За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
si111
Баш кафе майстор
Мнения: 2044
Регистриран на: Дек 16, '09, 20:15
Местоположение: Fiji
Обратна връзка:

За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от si111 »

Правя я за всички, които нямат особен успех в "осеменяването" :lol: и отглеждането на хубави силни растения от семена, като мен. Тук да си задаваме "тъпите въпроси", а корифеите в областа, като имат време и желание да ни светват истините, тайните и хитринките на успеха :daaa:
Ми да почвам:
1. В какви съдове сеете и с какво ги покривате?
2. Как да постигна "температура 15°,18°,20°С и нощна 5°С" примерно, като за моето оцеляване в апартамента ми е нужна 25°С?
3. От къде да си купя торф, торфен субстрат, перлит, ускорители, заздравители и т.н.?
4. Как се постига яровизация примерно, "Яровизацията е период на покой при сравнително ниски температури. Необходим е на растенията /семената/ за подготовка за следващото развитие. През него настъпват разни биологични и биохимични промени в растенията. Ако не прекарат такъв период на покой поникналите растения са с намалена жизненост и продуктивност"? :o
5. Да споделя моя печален опит - провалям се, с нежните поникнали кълнове. Много е гадно да ги гледам как загиват едно след друго, все едно убивам бебета, което случайно оцелее е хилаво, болнаво и нещастно :snif:
Ще имам сигурно и други въпроси, а и не само аз вероятно.
Предварително благодаря за отговорите на знаещите! :tzvetentze:
Завербувах вече Миша :dovolen: , вярвам, че и други ще помагат :liubov:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Гео, граф »

Как си се жива сетИла ! Браво, Си :sclap: ! Сега остава и отговори да четем :sitwasntme: :ieeee:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от meduza »

Си, благодаря за темата, и аз се чудех как да питам, кого да питам....така ще е по-лесно. :dovolen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Си,ще отговоря на тези въпроси,но хайде да започнем от доста по-далечко :dovolen:

Първо,забравете януарската сеитба,сейте началото на март,за да получите здрави ,силни и най-вече живи растения.Ей тук вече съм писала по този въпрос
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=50&t=2011" onclick="window.open(this.href);return false;

За засяването.

Представяте си следната ситуация,до болка позната :snif: :накупили сте милион и едно семена + още едно,а мястото е малко,значи първо ги делите на няколко купчини

1.със замах изпращате многогодишните да чакат да се освободи място,тях може да ги сеете и през юни,така хем имат много по-голям шанс да оживеят,хем ще ви създават по-малко грижи ,докато са малки.

2.започва следващото разделяне-още една купчина за семената,за които не сте сигурни,че ще успеете,т.е. за тях трябват по-добри условия,от това,което може да осигурите рано напролет.Тях ги отделяте в купчинката,която чака по-топло време и по-дълъг ден,с една дума-средата на пролетта

3-трета купчинка-семена,които покълват по-бавно

4 кунчинка,семена,които издържат по-ниски температури-теменужки,мушката,петунийки,това са растенията,които може да изхвърлите на балкона най-рано ,хем да се закалят,хем да направят място за по-капризните

Започвате сеитбата със семената от купчина №4 и купчина № 3

Сега на въпросите на Си
1. В какви съдове сеете и с какво ги покривате?
-Аз сея в пластмасовите тави ,в които слагат обикновено хранителните стоки по витрините,харесвам ги,защото има същите и прозрачни,които слагам отгоре за капак,здрави са,с подходяща височина -7 см ,мога да ги наредя една върху друга ,докато никнат семената .Идеи всякакви,но важното е височината да е горе-долу такава ,6-7 см,не повече и не по-малко.Покривам плътно с домакински стреч,омотавам цялата тава с него
2. Как да постигна "температура 15°,18°,20°С и нощна 5°С" примерно, като за моето оцеляване в апартамента ми е нужна 25°С?
Искам да живея при теб,и аз живея при тези температури,при по-малки само живуркам Въобще не трябва да се постигат тези температури,почти всички цветенца искат точно 25-30 градуса,за да поникнат,онези 5 градуса са минимални,за да не "мутяса" кълнчето,както казват бабите,т.е. да не изгние при ниска температура
3. От къде да си купя торф, торфен субстрат, перлит, ускорители, заздравители и т.н.?
За сеитба ползвайте само торф или торф с перлит,ускорители и други подобни глезотии не ви трябват,давайте по старите изпитани методи.Когато не се познава действието на даден препарат,по-добре да не се ползва,а и при малки разсади няма и смисъл,но пък рискът да ги изгорите е съвсем реален.Купувайте дребна фракция торф,писала съм,най-добри за мен са торфовете на Щендер и Дурпета
Торфът на Рекива също е много добър,стига да е без печената глина вътре и да е дребната фракция ,четете етикетите,него съм го виждала в Метро.Ако се опитат да ви пробутат специален торф за сеитба,не се лъжете да вземете,това са обогатени торфове,които за някои растения са твърде "силни" и ги прегарят,собствен горчив опит :snif:
4. Как се постига яровизация примерно, "Яровизацията е период на покой при сравнително ниски температури. Необходим е на растенията /семената/ за подготовка за следващото развитие. През него настъпват разни биологични и биохимични промени в растенията. Ако не прекарат такъв период на покой поникналите растения са с намалена жизненост и продуктивност"? :o
Това го забрави,също не ти трябва,малко са цветята,чиито семена трябва да преминат студен период,за да никнат
5. Да споделя моя печален опит - провалям се, с нежните поникнали кълнове. Много е гадно да ги гледам как загиват едно след друго, все едно убивам бебета, което случайно оцелее е хилаво, болнаво и нещастно :snif:
Ще имам сигурно и други въпроси, а и не само аз вероятно.
Твоят печален опит идва точно от изнежването на току що поникналите растения,причините за изнежването всеки ги знае:най-вече липса на светлина ,точно за това трябва да се избягва ранното засяване,изчакайте Слънчо да грейне и тогава сейте,късите и мрачни дни могат само да уморят растенията,или само ще се мъчат хилавички и болнави,оставете природата сама да си свърши работата и ще видите,по-късния разсад ще настигне и задмине по-ранния.

Знам,че за сега не казах нищо ново,но нека започнем от някъде.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
denitsavm

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от denitsavm »

Да добавя и аз :angel2: , въпреки, че нямам нито опита, нито знанията на Мишето :tzvetentze: , но пък тя отдавна не сее просто любителски и в твърде неподходящи условия ...

това със сортирането на семената е мноого полезно :daaa:


Обикновено или сеем всичко и после, опитвайки се да спасим всичко, губим повечето, или твърде малко семенца, за да има място и после, ако загубим половината и не ни стигат... Решението е - сеем количество тройно колкото ни трябва, така можем да си позволим да загубим една трета от неадекватни грижи или безгрижие и да си подберем най-здравите растения, а останалите да подарим, забутаме необгрижени или хвърлим /това и аз не го мога :lol: / една баба съседка напр. сее направо в сандъчето всички семена от петуниите и после ги проскубва /и изхвърля :shock: / една по една, докато не и останат 5-10 коренчета, колкото и трябват...

за субстрата - много съм доволна от кокосовия - на тухлички го продават в Стрелиция и на други места, за около 4 лв. блокчето, което като се разтвори се получава 10 литра, но аз го режа с ножовка. Нямала съм подсичане на разсадите, единствено трябва да е ясно, че е абсолютно нехранителен и е необходимо да се добавят торове след поникването, иначе след първото израстване не вървят добре... даже като си купих първия път и ми продадоха и някакъв екстрат от естествен тор за тази цел :dovolen:
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от gyulcem »

Много полезна тема, мерси Миша ще ти надувам главата да знаеш ;) .
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от meduza »

Миша, откъде купуваш пластмасовите табли? Аз се скъсах да търся миналата година и не открих. Купих подложки за под големи саксии, но са кръгли и не са много удобни.
А семената на многогодишни, за които казват ,че цъфтят на първата година пак ли март е
добре да се засяват?
В естонския сайт за почти всички семена, които си харесах /предимно многогодишни/ пише, че трябва да прекарат кое 2-3 месеца, кое 2-3 седмици в хладилника. Вече си представях как окупирам съседските хладилници. Пишеше, че като правило многогодишните е добре да прекарат някакъв период на студено. Може би не за всички е така.
Много ти благодаря за всички споделени тайни. Това е магия и е страхотно, че и други се докосваме до нея. :tzvetentze:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

В естонския сайт за почти всички семена, които си харесах /предимно многогодишни/ пише, че трябва да прекарат кое 2-3 месеца, кое 2-3 седмици в хладилника. Вече си представях как окупирам съседските хладилници. Пишеше, че като правило многогодишните е добре да прекарат някакъв период на студено. Може би не за всички е така.
И друг път съм писала,не всички обяснения по опаковките са верни,особено хоби опаковките.Семената от дървесни видове наистина се нуждаят от студен период,но за многодишните цветя това е по-скоро изключение,отколкото правило,но ако толкова ви се иска да ги изстудите,сложете ги навън,то си е повече от хладилник.Единственото цвете,за което се сещам в момента ,че изисква студен период,и то само ако не е било засято веднага,е пулсатилата,но всички популярни цветенца си никнат без предварителна подготовка.Това с кисненето,пилене и рязане на връхчета го оставете по-нататък,това са просто начини за по-бързо покълване.След толкова години и аз например съвсем внимателно посягам към рътенето на семената,някои семена изискват киснене час-два ,други малко повече,изискват различна температура ,после различна влажност,за да никнат,за това предпочитам стандартната процедура ,кагато не съм сигурна за някое семенце.
Миша, откъде купуваш пластмасовите табли? Аз се скъсах да търся миналата година и не открих. Купих подложки за под големи саксии, но са кръгли и не са много удобни.
Обикновено ги продават в магазините за домашни потреби,или складовете за пластмаси.За живеещите в София мога да посоча напр.складовете в Божурище.
А семената на многогодишни, за които казват ,че цъфтят на първата година пак ли март е
добре да се засяват?
Всичко зависи от мястото,с което разполагате,аз съм на принципа,по-добре хубаво отгледано и цъфнало по-късно растение ,отколкото измъчено мъниченце,незнаещо на кой свят е .При мен мястото също не стига,март месец холът ми се превръща на мини градина за разсади ,така че всички многогодишни ги засявам по-късно,обикновено към края на май,когато съм изнесла всичко навън.Вярно,че цъфват по-късно,но са по-здрави,правят много по-добра коренова система,защото растат при условията,които Майката Природа им предоставя, без особена намеса на двукраки недоразумения(визирам мене си :mrgreen: ),така че просто вие си решете.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Виола »

Мише, и аз имам въпрос. Подхранваш ли разсада и с какво? След колко време се започва подхранването от поникването на семената? И на колко време?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Труден въпрос.Подхранвам,когато има нужда,не може да се каже кога и с какво,трябва да се наблюдават растенията,защото при различна осветеност,при различна температура на почвата или на въздуха растенията усвояват различни хранителни вещества.Някои растения имат нужда от подхранване,други не. Но подхранвам доста късно,обикновено двайсетина дни след поникването растенията си растат без допълнителна помощ.Харесвам торовете Хортигроу и Солуплант,ползвам и Лабин(по-евтин е),Кристалони и други.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”