Шафран

Публикувай отговор
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Шафран

Мнение от mimeta »

Здравейте! Преди седмица засадих шафрана. Малко по-късно, отколкото планирах, защото чаках да стане лято... така и не станало, затова го прибрах вътре. Една от луковичките вече има листенца.
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Шафран

Мнение от mimeta »

Пак аз, тук лятото така и не дойде, а изглежда скоро ще е зима, вече пуснахме парното :cry: Шафранът има хубави листенца, но не цъфна. Сега се чудя какво да го правя, да го вадя ли. До колко градуса издържа? Или да го прибера на топло и да го сложа на прозореца? Току-виж се излъгал че е дошло лято...
Разрових се из википедия и намерих тази статия:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0% ... 0%B0%D0%BD" onclick="window.open(this.href);return false;
Значи трябва да прибера шафрана вътре, да не го вали непрекъснато. Само не знам от къде ще му намеря слънце...
Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Шафран

Мнение от greeneyed »

Не е добра идеята да се прибира на топло. Да стоят отвън, докато температурите паднат до 5 гр, после прибери на тъмно и хладно . Каква е зимата при вас, Мимка? Като че ли съм виждала цимбидиуми по улиците на Карлови вари? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Шафран

Мнение от mimeta »

Дълги и студени :) на мен тук ми е постоянно студено :)
Но съм виждала стрелиции по парковете, а кивито ми преживя успешно миналата зима. Навън в момента е мокро, цялото лято бе дъждовно. Ще изгние навън, а още му е рано да спи. В статията пише, че цъфти откомври месец, при положение, че го садих късно, ще го слагам да спи чак към края на ноември.
Ще го сложа на прозореца на стълбите, там е хладно, но не вали.
Изображение
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Шафран

Мнение от DarinaN »

Изображение - малко шафран / който наистина се оказа съответстващ на етикета /
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Шафран

Мнение от vodo-leika »

Страхотен е! :dovolen: Моите окончателно се споминаха. :snif:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Шафран

Мнение от greeneyed »

Браво, Даре, въздъх, отивам да вида из гюрлюка дали не се е подало някое стръкче! :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Шафран

Мнение от DarinaN »

виж, грийни, виж . моите са май миналогодишни , пролетта избиха и .... замръз / спряха да мърдат/ . вкиснаха ме и ги тръпнах в градината, без да ги разбутвам . сега половината не ги виждам, но пък .... изненадаха ме .
водолейче, как така ги изгуби ? какво стана ? в саксия ли бяха или в градина? вероятна причина да изчезнат ? ти провери ли за луковици ? може да са там :hmmm:
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Шафран

Мнение от vodo-leika »

DarinaN написа:виж, грийни, виж . моите са май миналогодишни , пролетта избиха и .... замръз / спряха да мърдат/ . вкиснаха ме и ги тръпнах в градината, без да ги разбутвам . сега половината не ги виждам, но пък .... изненадаха ме .
водолейче, как така ги изгуби ? какво стана ? в саксия ли бяха или в градина? вероятна причина да изчезнат ? ти провери ли за луковици ? може да са там :hmmm:
В саксия бяха, но ги бях взела на "примоция" една пролет и бяха покарали, та нещо се сбъркаха. Миналата година покараха поне на листа, тази - на нищо. Ще разровя за луковиците, както казваш, поне да видя има ли някой :).
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Шафран

Мнение от DarinaN »

vodo-leika написа: В саксия бяха, но ги бях взела на "примоция" една пролет и бяха покарали, та нещо се сбъркаха. Миналата година покараха поне на листа, тази - на нищо. Ще разровя за луковиците, както казваш, поне да видя има ли някой :).
:daaa: провери , дано са там . или в градина, или навън увити здраво и напролет да ни се хвалиш :daaa:
така и не ми стана ясно защо цъфти и пролет , и есен / тази пролет имаше много снимки :hmmm: /
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”