Polianthes tuberosa

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Polianthes tuberosa

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Снимката е на dal.
Преди няколко нощи разбеснелите се махленски котки счупиха няколко лилиума и един от трите ми цветоноса на туберозата. :twisted: (От тогава не се вижда ни една из двора.) Тази година едва през май можах да ги засадя, само да оживеят. А то, измъчената душа, даже ще цъфти. :liubov2: Скършения цветонос се държеше само на коричката. Направих на стеблото хубав срез с остър нож и го сложих във ваза. Сменям водата във вазата.
Тази вечер обикалях да дУша от къде иде миризмата на парфюм и как тъй ще мирише, като няма кой да разлее или счупи нещо (ако аз не счупя, пък не съм)... и тогава стигнах до вазата. Едно цветче лееекичко се открехнало и... господи, толкова е хубав този аромат!!!
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от denitsavm »

Моите кучето ги изпомачка още докато покълваха :snif: Догодина ще си купя нови :nod:
simid
Кана кафе
Мнения: 593
Регистриран на: Сеп 14, '10, 09:12

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от simid »

Моите са една зелена шума ,няма никакви цветоноси :evil:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Мария Николова »

Махленските котки за трети път правят малките си котенца точно в туфата на туберозата и я правят на салата.
Първо, обаче, в лилиумите играят на "не можеш да ме хванеш". После в туфата на "Стела Д,оро" от благоприличие мацките се правят на "ти мен за каква ме мислиш :sblush: ". Превръщат я на харман нещастната Стела... Накрая оргията завършва в туберозата.
И не след дълго ново поколение безстопанствени бъдещи унищожители на китки мяучи жално милно. :twisted: :twisted: :twisted:

Simid, зависи от колко години ти е туберозата. Като я купих преди години, я чаках 2 години, докато цъфне. Че колко се ДЗверих що ще такава китка в двора ми. :lol: :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
simid
Кана кафе
Мнения: 593
Регистриран на: Сеп 14, '10, 09:12

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от simid »

Тази година ги взех,значи ще трябвада почакам 2 години :evil:
Аватар
vladislava78
Баш кафе майстор
Мнения: 2762
Регистриран на: Май 17, '10, 16:49
Местоположение: Обнова
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от vladislava78 »

Mоите най накрая цъфнаха
Изображение
Изображение
Аватар
ljutamila
Виенско кафе
Мнения: 398
Регистриран на: Май 24, '11, 19:48
Местоположение: София

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от ljutamila »

Миналата година си купих през пролетта и през лятото цъфтяха, но бяха в градина. Уплаших се как ще презимуват там и през есента ги пресадих с саксии и ги прибрах.Тази година не можах да ги върна в градината и си останаха в саксиите. Направиха добри туфи, но няма да цъфтят, сигурно защото зимуваха на по-топло,отколкото трябва.
Аватар
margis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1345
Регистриран на: Фев 10, '11, 13:52
Местоположение: Бургас

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от margis »

Много красиво цъфти това цвете,ама и много му е тежък аромата.Имах го преди няколко години,но го махнах.По сайтовете съм чела,че една луковица цъфти само един път.После трябва да се изхвърли,защото повече няма да цъфти.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Мария Николова »

m999666 написа:Много красиво цъфти това цвете,ама и много му е тежък аромата.Имах го преди няколко години,но го махнах.По сайтовете съм чела,че една луковица цъфти само един път.После трябва да се изхвърли,защото повече няма да цъфти.
Трябва? :o Хахахаха! :lol: Сайтовете, които си чела, търговски ли са? ;) Ако е така, разбираемо е защо им трябва всяка година да си купуваш нова луковица "за еднократна употреба". :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Tuberosa Poliantis

Мнение от Мария Николова »

Днес разсадих тубероза полиантис. Надребних трите туфички, които си оставих. Накрая ми омръзна да мушкам останалите шепа ситнежи и ... просто ги наръсих по земята и ги затрупах с пръст.
Ще се разбере може ли така, или не може. ;) :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”