Модата на езика

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Нещо хубаво за новата българска литература - http://www.webcafe.bg/id_401889935 :daaa: :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Тази снимка си е за тук. Най-интересното е, че ако не се напрягате да разберете принципа, а се отдалечите от екрана и не фиксирате всяка отделна дума, много лесно се разчита. Нещо като изпускането на гласните букви ...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
denitsavm

Re: Модата на езика

Мнение от denitsavm »

Изумително е :shock:
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Модата на езика

Мнение от joannka »

denitsavm написа:Изумително е :shock:
:shock: :daaa:
....и даже го прочетох от раз!?! :hmmm: Брей,да си се не надявам.... :sgiggle:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
roselover

Re: Модата на езика

Мнение от roselover »

Гео, граф написа:Тази снимка си е за тук. Най-интересното е, че ако не се напрягате да разберете принципа, а се отдалечите от екрана и не фиксирате всяка отделна дума, много лесно се разчита. Нещо като изпускането на гласните букви ...

Изображение
Страхотно е! Надявам се няма да има проблем да го публикувам в соц-мрежата :D .
roselover

Re: Модата на езика

Мнение от roselover »

А относно модата на езика... че е жив организъм, напълно съм съгласна. Аз обаче, тъй като съм много зле с паметта, но имам добра сетивност :D , смятам, че моделирането на езика силно зависи от емоционалното и духовно състояние на дадена епоха, тъй като, за мен лично, огромно значение има чисто звуковото възприемане на думите, което съответно отговаря на определени състояния. Например прекрасното стихотворение на Лилиев, а мисля това се отнася за цялото му творчество, звучи мелодично поради натрупването на тесни гласни и меки съгласни (ако правилно се изразявам). Има много л,м,н, п,т...и т.н. В настоящият чалга жарагон, изобилстват широките гласни, които често се удължават допълнително. :oops: Освен политическите и икономически причини, за мен и замяната на френския с английски като основен език за копиране на думи, се дължи на факта, че думите на английски могат да се изговарят по-бързо, и е по-лесен за изговаряне като артикулация, особено американ инглиша :D , което отговаря и на по-забързаният съвременен начин на живот :hmmm: Просто малко размисли, без страсти :angelche:
Аватар
magea1
Двойно кафе
Мнения: 170
Регистриран на: Сеп 18, '11, 23:57

Re: Модата на езика

Мнение от magea1 »

А ето и каква интересна употреба имат някои думи за които не сме се замисляли че можем да употребим в конкретна ситуация... Синът ми - 15 годишно петле с гел на гребенчето, като повечето подрастващи рядко прочита нещо извън текста в ПС игрите и задължителните скучни литературни теми в училище. Та в разговор с нас-родителското тяло по време на почивка това лято, след като изрази своето оттегчение, младежът заяви че му се иска да е на почивка някъде където е "голяма задушница". Човекът просто не можа да намери по-подходяща дума за да обясни, че му се иска да има на куп много хора, да е шумно, задушно...И наистина, като се замислим, защо да не е прав? В действителност той не знаеше в кои случаи се използва тази дума. Може би така се ражда жаргона...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Мария Николова »

Гео, граф написа:Тази снимка си е за тук. Най-интересното е, че ако не се напрягате да разберете принципа, а се отдалечите от екрана и не фиксирате всяка отделна дума, много лесно се разчита. Нещо като изпускането на гласните букви ...

Изображение
Този текст е написан като доказателство за – в какви невероятни и неочаквани ситуации
може да попадне вашият мозък и как да разреши правилно евентуален проблем.
В началото ни беше трудно, но сега четеМЕ текста автоматически, без да се замисляме
излишно върху написаното. Ако разбрахте този текст, бъдете доволни от себе си! Не
всеки човек може са прочете този текст!


Много ми е интересно има ли някой, който друго яче е разчел теста. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4883
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 22 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от dancheto »

Признавам в първият момент се стъписах, но после го прочетох, но аз чета / ....без да се замисляте..../
s_t_m написа:без да се замисляме
Веднага пробвах домашните в къщи с текста и ..... се справиха! :D
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
dal

Re: Модата на езика

Мнение от dal »

такива теми са ми били винаги интересни не с дискусията вътре / обичайно се папагалят две крайни тези и по средата едни тичат да носят вода и муниции между двата окопа / ,
а с реакциите на участниците на определени позивни :D
позивните са
Младите са неграмотни !
Едно време какви учители имаше по български /литература/ лингвистика .... ;)
Чалгата превзе езика .... :ufff:
Мутризираха с жаргони ефира /медиите/театъра/културата /образованието/учебниците ! :svekurva:
Оцапаха българщината ! :twisted:
Кирил и Методий за какво се трепаха ?! :cry:
Правописната грешка следва да се навре в очите на виновния веднага, по пет пъти, на голо! :idea:
Да имат ли зиганите буквар ? :hmmm:


и т.н. и т.н.

философски гледам на нещата иначе ,
-пиша с правописни грешки , но мога с думи да пробия тунел под ламанша
-проявявам отдавна пълно и напълно осъзнато пренебрежение към формата и ме интересува единствено съдържанието на речта и писането , познавам много грамотни и бежавопостни хора , от които и "добър ден" е трудно да не те приспи ;
-съвремието ще промени традициите и всички ни като писмо говор нрави ценности и морал точно така , както ни отвее житейската инерция и всяка съпротива и трескаво вкопчване в отдавнашни устои и правила е безсмислена.
-във всяко ново виртуално или житейско обиталище търся и откривам острото перо, бързия ум , колоритното мастило и поразяващата уста - мога с години да чета някъде нерегистрирана даже , и то да чета заради един единствен писач .
В този смисъл имам десетина човека , с които съм общувала години наред , предимно с писане . Сега и тук тези хора много, много , много ми липсват ....
Никога с тях не сме си намествали мястото на запетайките , или липсата на пълен член . В интерес на истината , повечето бяха или филолози , или литератори , и преводачи , или няколко от нещата... :hmmm: както и да е
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”