Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
acid
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Юни 22, '12, 15:53
Местоположение: Пловдив

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от acid »

Привет,
имам въпрос за прасковките-имат от тази къдрава болест,но имам адски много плод.Намерих ,че срещу това се пръска със СКОР препарат,но пише есен и ранна пролет с пъпки.Да рискувам ли да пръскам сега?За пръв път ще имаме плод,а гледам,че доста листа са заразени,вадят и нови,които са здрави,но сигурно ще ги хване.

Втори въпрос е за каисията,има големи мравки по нея,пръскала съм срещу тях,но явно няма ефект,а миналата година така започнаха да ми умират две двърчета от тези мравки,поне от това реших,че е.Имам за пръв път плод и по нея :snif:

Има ли нещо ,с което да мога да си помогна или е твърде късно :(
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от nadin »

Виж какво има по нета за къдравост по прасковата ама вече като има плод. Иначе зимата знам че пръскат с бордолезов разтвор и други мед съдържащи препарати. А за мравките те ходят там където има листни въшки. Събират една сладка течност от въшките и дори си ги пазят от калинки и други хищници. Така че пръскай кайсията с препарати за листни въшки но след като прецъфти да не убиеш и пчелите. Като махнеш въшките ще изчезнат и мравките. Също ако са ти малки дръвчетата има едни лепящи се ленти с които правиш обръч около стъблото ама да прилепнат плътно. Така насекоми които се катерят по стъблото залепват за лепенките и не могат да продължат нагоре. Мисля че ги имашше по сортови семена и другите он-лине магазини за цветя и препарати.
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Вискяр »

acid написа:Привет,
имам въпрос за прасковките-имат от тази къдрава болест,но имам адски много плод.Намерих ,че срещу това се пръска със СКОР препарат,но пише есен и ранна пролет с пъпки.Да рискувам ли да пръскам сега?За пръв път ще имаме плод,а гледам,че доста листа са заразени,вадят и нови,които са здрави,но сигурно ще ги хване.
В Пловдив би трябвало прасковите да са прецъфтяли - пръскай смело със Скор. Еднократно третиране трябва да свърши работа. Накъдрените листа ще опадат.
На 2-3 седмици пръскай с Шампион за профилактика на всякакви гъбни и бактериални проблеми.
Профилактиката винаги е за предпочитане пред "лечението".
За мравките са ти отговорили. Катерят ли се мравки по някое дръвче, то там има въшки със сигурност.
Аватар
acid
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Юни 22, '12, 15:53
Местоположение: Пловдив

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от acid »

напръсках със Скор и днес повторих даже,мисля че има ефект,защото най-новите листенца си стоят без зараза,за сега и болните не падат и плодът не е опадал,дано ги спася!Много благодаря :daaa:
Изображение
dal

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от dal »

По новите малки две ябълки има такова нападение от листни въшки , че направо се изумих - целите им листа отдолу и отгоре и стъблата
днес напръсках с би 58 , обаче ми е ясно че плодните дървета се пръскат с други препарати и по някаква схема , от която нищо не отбирам , и мисля че трябва да им се прави някакво профилактично пръскане ...
Ако някой реши да похарчи минути и да ми напише как се грижи за овощните дървета , с какво пръска и кога , ще съм му задължена много. У дома има череши , кайсии , праскови / имам проблеми с къдравост по едната всяка година/ , сливи стенлей , ябълки колко щеш , круше поне 5-6 сорта

Благодаря предварително :tzvetentze:
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Вискяр »

Въшки - Моспилан.
От няколко години не пръскам овошките. Не е точно екологична насоченост, макар и това да го има - не ми стига времето.
Най-сериозните проблеми са черешова муха и къдравост по прасковата. Черешовата муха не е ежегодно явление, а и не бера черешите за пазар. За ядене и компот винаги има. Къдравостта преминава - понякога остават петна по плодовете и нямат перфектен търговски вид, което не им пречи да са адски вкусни.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Миша »

Вискяр написа:Въшки - Моспилан.
. Къдравостта преминава - понякога остават петна по плодовете и нямат перфектен търговски вид, което не им пречи да са адски вкусни.
Преминава ,а с нея си заминават и дръвчетата :ufff: ,в момента са абсолютно оголени ,направо ще ги махам ,а догодина трябва да намеря време да пръскам :evil:


Дал,като напишеш в гугъл "програма за защина на ...праскови,или ябълки,или каквото ти трябва,излизат програмите на различните фирми ,комбинираш си нещата спрямо това,което имаш

Ето ти най-най грубо

Семковите /ябълка, круша, дюля/ се пръскат от набъбването на пъпките до разпукването им във фаза “миши души” през март. При наличието на гъсеници на пеперуди се пръска вазтак ,децис,нурале,релдан. Ако има листни въшки, бълхи или хоботници, се третира с вазтак ,циперметрин,суми-алфа

В началото на април и във фаза “розов бутон” на семковите се прави първо предцъфтежно пръскане. Срещу струпясване и брашнеста мана по ябълката и крушата може да се третира със зато ,шавит,скор, болеро , флинт макс.. Пръска се срещу загиване завръзките по дюлята с топсин или фоликур , много ефикасен е тирам,но е с дълга карантина

Костилковите се пръскат в края на март – началото на април във фаза на развитие “бял бутон”. Ако през миналата година завръзките на сливите са окапвали, се третира преди цъфтеж срещу сливовата плодова оса с вазтак ,децис или каквото има в аптеката ,регистрирано срещу оса Срещу ранно кафяво гниене се ползва топсин тирам 80ВГ – 30 г, хорус също е много добър препарат .

При прасковата в началото на разпукване на пъпките, фаза “зелен конус” се пръска срещу къдравост с меден препарат(шампион,фунгуран или нещо друго медно), тирам и ридомил също действат ,стига да се намери време да се напръскат още в началото :evil: Аз не успях да напръскам нищо и сините сливи окапаха заради осата,прасковите вече се похвалих-нямам ни плод,ни листа,крушите и ябълките обаче ги спасих :dovolen:

После се следи за гъсеници,листни въшки,брашнеста мана и в зависимост от наличието им се пръска ,като естествено се спазват карантините
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dal

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от dal »

Благодаря ти , Мише :liubov:
то си е наука и график таз работа , не е така баш да боднеш две липи отпред и една отзад :lol:
Ще почета допълнително , правилно съм се изчоплила с вътрешното чувство че хептен аджамийски я карам
Аватар
darusha5k
Виенско кафе
Мнения: 319
Регистриран на: Яну 14, '11, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от darusha5k »

agropal-bg.com- dal ,тук мисля ще намерите отговори на въпросите си.Аз пръскам всичко наред-асмата ,крушата,ябълките,сливата,черешите,прасковата и розите,сега започвам и зеленчука.Казвам го в смисъл,че си избирам от схемите препарати които ги има при всички култури и правя само една "адска смес "-НА 20 дена горе долу трябва да се пръска/като обера черешите... тях ги пропускам през един път/
Аватар
acid
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Юни 22, '12, 15:53
Местоположение: Пловдив

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от acid »

аз благодарение на съвета да си купя СКОР и да пръскам смело ,когато вече имаше плод и ме беше страх,сега имам чудни дървета :ieeee: :ieeee: Болните листа изпадаха,плодовете си стоят,а и са пълни прасковите с нови листа и дърпат на височина :ieeee: Много съм благодарна :ieeee:

За въшки и аз започнах да пръскам с Моспилан,всичко,навсякъде...

Сега най-новия проблем са гнусните охлюви,които ми идва да измъчвам :ufff: :ufff:
Готварските ми тиквички не успяват да направят плод,защото им режат прецъфтелите главички,направо видях как се качва на върха и започва да гризе точно затворения цвят,качват се по дърветата също,защото сега е доста влажно и са навсякъде :ufff:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”