КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Модератор: scleri

valyo
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Апр 18, '11, 17:01

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от valyo »

Тук има малко кристати форми: http://valyo55.snimka.bg/flowers/krista ... 2.18519332" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от greeneyed »

Този пахиподиум - PACHIPODIUM LAMEREI CRISTATA съм купила така - снимката е от 01.01.2010

Изображение

Година и половина по-късно е така:

Изображение

Много е засукан гребена, не знам накъде ще избие тази форма :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от dobis »

Иииииии, Грийни , забравих любимчетата си .Голямото мерси :tzeluvka:
Моите са година след твоя , сега пак си поръчах , но имаше само с тънките листенца . Като ги сравних сега с новия и аз се изумих колко бързо растат. Загубила съм снимките им като дойдоха.

Изображение
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

То кристатите са си така, като растат си растат буйно. Понеже могат да имат много (на теория безкрайно много) растящи точки, растат в пъти по-бързо от съответните си некристати видове. Това е една от причините да са ми любими. За няколко години от определени бавнорастящи видове можеш да получиш възрастно колекционно растение, за което ще ти трябват десетки години от некристатата форма.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Освен чрез покупка от магазини и размени с приятели, кристати макар и рядко можем да получим и от собствени или купени семена. Ето защо трябва да се внимава и ако забележим нещо необичайно при семеначетата е добре да не се помайваме дълго а да го лепнем върху някой перескиопсис, отглеждането на който не е проблем. По този начин се сдобих с една интересна Epithelantha pahyrhisa, която се появи на белия свят от двадесетина броя семена получени от Камил Прохазка преди две години. Наред със стандартните растения се появиха и няколко кристатоподобни (на снимката), от които след като порастнаха до размер на едър лешник внимателно отрязах най-кристатата част и я лепнах върху два дебели миртилокактуси. Отрязването не беше много лесно защото се оказа, че отвътре са кухи, нещо типично и за други кристати епителанти. Изображение Изображение
За щастие се прихванаха и започнаха бързо да растат.
Изображение
Осем месеца по-късно вече се оформи като типична кристата епителента.
Изображение
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Изображение

Sulcorebutia zavaletae f. cristata
Интересен кристат кактус, който придобих от Панарото (собственика на едноименния италиански сайт за кактуси). Когато го купих, беше на собствен корен и растеше страшно бавно. Освен това не обичаше слънце и изгаряше лесно. Реших да лепна едно резенче на трихоцереус паханои за да му позабързам растежа и да се опитам да го направя по-слънцелюбив, иначе го криех по най-сенчестите части на балкона. Прихвана се и като хукна да расте за няма и два месеца се изравни със старото растение, но така изсмука подложката, че тя заприлича на чируз и едва не се гътна. Изрязах едно парченце и го лепнах на дебел юзберти, той е по-издържлив на екстремни "натоварвания". Почна да расте, макар и по-бавно и превърна юзберти с почти кръгло сечение това което се вижда на снимката, но не успя да го умори. Слънце така и не заобича.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Winterocereus aureispinus f.cristata, както си го знаехме навремето или Hildewintera aureispina, както по-късно го нарекоха или Cleistocactus winteri D.R.Hunt 1988, както за последно са го кръстили.

Изображение

Това е може би най-популярният кристат кактус и тази си популярност дължи на това, че "холандците" го размножават (един от малкото кристати, които предлагат). Причина за това е вероятно лесното му отглеждане и бърз растеж, както и това, че е един от красивите "жълти" кристати. Съществува и се предлага както на собствен корен, така и като присаден върху хилоцереус. Когато е на собствен корен образува кичести групи от сравнително къси гребенчета, но когато е присаден върху подложка, в случая върху юзберти образува дълги извити гребени, които изглеждат доста атрактивно. Установил съм, че ако се гледа на пряко слънце гребена се накъсва и растението не е толкова атрактивно, но ако се отглежда на по-сенчесто място, на полусянка се нагъва много пластично и красиво. На снимката това е единичен нагънат гребен на една година.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
melaleuca
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Апр 4, '10, 13:38

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от melaleuca »

dobis написа:Идея нямам , аз му викам грозденцето...редовно съм го мярвала обаче къде ли не , ще сфирна за името като ми попадне.
Dobis,Добринка този вид е Pachyphytum compactum f.cristata
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Bolivicereus samaipatanus f. cristata

Мнение от johnstalker »

Изображение


Тва уж беше кристатна форма.. :D
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от el pistolero »

Е, то пак си е кристатна форма... само че с изблици на нормалност при детките :D
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”