База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Публикувай отговор
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Розите в нашите градини

Мнение от estrella74 »

И аз мисля, че ще е чудесно да си имаме такава енциклопедия. :dovolen: Дано да се осъществи тази идея :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от ravik »

Като за начало, отделих дискусията в отделна тема. :)

Идеята според мен е супер, като има няколко неща, за които се сещам:

1. Относно структурирането на форума:
а. Вариант е да разделим клематисите и розите в две отделни секции. Тогава новите теми за розите могат да са в секцията с розите, но ще се мешат с общите теми за розите.
б. Вторият вариант е да направя само отделна секция База данни/Библиотека/Енциклопедия на розите и там да има една закована тема по азбучен ред с линкове, както Любознателна е предложила. Отделните теми по видове да имат основната информация събрана в първия пост от темата и тази информация да се допълва и обновява постоянно. Цитирам orkud какво ми е писала и мисля, че е добра идея:
orkud написа:...Аз обмислям нещо като това например -

Непременно да се почва с заковани данни за розата, които включват максимум данни са сорта от нета - родители, цвят, селекционер, храст, аромат и т.н.
Ще е хубаво, ако има възможност за нещо като наша схема касаеща поведението на розата при наши условия и тази база да се попълва постепенно.
Например - болести, поведение при дъжд, зимуване, устойчивост на жега и т.н. може и оценки по някакви показатели :hmmm:
И едва после да има коментари
бих добавила и снимки, освен коментари. ;)

2. Знам, че знаете, ама си е бая работа. ;) На мен не ми е проблем да създам секцията и основните теми, но самото поддържане на информацията няма да имам време да го правя, а и не разбирам от рози, така че ще трябват помощници. До момента оркуд изяви желание и ще и дам права за редакция в новата секция, за да може да се структурира и систематизира информацията и да се допълва общата информация за всяка роза в първото мнение, на база информацията дадена като коментари в съответната тема. Ако още някой има желание да помага, нека ми се обади, за да дам права за редакция и на него/нея.

3. Относно Аксес-ката база данни - аз честно казано съм работила с Аксес много, много отдавна и почти нищо не си спомням. Предимство да се ползва база данни са лесните търсения по ключови критерии. Това за съжаление не се сещам как да стане във форума.
Това, което би могло да се направи обаче е нещо като много обща легенда в закованата тема с изброените рози по азбучен ред. Нещо такова:
А
Абрахам Нещо си (розова, храстовидна, нам-си-още каква)
Б
Бабината роза (жълта, катерлива, цъфти през пролетта)

Това май се сещам на първо време - вие какво мислите?
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
dal

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от dal »

Па и не е издържано граматично ,Е оти се не сетихте миналатагодина, що нещосъм изписала потемите да го повтарям ли :hmmm:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Извадката е от лично съобщение и не съм се старала да спазвам граматика, а да нахвърлям варианти :oops:
Виноват съм и за това, че се сетих чак сега :hmmm:
Ама ще ровим и повтаряме и ще е много работа. Трябва много хора да се включим и да го направим заедно, иначе просто няма да стане :D
Последно промяна от orkud на Юли 27, '11, 13:40, променено общо 1 път.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от calico »

dal написа:Па и не е издържано граматично ,Е оти се не сетихте миналатагодина, що нещосъм изписала потемите да го повтарям ли :hmmm:
ми да! :angelche:

ама то и без това имаме остинки и разни други маркови рози едва на 1-2-3 години, тъй че отсега нататък ще са важни данните които ще се дават.
досега беше само на етап "розата още не е в максисума си"

а сега ще е. :mrgreen:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от ravik »

Според мен като за начало трябва да се извади съществуващата информация. Т.е. съществуващата информация да не се губи, а просто да се копира в първите мнения от темите по видове. С малко търсене из форума ще излезе всичко като информация, което сме/сте писали. :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Мисля че ще се наложи да се разбираме предварително с останалите момичета, кой за коя роза ще пише /за да не се повтаряме / При писането ще се издирва и всичко казано за розата във форума.
За да има някакъв ред и прегледност ще трябва да се изгради и основна структура, касаеща задължителните изисквания, които трябва да са включени в описанието. Волните съчетания след това дори може да са от полза, но основната база трябва да е по някакъв стереотип направена. Така е според мен, всяко предложение е добре дошло :tzvetentze:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от calico »

аз пък не мисля че всичко каквото сме писали за някой сорт трябва да се пише като данни.
условията при всеки са много специфични за да смятаме че ще важат за всички.
това според мен трябва да е в коментарите, а не в характеристиката на розата.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Мисля, вместо да си пиша, да взема да издиря каквото намеря за Абрахам Дарби /люб си хареса него, а и е с буквата А :D / , да го подредя както го виждам аз, да ми теглите една критика, за да стана пишман и да се откажа :lol: :lol: и като го решим дали ще е добре така, и как точно ще бъде да продължаваме :hmmm:

Ще съм готова в началото на следващата седмица, че още не съм наясно какво точно ще правя :hmmm: Приемам полезни съвети всякакви :angelche:
dal

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от dal »

dal написа:Па и не е издържано граматично ,Е оти се не сетихте миналатагодина, що нещосъм изписала потемите да го повтарям ли :hmmm:
да уточня , имах предвид единствено собствените си писания откъм граматики и т.н.
всъщност пиша много небрежно , и през какво ли не -табове телефони къде има знаци къде не намеря шпацията , и т.н.

та исках да кажа , че каквото решите ще ви подкрепя като кажете в каква форма да е и с какво да помогна :daaa: :tzeluvka:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”