От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6078
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2213 пъти
Получил благодарност: 1280 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Вилма не е с такъв тип листа.
Аватар
eli
Kафенце
Мнения: 22
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от eli »

Добро утро!
Извинявам се, че не написах кое е... :oops:
Сорта е Venus.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5706
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1877 пъти
Получил благодарност: 2165 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Отидох тази сутрин в оранжерията. О, радост!
Всичко стърчи весело. Сега да ви покажа общ изглед първо.
После ще следва снимка на шест домата Рила, за ММ най-любимото доматче, които купих готови от Сортови семена. Аз такъв домат все се разсейвам да засея лично. Намирам го за обикновен вкус, но той като иска…
След това е снимката на пикираните ми домати. Накрая непикиран разсад, скубах го направо. Развалихме аквариума и няма светлина, затова а и за експеримента не пикирах всичкия разсад, няма светлина и не ми се занимава. Ще видите, и аз видях, че няма никаква разлика, доматите пикирани или непикирани са навирили стъбълца. Експеримента за мен е успешен. Следващата година ще сея семки по колкото от вид ми трябва в отделни чашки, може и за бира да са, че са по-големи. После си го намокрям обилно, скубя и садя. Аз приключих с пикирането. Бях се запасила с още пикирани, ако скубаните се скапят, но сега ще го дам на приятели, които вече чакат.
Не ми дава големи снимки пак. Нищо че ги намалявам.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
eli
Kафенце
Мнения: 22
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от eli »

Подсети ме и аз да отида да документирам. Много студеноооо! Домата си е кораво растение, колкото и да изглежда по това как ги дундуркаме, треперим им... Не аз де. От моя опит, ако няма болести всичко си е лесно. Изчаквах затопляне да садя, ама няма. На мен все ми е студено и вчера се наложи. Ето резултата
Изображение

Изображение
Навън засадих двечки хилавки, които се казват "парцал голям" и "парцал малък". Дадоха ми семена на парцали и вече втора година не посмях да ги сея, че те бабите събират от харесали си домат от оранжерията на комшийката, а тя купила била пък готов разсад от пазара в Суворово :?: Ще ги видим тия работи.
Изображение
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 235
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 462 пъти
Получил благодарност: 415 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

eli написа: Май 2, '24, 08:39 Подсети ме и аз да отида да документирам. Много студеноооо! Домата си е кораво растение, колкото и да изглежда по това как ги дундуркаме, треперим им... Не аз де. От моя опит, ако няма болести всичко си е лесно. Изчаквах затопляне да садя, ама няма. На мен все ми е студено и вчера се наложи. Ето резултата
Изображение

Изображение
Навън засадих двечки хилавки, които се казват "парцал голям" и "парцал малък". Дадоха ми семена на парцали и вече втора година не посмях да ги сея, че те бабите събират от харесали си домат от оранжерията на комшийката, а тя купила била пък готов разсад от пазара в Суворово :?: Ще ги видим тия работи.
Изображение
.. хареса ми това с парцалите :mrgreen:. Виждам, че ползваш бамбуковите колчета, доволна ли си и какъв им е размера?
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 539
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от qn4eto »

😅😅😅.....веднага ти крада идеята. Виноградец става "Парцал Виноградски", а новия за мен Ахтопол - "Парцал Ахтополски". Комшийките оттам донесоха семената....
Много са ви подредени оранжериите. Моята още не смея да я показвам. Не може да се минава от разсади на зеленчуци, цветя, съдове с вода (да е топличка за поливка)....
Гледам вече мулчирате. Време ли е? Аз още чакам да се стопли почвата, ама с тези прогнози.... Само тиквичките съм мулчирала.
Аватар
eli
Kафенце
Мнения: 22
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от eli »

Едните са 180 см, другите 220см. Късите използвам за оранжерията, че с дългите, докато забивам и я пробих на тавана. Уж ги огъвам, ама така някак стана, че......Нищо, то е малко. Много съм доволна. Не е метал, не се нагрява, не ми гният. Дървени имах... Ми те след година 2 ми накъсяват с по 20 см., защото не ги импрегнирах. Мързи ме да си режа от лешниците, да кастря и да остря. Имам дървени с метални Г образни остри винкели, закрепени с болт и гайка, ама ми тежат като хукна да прибирам, много място ми заемат също. Тях използвам в краен случай като да опъна мрежата за краставици, ако ще гледам навън. Тези бамбуковите не успях да извадя от външните на есен, че бяха се бетонирали. Сега напролет ги извадих. Да, бяха сменили цвета, ама пак са здрави. Казват, че хлъзгат- нищо такова. Вържа на 8-ца и си е ок всичко.
Аватар
eli
Kафенце
Мнения: 22
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от eli »

qn4eto написа: Май 2, '24, 09:48 😅😅😅.....веднага ти крада идеята. Виноградец става "Парцал Виноградски", а новия за мен Ахтопол - "Парцал Ахтополски". Комшийките оттам донесоха семената....
Много са ви подредени оранжериите. Моята още не смея да я показвам. Не може да се минава от разсади на зеленчуци, цветя, съдове с вода (да е топличка за поливка)....
Гледам вече мулчирате. Време ли е? Аз още чакам да се стопли почвата, ама с тези прогнози.... Само тиквичките съм мулчирала.
Янче, не ти виждам снимките :helllp:
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 235
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 462 пъти
Получил благодарност: 415 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

Благодаря ти, Eli. Имам от късите бамбуци ( под 150 см.) Ползвам ги доста време и съм доволна.Но ми идват къси. В Джъмбо бях мернала едни по 180 и ми харесаха. Дебелички и стабилни, но после в нета попаднах на по-евтини значително и се зачудих, дали няма да идват тънки и да се огъват. Още се чудя, дали да рискувам…
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 235
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 462 пъти
Получил благодарност: 415 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

При мен вървят засега добре нещата, пооправят се измръзналите и ги полях с малко хумат рост.Благодаря на всички за съветите за капковото. Breaker е постнал интересен сайт и след като довърша лехите с краставиците , ще го сметнем и ще го сглобя от там. Насадих част от тиквичките преди три/четири дни и ги оградих с фуражна креда, за сега нямам поражения от охлюви. Въпреки, че са нагризали невените и тагетесите, дет уж да пазят от тях…
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”