по три броя в чашка от кафе докато семената за подложката изискват по-голям обем,затова ги насейте по едно в чашки от 200мл. ,а най-добре в кофички от кисело мляко от 370мл.,но това вие ще прецените съобразно времето оставащо до засаждане в градината.Това което наблюдавам е че при семейство тиквови не е като при доматите не са толкова взискателни към влажността и се прихващат по-лесно,което е по-удобно за работа и не изисква кой знае какви грижи.За времето от присаждането до прихващането може да ги сложите в импровизирана оранжерия от прозрачна пластмасова кутия,която напръсквате с вода от вътре или ги сложете в дълбока касетка и ги покрийте с найлон.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Продължавам с присаждането,опитвам различни техники на различна възраст на растенията.Имам едно растение ,което се е прихванало след някой ден като порасне още малко ще снимам.Опитах на сряз между котиледоните стана,опитах и на страничен сряз пак стана,но най-лесно и удобно е с малка дупка с размера на присадката между котиледоните използвам клечка за зъби.Понеже целта ми е да експериментирам,за да имам готов резултат за пролетта,на три присадки проверих какво се случва,цепнах леко с бръснарско ножче и установих две неща.Първо като направих хоризонтален разрез видях ,че стъблото е кухо,придвижването на храната нагоре става посредством снопчета около кухата част.Второ присадката пуска малки коренчета в кухата част на стъблото захваща се за нея и смуче сокове ,за да расте.Извод внимавайте с правенето на отвора за присадката,защото някой път се пука стъблото на подложката и там се получава цепнатина,която не се затваря,от там вероятно може да се получи разболяване на растението.Направих проба и на доматено растение подложката е с диаметър 5 мм,а присадката около 1,5 мм точно беше кръстосала, с игла направих дупчица с размера на присадката и я сложих там мисля,че ще се прихване :stiskam: .Опитите продължават. Следват снимки.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от naa »

Аз съм чувала за присаждане на диня върху тиква. Но не както е обикновеното присаждане, а се взимал само цветът и се премествал на мястото на цвета на тиквата, понеже тя е по-силна и така се получавали по-големи дини. Но не съм го виждала.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Изображение Тази сутрин присадих последните три краставички върху подложка от тиква.Едната присадка я направих на разцеп между котиледоните. Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Изображение Изображение Изображение Другите две ги направих на страничен разцеп.Срязах стъблото на подложката отгоре надолу с дължина около 8мм. под ъгъл около 60гр.Присадката от краставичка отрязах с дължина на стъблото около 5см. заточих я като клин само от едната страна и я пъхнах в сряза на подложката.Прикрепих присадката към подложката с шлаух 4мм. разцепен по дължина и прихванах с щипка към китайско шишче за опора. Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от johnstalker »

Трябва да пробваш да стягаш ашламите с един материал - парафилм, който кактусарите използват при присаждане на бебета върху перескиопсис.

При евентуално желание от твоя страна мoга да ти пратя малко за тестове. :daaa:
Последно промяна от johnstalker на Ное 3, '13, 16:43, променено общо 1 път.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Разрязах стъблото на подложката,за да видя какво се случва с присадката :lol: голям мерак да знам всичко.Това което видях ще го опиша,защото снимах ,но отблизо заради малките размери на присадката и не се получи качествена снимка.От присадката са поникнали множество съвсем тънки коренчета навътре в кухата част на стъблото на подложката и леко започват да се впиват в нея.Ето и снимката каквото се вижда това е :shock: Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”