От семка до цвят - Стрепс оса

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

От семка до цвят - Стрепс оса

Мнение от botan »

Стептокарпус "Delfine" ми цъфна с такова шантаво нарязано цветче
Изображение
Изображение
На 04.04.2012 го самоопраших за да се опитам да запазя тази мутация, даже на снимките е само с 1 тичинка, защото използвах другата. :mrgreen:
На следващия ден цветчето падна и го хербаризирах, за да може да се види по-добре как беше нарязано.
Изображение

И семенната кутийка на 22.04 сред нормални цветчета и едно, което се е опитало да заприлича на това по-горе, но не му се е получило нещо. :liubov2:
Изображение
На снимката се вижда как шушулката се е завила спирално, което един от характерните белези за стрепситата. В началото беше нормална, но колкото повече расте, толкова повече се завива.
Мутацията я наричам оса, защото много наподобява формата на цвета при теменужките оси, само дето при тях венчелистчетата са си абсолютно отделно без сраствания. Много силно се надявам и генетиката да им е много сходна. Казват, че форма оса при теменужките е доминантен белег и ако в случая е така то очаквам поколение предимно с такава форма на цвета.

Гео, благодаря за подаръка! :gush:
Insta: ex_hort
denitsavm

Re: От семка до цвят - Стрепс оса

Мнение от denitsavm »

Лелее, спешно ти трябва оранжерия :o

Ще следя развитието :nod: Ти си "дете - чудо" :daaa:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: От семка до цвят - Стрепс оса

Мнение от botan »

Самата истина! Мога да постискам обаче, все още на места пода ми се вижда. :mrgreen: Не знам за оранжерия, но поне докато си взема още едно стелажче, че старото го запълних само с поглед. :oops:
Insta: ex_hort
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: От семка до цвят - Стрепс оса

Мнение от lila »

Ботане, само един цвят ли беше мутант?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: От семка до цвят - Стрепс оса

Мнение от botan »

Само един. На цветоноса имаше и още една пъпка, но тя цъфна с нормален цвят. :hmmmmmm:
Този смачкания дето се вижда на последната снимка е от същото листо, но само част от него е нарязана, за това изглежда така. :nod:
Insta: ex_hort
Аватар
simplyred
Виенско кафе
Мнения: 465
Регистриран на: Яну 7, '12, 23:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: От семка до цвят - Стрепс оса

Мнение от simplyred »

denitsavm написа:Лелее, спешно ти трябва оранжерия :o

Ще следя развитието :nod: Ти си "дете - чудо" :daaa:
Айде, айде, с тия детки съвсем се вдетенихте, чак пък дете, направо го закопахте. ;) :lol:
Много ми харесва мутантчето и ще чакам с нетърпение развитието на нещата. Те ти готино реалити. :ieeemyzh:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15887
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 1729 пъти

Re: От семка до цвят - Стрепс оса

Мнение от Гео, граф »

botan написа:Стептокарпус "Delfine" ми цъфна с такова шантаво нарязано цветче
Изображение
Това е продължение на моя Делфин :shock: :o :shock: :shock: ????? ... Ботан, мойте уважения за знанията и уменията :sbow: :sbow: ! Професорите ти трябва да вземат акъл и фатки от теб :nod: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: От семка до цвят - Стрепс оса

Мнение от botan »

Ехее къде ме извисихте, недейте така. Нищо не съм направил. Това си е съвсем случайна и спонтанна мутация, която дори не е ясно колко е стабилна и дали изобщо ще се предаде в поколението. Можеше да се случи на всеки ;)
Да, това е продължението на твоя Делфин :) :ieeee: Даже всичко си седи така както ми го даде с надписа и почвата, и саксийката, само дето му пуснах едно фитилче, че въздалечко го сложих.
Иначе аз нямам проблем да ми казват дете, даже ми харесва. :hihihi:
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: От семка до цвят - Стрепс оса

Мнение от botan »

За жалост тази темичка няма да има продължение от мен, но се надявам някой от вас да я продължи. :tzeluvka:
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”