За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Зимата ги ползвам в неотопляемите помещенията,където държа сакъзите,наредени плътно до външните стени,страхотна изолация са,представи си стиропорна изолация с камерки въздух,дебела 50 см ,аз на всичко си намирам приложение :P , при мен проблем не са мишките,а котките,те ми ги правят на трохи.Но определено са ми по-удобни,купи си някоя и пробвай, растенията се развиват по-добре в тях,почвата е по-топла,правихме си експеримент и мерихме температурата ,аз ,Тома Неверни, изгубих :ufff: ,а и не се огъват като пластмасовите.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8217
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от дара »

Семената от многогодишните растения могат ли да се засеят директно в земята и след покълването и нарастването да се разсеят на различни места? Тази година пробвах със семена от червен босилек, засях ги м/у розите и след като тръгнаха растенията,ги разредих и разсях из цялата градина.Станаха силни и големи растения.Пролетта ми се иска да опитам с делфиниумите,или те са капризни? :?:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Дара,всичко можеш да посееш на място,но какъв ще е резултатът един Бог знае,аз предпочитам всички разсади да са ми в тавите и в торф,много по-лесно контролируема среда е,а цветята,които не обичат пресаждане, ги сея направо в разсадните табли,семенцата все пак са скъпи,не си заслужава ,според мен поне,рискът да ги изгубиш.Делфиниумът малко по-трудно понася разсаждане,малко е капризен откъм никнене,ако е от по-стари семенца,така че по-добре си направи разсад в някакъв съд.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8217
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от дара »

Благодаря,Миша :tzvetentze: Добре че попитах,а и че те има :D :nod:
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Вискяр »

Скъпите семена задължително в табли - в тях контрола върху условията е по-лесен. Винаги може да се пренесат на по-топло или по-хладно. Един колега съсипа 260 лв семена карфиол, защото ги зася директно на леха. Като напече слънце и жега не успя да ги засенчи и изгоряха. Разсада бе за 4 декара.
Непонасящите пресаждане също в табли. Ако има повече семена - по две-три в гнездо и се проскубват по-слабите. Оставя се само най-силното. След като се развие достатъчно се изважда заедно с почвата и се засажда на постоянно място. Така корените не се подлагат на стресови ефекти. Всъщност това е основното предимство на таблите. Изваждането се улеснява, като се засуши субстрата. Дори до леко увяхване. Важно е да се извади цялото кубче, да го наречем, без да се разпада.
От магазините за риба може да се вземат стиропорени кутии - в тях докарват замразена риба и ги изхвърлят. Имат си и капаци, могат да се наредят една върху друга до покълването. Използвам ги все още.
В 45 гнездовите табли си забучвам по един тепмометър в субстрата. Така се контролира температурата в почвата перфектно. Картинката се променя неузнаваемо спрямо оценката "на око". Ползвам аквариумни термометри. За разсадопроизводството са идеални. Не се рискува замърсяване с живак ако се счупят и са повече от ефтини. Избирайте от тези, които показват еднаква температура.
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8217
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от дара »

Благодаря :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Изваждането се улеснява, като се засуши субстрата. Дори до леко увяхване. Важно е да се извади цялото кубче, да го наречем, без да се разпада.
Да допълня малко за ваденето,понякога дори и засушени пак е трудно да се извадят,при пластмасовите табли намачквате лекичко пластмасата,като когато вадите растение от работна саксийка,или с флумастер или химикал лекичко побутвате през отвора.Освен засушаването много е важно корените да са изпълнили хубаво гнездото,така че да излиза цялата бала ,не трябва да се бърза,полза никаква,ако баличката се разкъса.Много е полезно 4-5 дни преди разсаждане да се подхрани с балансиран тор ,след прихващането с тор с повече фосфор .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Виола »

Мише, Вискяр, много благодаря за съветите! :tzvetentze:
Аватар
Bi_
Кафевар/ка/
Мнения: 991
Регистриран на: Дек 12, '09, 14:57
Местоположение: РУСЕ

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Bi_ »

И аз като Си никак,ама никак не се справям със семената.Ще следя темата и се надявам този път да успея :stiskam: Вече съм си купила торф ;) ,сега чакам семената ,подходящото време и всичките ви съвети
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Вискяр »

Сега се сещам нещо съществено, което би отчаяло и най-големия ентусиаст!
Справянета със семената зависи най-вече от самите семена. Като изключим професионалните семена за зеленчуци, винаги съм имал проблем с кълняемостта. Хоби опаковките, и за цветя, и за зеленчуци, са почти винаги с ниско качество, с неизвестена възраст и неизвестно здраве. Да не говорим за произход и през колко търговци са преминали.
Но! Основния проблем е разликата в климатичните условия, при които са расли семедалите растения. На север от Испания и Италия климата не може да се сравнява въобще с нашия. Там слънцегреенето е в пъти по-ниско от Балканите. България е на първо място в Европа по слънчеви дни (Най-много слънчева радиация има в Смолян и Тутракан, най-малко в Софийско. Някой ден ще ви кача картата за количеството слънчева радиация в Европа. ;) ) Нашите южни съседи гърците имат по-малко слънчеви дни.
Ще ви дам пример (аз така обичам да работя, пък всеки да си закачва пианото на която стена му харесва): немски търговец на семена (хоби опаковки) си отглежда растенията и добива семената на Канарските острови. Но това са изключения. :cry:
Имал съм случаи да никне и отгледам само едно растение от опаковка с 50 семена. На следващата година от неговите семена никне гора от нови растения. Почти без празно! Така че се старайте да работите със собствени семена. Отдавна съм се отказал да купувам семена за салати, например. За доматите и пипера да не говорим. Бях спрял да си добивам семена от Гергана и две годнини купувах. Ужаааааааааааасссс! Вярно, стотинки са, но не си струва труда да ходиш да ги купуваш, камо ли да ги сееш...
Така че не обвинявайте само себе си и не си увяхвайте самочувствието.
Но преди всичко изучете какви условия изисква дадено растение, преценете доколко ще можете да ги осигурите, и чак тогава поръчвайте и сейте. На всеки каталог с професионални семена има един и същи текст: "Не гарантираме, че вашите растения ще изглеждат и/или ще дадат добив като нашите. Това зависи от вашия климат и вашата почва." Имам две ниви, на 400 м по права линия една от друга. Е, нещата не стават еднакви!
Което не пречи да опитвате, ако мерака е голям. Имам един кактус - Austrocephalocereus dybowskii, чиято гадна и зла орисница е пратила при мен. За него пише, че изисква минимална температура +15 градуса. Е, онзи ден успешно преживя минус осем градуса. Вярно, почти не расте. Ако му пасне лятото, дава прираст, ако ли пък не - не мецва.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”