От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 886 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Разбрах ,дедко Илияне :daaa:
Вчера гледах доста термометри ,имаше ги в Кауфланд.Но ММ рече да вземем някакви съвсем обикновени дето мерят само температурата и са по два ,три лева.
Нищо не сме взели още,карам с обикновен дигитален черен.Вместо метео станция помъкнахме барбекю на промоция,беше последното :hihihi:
Вчера като отворих парника на всички домати им беше кеф вътре,Даже и на тези пикираните в кофичките. За мен обаче беше задушно.Термометъра показваше 46градуса.
Отворих всичко възможно.Вечерта отивам и ги гледам големите се оклюмали нещо,ще мрат,тези в кофичките и те берат душа.Направо съжалих,че съм отваряла изобщо.Бъркам с пръст в кофичките и почвата само отгоре е суха,а под нея е влажничко.Тях не ги поливах.Полях само насадените в земята.
Днеска няма да отварям.
Незнам ,но докато му схвана на парника може и да си прецакам реколтата аз.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 886 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Вчера ходих при възрастната ми съседка.
Изобщо не го затваря парника вечер. :shock: Доматите вътре са и свежарки.Насадени са семките направо в земята там на место в парника. И такива здрави домати си разсажда сега жената.Пет пъти са по-големи от мойте дето пикирам сега и те ми създават проблеми.
Не пикира,не мъкне кофички.Всичко така и е насадено отвънка.
Щом при нея става значи и при мене трябва да може.Имам много да уча още.
Семките на краставиците пак така си е насадила и леко са покарали вече.
Другата година живи и здрави,няма да се заричам,но ми се ще и аз така да опитам с по два или три определени сорта домати.За първа проба,пък да видим.
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1447
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 52 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kannamy »

Изображение
Доматите ми преди няколко дена.Обаче започнаха да се мъчат пожълтяват.Утре заминават да ги бучкам в градината
Абе голям зор с качването на снимки от телефона.Нещо май не правя като хората
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5659
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1819 пъти
Получил благодарност: 2083 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Shami, миналата пролет нали ти дадох всички покарали сами в моята оранжерия домати. Те си бяха толкова силни, по-яки от всички дундуркани по кофички. Само знаех, че са от моите наследени сортове, но кой кой е нямаше как да знам. Ти дали успя нещо да отгледаш? Аз не си оставих, защото нямаше да се оправя с толкова сортове, после съжалих, че не си проведох експеримента. Тази година няма такива сървайвъри, сигурно защото обирахме доматите преди да капнат от зрялост на земята до корена. И аз като теб съм решила догодина да си сея семки директно в улейче, а после ще загърлям все едно ги пикирам.
А за оранжерията, аз щом нощните са над осем градуса не я затварям изобщо повече. Предпочитам да са закалени, вместо маносани.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10047
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 674 пъти
Получил благодарност: 1142 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от greeneyed »

ugod,

От всички компоненти, които са монтирани на основата, можеш да оставиш единствено фасунгите и защитната нула/ един усукан кабел, занитен на корпуса/. Дроселите, аварийния блок, стартерите , акумулатора, компенсиращия кондензатор не ти трябват. Свързваш две ЛЕД лампи / дължината трябва да е 1500 мм, нали разстоянието между фасунгите е толкова?/, не виждам да има лустер клема на основата/има табелка L и N/, трябва да монтираш, за да подадеш захранването там и по два проводника подаваш на всяка лампа, където пише INPUT двата щифта на лампата.

Това е промишлен осветител, предназначен да осигури 3 часа светене в случай на отпадане на мрежовото напрежение. Ти ще го направиш на стандартен ЛЕД осветител. Къде ще го монтираш, на тавана на гаража? Консултирай се с правоспособен електротехник да свържете работната със защитната нула на входната клема, за да обезопасиш металната основа. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 886 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Тутти написа: Апр 25, '24, 13:23 Shami, миналата пролет нали ти дадох всички покарали сами в моята оранжерия домати. Те си бяха толкова силни, по-яки от всички дундуркани по кофички. Само знаех, че са от моите наследени сортове, но кой кой е нямаше как да знам. Ти дали успя нещо да отгледаш? Аз не си оставих, защото нямаше да се оправя с толкова сортове, после съжалих, че не си проведох експеримента. Тази година няма такива сървайвъри, сигурно защото обирахме доматите преди да капнат от зрялост на земята до корена. И аз като теб съм решила догодина да си сея семки директно в улейче, а после ще загърлям все едно ги пикирам.
А за оранжерията, аз щом нощните са над осем градуса не я затварям изобщо повече. Предпочитам да са закалени, вместо маносани.
Тутти,аз всичко насадих миналата година.От тези дето ми прати в кофичката.От тях успях три читави растения да отгледам и така установих,че те са ми едни от най-вкусните.Свалих си от тях семена.Но са без имена,нали и ти не ги знаеше.А искам да видя всеки един сорт как е на вкус,как се развива.Ето сега пак съм насяла семена от 6 сорта и пак бера ядове.
Нещо хич не им харесва при мене.Почва ли е,климат ли е.Специално тях ги дебна най-много.Няма да спра да опитвам до последно.Може би вече веднъж като ги завъдя при мене ще са се аклиматизирали самите семена е вече ще вървят и при мене.
Ето ,че определени сортове не ми се отдават нещо.
Можеше и да пробвам да ръсна семена от измешаните сортове и да видя те как ще вървят.
Мислех го,но се отказах.Сега всичко ми е по сортове надписано.Е,като изключим тези дето им обърнах кашона и ги измешах.Старая се да записвам всичко което садя,за да следя характеристиките после и да знам точно сортовете и кой как се справя при мене.
Също искам да ги опитам от вън и вътре в парника как ще се развиват.
Лудост е, но си е моята :lol:
И не мога да разбера защо едни домати ми вървят повече,а други не искат?
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 886 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

И при руските сортове е така.Едни ми вървят безпроблемно, на други се измъчих да садя разсади повторно пак и пак.Сега пак съм си поръчала от тези сортове,защото искам да ги опитам.
С интерес наблюдавам и сортовете от Краси Лазаров как вървят.
А ще ми е трудно тази година,започваме да трупаме материали за строеж и се почва трудната част.Като ние ще правим всичко.Днес купихме скеле,количка,а утре бетонобъркачка ще взимаме.
Домъкнах си обаче още гуми и в тях ще садя пъпеши и тикви.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1705
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 315 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Всъщност за пури с двустранно захранване луминисцентното тяло трябва да изглежда така:
Изображение

Тук тръбата е една, но втората се свързва по същия начин и на същите клеми където е свързана първата. В зависимост от начина на захранване на самата тръба, за пури с едностранно захранване трябва да изглежда така:
.
Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7690
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2361 пъти
Получил благодарност: 1297 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Shami написа: Апр 25, '24, 09:39 ...
Вчера като отворих парника на всички домати им беше кеф вътре,Даже и на тези пикираните в кофичките. За мен обаче беше задушно.Термометъра показваше 46градуса.
Отворих всичко възможно.Вечерта отивам и ги гледам големите се оклюмали нещо,ще мрат,тези в кофичките и те берат душа.Направо съжалих,че съм отваряла изобщо.Бъркам с пръст в кофичките и почвата само отгоре е суха,а под нея е влажничко.Тях не ги поливах.Полях само насадените в земята.
Днеска няма да отварям.
Незнам ,но докато му схвана на парника може и да си прецакам реколтата аз.
Шами, оклюмали са се защото им е било много топло и влажно. За оранжерията е важно да е добре проветрена по всяко време на денонощието. Най важно в тези валежни дни е да се сведе до минимум влагата вътре в оранжерията. Онзи ден за пръв път видях всички домати с капки вода по листата. Отворих де що имаше врати и прозорци до късно вечерта. Вечер затварям, защото нощните са около 5 градуса, а денем се отварят сами прозорците, когато температурата достигне 15 градуса. Ако температурата ти позволява ( над 7-8 градуса, дръж оранжерията отворена).
Shami написа: Апр 25, '24, 19:19 ...
Домъкнах си обаче още гуми и в тях ще садя пъпеши и тикви.
Изключително вредни за градината, а камо ли да садиш зеленчуци в тях. Цитирам от интернет:
"Автомобилните гуми съдържат изключително голямо количество N-нитрозамини - това са силно токсични съединения. Освен това в състава им могат да се открият редица други опасни вещества. Растенията, отглеждани в тези условия, натрупват продукти от разлагането на каучук, толуен, бензен, стирен, ксилен, тежки метали и други вредни микроелементи. Ето защо старите автомобилни гуми трябва да се изхвърлят на предназначените за тази цел места."

И по темата: преди малко напръсках с ка-бор и моспилан доматите. Това ми е първо пръскане с каквото и да било
Имам въпрос: Кога се полива с тор от коприва?
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6049
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2145 пъти
Получил благодарност: 1245 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

pepelqshka71 написа: Апр 25, '24, 20:19
Имам въпрос: Кога се полива с тор от коприва?
Ох, все го забравям. Чак днес набрах коприва. Ползвам при засаждане, но и след това поне още два пъти.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”