Хитринки разни и разнообразни

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от lila »

Започна едно яко слюноотделяне ... отивам да си навра главата в хладилника :lol:
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от DOBI »

Aз готвя само с морска сол.За варене използвам едрата,а за готвене цветът на солта-доста е по дребна и е от бяло до розово на цвят.В никакъв случей предварително смляна морска сол,защото при смиланети й я сушат и това отнема всичките й качества.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от Titi »

Свинско месо за пържоли или печене става много крехко, ако се накисне в марината от кисело мляко плюс разните му там подправки каквито си имате.

За да се получи пухкаво картофено пюре, задължително и картофите, и млякото трябва да са горещи. Иначе става лепкаво. И още - картофено пюре се прави само от стари картофи, никога не се използват млади /пролетни/.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Постни манджи

Мнение от Мария Николова »

Моята майка за всяка манджа леко препичаше брашното, едва да му се промени цвета. Това прибавя допълнителен аромат в букета аромати на различните манджи. И аз не пропущам да променя цвета на брашното в спецалната за това детска стоманена купичка с плоско дъно.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от ida_ili64 »

Titi написа:Свинско месо за пържоли или печене става много крехко, ако се накисне в марината от кисело мляко плюс разните му там подправки каквито си имате.

За да се получи пухкаво картофено пюре, задължително и картофите, и млякото трябва да са горещи. Иначе става лепкаво. И още - картофено пюре се прави само от стари картофи, никога не се използват млади /пролетни/.
Понеже за втори път се споменава картофено пюре,да добавя нещичко.Аз винаги добавям едно сурово цяло яйце накрая.Така пюрето става невероятно и много по пухкаво.
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Постни манджи

Мнение от Satori »

s_t_m написа:Моята майка за всяка манджа леко препичаше брашното, едва да му се промени цвета. Това прибавя допълнителен аромат в букета аромати на различните манджи. И аз не пропущам да променя цвета на брашното в спецалната за това детска стоманена купичка с плоско дъно.
Баба ми го правеше това. Когато се организираше.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от Satori »

ida_ili64 написа:
Titi написа:Свинско месо за пържоли или печене става много крехко, ако се накисне в марината от кисело мляко плюс разните му там подправки каквито си имате.

За да се получи пухкаво картофено пюре, задължително и картофите, и млякото трябва да са горещи. Иначе става лепкаво. И още - картофено пюре се прави само от стари картофи, никога не се използват млади /пролетни/.
Понеже за втори път се споменава картофено пюре,да добавя нещичко.Аз винаги добавям едно сурово цяло яйце накрая.Така пюрето става невероятно и много по пухкаво.

Също така, освен всички полезни чалъми, дето сте ги изброили дотук, никога не трябва да се използва пасатор или електрическа бъркалка, а да се бърка само на ръка. Иначе се прецаква нишестето и му се разваля текстурата. Баба им също слагаше яйце - ама само жълтък. Аз го правя без жълтък, само картофи, прясно мляко /не знаех, че трябва да е топло - то е логично, ама благодаряна Тити за напомнянето/ и масло. И сол. Варя картофите винаги небелени.

Имаше някакви хитринки за варенето на картофите по Фиестата - не трябва на много силен огън, трябва да е тихо и равномерно - нещо такова, за да не се напукват при варенето. Аз се чудя защо все ми цъфват, а то защото ги шиткам на макс на котлона за по-бързо.

А ето и един начин за разнообразяване на пюрето - майка ми задушава леко праз лук в мазнина и после я разбърква с пюрето. Малко черен пипер променя страшно вкуса и е много интересно. Баба ми винаги на картофената салата слагаше кромид и млян черен пипер - този вкус е един от най-любимите ми от детството.
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от nel4o »

Върху рибата за печене (ако е филе) наръсвам пармезан и настъргана кора от лимон. Става божествено!
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
kdoicheva
Kафенце
Мнения: 46
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:51

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от kdoicheva »

Знам една марината за агнешко месо,но използвам и при другите меса без проблеми и ефекта е невероятен:
2 с.л. кисело мляко
2 с.л. зехтин(или олио)
2 с.л. доматено пюре
2 с.л. чушково пюре(тъй като трудно се намира,може да се замести с пикантен червен пипер)
2 счукани скилидки чесън
Разбира се,всичко това е за повече от килограм месо.Трябва да престои в тази марината поне 24 часа и после при пърженето(или друга обработка)не се изчиства полепналата марината.В къщи много го харесват.
http://kdoicheva.snimka.bg/flowers/hibiskus.148897" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
tanya1602
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Ное 29, '09, 07:50
Местоположение: София

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от tanya1602 »

DOBI написа:Aз готвя само с морска сол.За варене използвам едрата,а за готвене цветът на солта-доста е по дребна и е от бяло до розово на цвят.В никакъв случей предварително смляна морска сол,защото при смиланети й я сушат и това отнема всичките й качества.
Аз също готвя с морска сол/ само , че българска/. Ползвам я основон и в зимнината. :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”