База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Публикувай отговор
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от rumivarna »

Супер идея :daaa:Начинанието е велико и много трудоемко. Може би, както и по розарските сайтове, да ги разделим на големи групи - чаен хибрид, флорибунда, патио и т.н. Нека има и повече снимки за всеки вид направени в нашите градини. Така представата за розата ще е 100% истинска! :daaa:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от dal »

не , енциклопедиите редят по име на сорта
съотнасянето към други разделителни групи е възможно , но не бива да е водещо
щото ще ти сложа нещо при флорибундите , а ти ще ги търсиш при патио , /патио са флорибунди и едри минита под и около 50 см високи / , или ще я сложим при почнопокривните а ти ще я търсиш при минитата и няма да я намериш -т.е. разделителните критерии храсти / стари/ чаен хибрид/ и т.н. са доста разтегливи и често противоречиви :dovolen:
да може търсячката да ти ги разделя по селекционер , или по цвят е екстра / цветовете варират обаче /
височините също са неясен и неточен разделителен критерий , щото повечето чаени хибриди са по 120-140 см , ама има и по над 2-3 метра
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от ravik »

Според мен основните индекси трябва да са по име. Но това не значи, че не може да направим още два-три индекса, групирани по видве, по цветове и по там каквото е важно. Малко повечко работа е, де. Другият вариант е да има нещо като легенда в самия индекс по имена.

Например
А
Абрахам Абрахамов - жълта, катерлива, ароматна (може да са някакви картинки вместо надписи?)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от johnstalker »

Требе си интуитивна "апликейшън форм". ;)
Аватар
Acebia
Кана кафе
Мнения: 637
Регистриран на: Мар 27, '11, 09:25

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от Acebia »

Без да съм чел тази тема си позволих да направя нещо... :oops: , сега като гледам далеч се разминава с предложенията тук. Моля погледнете какво съм сътворил :oops: все пак.
Предлагам да се опишат сортовете които имаме... това на първо време. Относно начина на резитба и родителските форми-мисля че за някои сортове няма онфо в нета за тези показатели.
Подкрепям идеята и мога да помагам в реализирането.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Акебия, сложил си началото, благодаря :ieeee: :ieeemyzh:

Ще има доста да уточняваме, аз лично мисля, че е по добре да го направим сега, а не после да преработваме.
В момента се заформят горе долу тези мнения

-
johnstalker написа:Требе си интуитивна "апликейшън форм". ;)

dal написа:аз мисля така :
името на розата и снимка -още в заглавието на мнението , за да излиза на търсачката
след него два линка-към хелпмифинд основно инфо и към розебук -руската енциклопедия
и отдолу пишем към мнението впечатления и размисли и страсти :D
така запълваме всичко без да повтаряме наличното събрано вече инфо в руските и английските енциклопедии
Примерно така

Sympathie ®' rose
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.6175.0

http://www.rosebook.ru/roses/kordesii-hybrid/sympathie/

Инфо за България

Супер топола , много цъфти много боклук прави чудно тапицира дувари прави арки за чудо и приказ после ги огъва и събаря и т..п
orkud написа: Например

Първа част
Име
Други имена
Селекционер
Родители
Форма на храста
Цвят
Размер на цвета
Аромат
.....
....
....
Обща част с описание и краСОТНИ думи :angelche:

Втора част

Показатели в България

Зимоустойчивост
Издръжливост на жега
Сенколюбивост
Очаквани размери
............

това по възможност ще го правим с оценка по някаква система - шест или десетобална

Пиша горния пост набързо и без да се вниквам, че трябва да ставам, просто да ви насоча мисълта ....
Acebia написа:Lichtkonigin Lucia (Reine Lucia)
Kordes, 1966
Modern Shrub

Аз си го представям по този начин. Това е само пробен вариант.

Въпреки че е интродуциран в далечната 1966 г. от фирма "Кордес" този сорт и до днес е популярен. Възможността да се използва с двойно направление, като храст или като не висок клаймбер увеличават възможностите за приложение на сорта.
На височина достига 150 см. Листата са тъмно зелени,лъскави и практически не боледуват. Цветовете са събрани на върха на клоните в съцветие от 5 до 15 цвята.
Пъпките на този сорт лесно могат да ви заблудят за нейният истински цвят. Оранжево-червените бутони бавно се отварят, като се превръщат в изящни лимоново-жълти цветове с леко червенеещи краища. По форма цвета напомня чаен хибрид с лек и приятен аромат. С времето избледнява до светло жълто. Цвета е кичест с около 40 венчелистчета на цвят. Зацъфтява рано през май. След първия обилен цъфтеж храста никога не остава без цветове до есента.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Нарочно отделям мнението си от горното, за по голяма прегледност. Мисля, че истината трябва да е някъде по средата. От една страна не е добре да повтаряме известно инфо, но пък защо ни е тази енциклопедия, като в нея няма да имаме точно информация за розата :hmmm:, а ще ровим и ще превеждаме.
От друга страна не е добре да копираме като папагали, но все пак основните неща ще трябва да ги има. Акебия е сложил добро начало според мен. Просто трябва да се доработи.
Момента с включването на резитбата мен лично ме кара да се чувствам леееко :lol: :oops: дискомфортно , защото това все още не ми е ясно много :oops: . В случай че остане бих искала помощ от някого, с когото да обсъждам рязането на всеки сорт :tzvetentze:
Вярно е, че нас най-вече ни интересува как се държи розата в България, но имаме ли достатъчно информация за подобни публикации. Розите на повечето от нас са максимум на две години. Мисля, че подобно инфо можем да даваме едва от догодина.
Моля за вашите мнения. Нормално е да има разлики в становищата, всеки има различни представи. С малко повече обсъждане ще стигнем до истината :tzvetentze:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от zeleno »

По принцип идеята е да е улеснение за всеки начинаещ градинар да си избере рози и да провери дали отговарят на условията които той е в състояние да им предложи/много сложно изречение стана/
Та мен като лаик не ме интересува кой и кога е създал розата и кои са и родителите.............../ако имам зор ще го намеря в нета/
Интересува ме цвят; аромат; размер; цъфтеж ; издръжливост на болести и резидба
От друга страна слагайки двата линка в началото всеки има възможност ако иска да се задълбае ако иска -не
Та компилацията според мен е име двата линка предложени от Дал и нататък снимки с коментари от типа
Цъфти така........
Храста е такъв.........
Режа я така...........и т н
/не задължително в този ред......../ :hmmmmmm:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Правилно, почваме да намиране истината по средата :daaa:
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от dolli »

И на мен вариантът на Дал с двата линка най ми допада. По-добре е да наблегнем на личните впечатления и на това как розата се държи в БГ, а също и на начина на резитба - и аз стигнах до извод, че всяка роза си иска специфична резитба, за да изяви най-доброто от себе си.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”