Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

athina.palada
Двойно кафе
Мнения: 186
Регистриран на: Апр 18, '13, 13:35
Местоположение: Плевен

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от athina.palada »

Здравейте, може би някой знае може ли да се вкорени клонче от лаврово дръвче? Ако е така колко време трябва да чакам и във вода или по друг начин?
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от secret_rose »

Лаврово дръвче вкорених в буркан със сфагнум торф и до горе вода. Мнооого бавно става, но се получи. Вече е засадено, не е мръднало но и не умира, значи ще се хване :shock:
Непрекъснато го опръсквах с вода..

Донесоха ми няколко дебели резника от бяла и черна смокини, държа ги натопени в момента, не знам как да ги вкореня... Направо да ги бучна някъде на двора ли, или първо в саксийка с нещо, перлит, или във вода?
athina.palada
Двойно кафе
Мнения: 186
Регистриран на: Апр 18, '13, 13:35
Местоположение: Плевен

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от athina.palada »

Благодаря за съвета, много искам да ми се получи! Имам няколко резника, засега съм ги натопила във вода. Съжалявам, че като имах възможност не си събрах семена. От тях със сигурност стават красиви храстчета. За снокините със сигурност знам, че с резник не става, но пък са много красиви във ваза за отрязан цвят.Някъде гледах такива аранжировки в немски сайт. При вас е топло и сигурно имате страшно красиви градини, които пък изискват ежедневно поливане. Радвам се, че ми отговори.Харесва ми стила ти!
athina.palada
Двойно кафе
Мнения: 186
Регистриран на: Апр 18, '13, 13:35
Местоположение: Плевен

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от athina.palada »

Повече от 10 резника лаврови клончета и нито едно живо! Последното изхвърлих днес. Колкото за смокините кажи какво ги направи? Мога да си взема резници?!?!
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1694
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 272 пъти
Получил благодарност: 226 пъти

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от darina1960 »

Изображение Снимката е от 10, но резниците от колоновидна западна туя са заложени на 03.11.2013 год. Това не е първия ми опит, но друга година ги слагам пролетта, сега ще пробвам есента. Изображение Това е източна туя, посята от семчици през месец февруари 2013 год. Всяка семка сложих в кофичка от кафе, цяло лято изкараха големия пек и сега /през месец октомври т.г./ ги сложих в изрязани бутилки от бира. Изображение Ето тук имам цяла редица щайги - пълни с малки туички
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от kali »

Изобщо вкоренителят не е задължителен, goodwish!! Не заблуждавайте хората и не правете толкова сериозна реклама на фирма. /там ли работите?/ Аз си захващам рози и различни храсти без вкоренител и имам 90% успех, а не отпад.
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от vili_assenova »

много ми се щеше да си захвана от резници зокум, обаче- от есента още от септември накиснах едни екземпляри във вода- киснаха, киснаха, а от корен ни помен. След около 2-3 месеца киснене и чакане, ги топнах в малко вкоренител на прах, боцнах ги в саксия и пак чакам- така и до сега- седят и не помръдват- никакви признаци на живот, но пък и листата не им опадват. Дали имам някакъв шанс, или да се запътват към кофите?

Изображение

поливам иначе чат- пат листата седят твърди; дали пък с найлонче нещо трябваше да завия, за по-висока влажност???
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1694
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 272 пъти
Получил благодарност: 226 пъти

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от darina1960 »

vili_assenova написа:много ми се щеше да си захвана от резници зокум, обаче- от есента още от септември накиснах едни екземпляри във вода- киснаха, киснаха, а от корен ни помен. След около 2-3 месеца киснене и чакане, ги топнах в малко вкоренител на прах, боцнах ги в саксия и пак чакам- така и до сега- седят и не помръдват- никакви признаци на живот, но пък и листата не им опадват. Дали имам някакъв шанс, или да се запътват към кофите?

Изображение

поливам иначе чат- пат листата седят твърди; дали пък с найлонче нещо трябваше да завия, за по-висока влажност???
Аз също съвсем аматьорски съм си захващала зокум, но съм стигнала до едно такова заключение, че резници трябва да се вземат най-късно до м.юни - юли. След това вече не пускат коренчета. Стоят си така във водата и изгниват. Да не те разочаровам, но като ти гледам растението - мисля че нищо няма да се получи. И все пак-поизчакай го още малко... :daaa:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от Lizi »

Според мен отдавна са се запътили към кофата .
Аз успешно вкорених тази зима от Дара изпратени резници от зокума с шарени листа и вече го засадих. :gush: :tzeluvka:
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от isa »

В тази саксия най-много 4-5 резника трябва да има , първо. Второ пръстта трябва да е по- пясъчна, като гледам е много лека, пухеста. Трето остави на всеки резник само 1 двойка листа и ги срежи с ножица на половина.Четвърто струва ми се, че върховете на резниците са прекалено млади, толкова зелени резници , които не са вдървенели са подходящи за вкореняване през пролетта, а есента е трябвало да вземеш по -зрели, леко вдървенели клонки. Шесто, след като са в саксия , в стая си е направо задължително да сложиш отгоре срязана бутилка, по-лесно е от найлон. В нета има доста снимков и не само материал -Напиши в Гугъл "вкореняване на резници" и дай на изображение, ще видиш нагледно :nod:
На последно място, по цвета на листата ми се струва, че вече са заминали, но все пак изрежи листата, разреди резниците в саксията,смени почвата, а останалите пак с изрязани листа върни в чаша с вода като във водата може да сложиш 1-2 въглена, ако има от къде да вземеш. Ако не стане нищо, напролет или наесен с песен...... :tzvetoman:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”