Дългочакана мечта

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 46 пъти
Получил благодарност: 363 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Благодаря ви!
Тути, и аз предположих, че са мартагоните и затова попитах, за да се убедя. Явно миналата година им е било прекалено сухо - то си беше де - а и както бяха посадени по-късно през пролетта явно са имали сили само да се установят някак си на новите места. Единия (тази тройка там е единия сорт) дори е завързал пъпки.
Десуни, адаш, лидълските божури ги купих, защото бяха евтини и аз както нямах никакъв опит - по принцип всеки казва, че са лесни китки, но аз много се притеснявах дали ще съм ги насяла толкова плитко, колкото им е нужно. Та затова реших да пробвам с тях - евтини и дори да не станат няма да ме е яд толкова. Миналата година ги гледах в саксии и есента, когато ги извадих за да ги местя си бяха пораснали коренищата, а знаете какви са в пакетите - съвсем жалки и слаботелесни. Иначе двата вида са Karl Rosenfield и Madame Emile Debatene. Единия има една пъпка (на единия самотен стрък), другия 4, но ще разбера кой колко когато цъфнат.
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 46 пъти
Получил благодарност: 363 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Ето обещаните снимки на първите божури. На някои от тях ще видите да позират и нашите най-неуморни помощнички. Просто нямаше по-подходящ момент да ги снимам от този

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На единия от лидълските пък днес имаше цяла върволица мравки на едната от пъпките, направо я бяха обиколили като колие :lol:

Роза strawberry hill, въшките почти ги нямаше днес

Изображение

Изображение

Един от клоните беше паднал напред към моравата и пречеше че го привързах с канап за оградата отзад. Клонките й са много тънки, почти без бодли и там, където има цвят често падат към земята под тежестта му. Може би защото моята е още млада. Дават я да достигне над 2 метра. Аромата е много нежен и ефирен, не като на Гертруд Джекил, която е отрупана с пъпки

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 46 пъти
Получил благодарност: 363 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Чистият дъжд в четвъртък отми мръсотията от предишния, че всичко беше на петна. Някои от салвиите започнаха да цъфтят. Погледнете розмарина (в сравнение с туята :lol: )

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Снощи пак обикалях около магнолийката, ами не виждам пъпки - нали я пресаждах есента от саксията й, и може би ще пропусне тази година. Но тя пък е от късните, така че все още има време, ще видим.
Фломиса е още по-внушителен тази година, разперил се е почти в цялото пространство между две туички (около метър), другия ми фломис (новия) - почти е цъфнал, саМо с един стрък.На големия са повече от десет

Изображение

Изображение

Все още има едно лале, което държи цвят, много тъмно лилаво - не знам името. Вече чакам и другите божури, тъмния бабешки се е разпукал, близо до него и Москва. Пъпките на Бартзелата си седят мънички, но тя нали е късна, може би за това.
Розите и те са на старта, за тези няколко дни Strawberry hill докато имаше един цъфнал цвят и една полуотворена пъпка - първия цвят окапал от дъждовете, пъпката се е разтворила и още 4-5 цвята са в готовност

Изображение

Изображение

Имам отнякъде и самоизникнала маргаритка - не знам от къде, аз от две години нямам. Че сега ще и мисля място

Изображение

И добрата новина за десерт - отдавна се каня да ви споделя, че постигнах малка победа - от доста време врънкам ММ като пооправим около гаража зад къщата да измислим място за малко курниче за 4-5 кокошчици. И той естествено първата реакция беше, сещате се - къде, защо, не може, за бяс са ти и т.н. Но наскоро идва един път и ми казва - като оправим гаража и пренесем инструментите обратно в него (защото дядката незнайно защо преди няколко години ги премести при дървата), ще се освободи в единия ъгъл място и може там да оградим за кокошки, нали искаш? Че така де, съгласи се и дори сам измисли къде
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5657
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1804 пъти
Получил благодарност: 2066 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Тутти »

Още по-добре за кокошчиците. Ще им е топличко в гаража. Един съвет за лесно поддържане на чистота. Ние купуваме дебел найлон от строителните магазини. 5/4 метра е 12 лева. На няколко места слагаме тухли или камъни да не се размества. Отгоре ако искаш слагай слама, но може и без. После направо събираш и хвърляш, а ако ползваш това богатство, направо го изсипваш в бидон и наливаш вода. После застилаш направо нов найлон, леснотия. Сменяме всеки месец.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7325
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 785 пъти
Получил благодарност: 1501 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от ljuboznatelna »

Какво разнообразие на салвии! Много са красиви! Фломиса, твоята любов! Дори на пъпки ни го показваш! 💚
Розмаринът е феноменален! :potekoha:
Честито за курника!
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 46 пъти
Получил благодарност: 363 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Честит празник, уважаеми съфорумци! Да бъдете здрави, щастливи и труда все така да ви спори!
Благодаря ви! Макар че курника (или по-точно заградено ъгълче) е само идея все още, важното е че ММ е съгласен!
В неделя ме прихванаха едни и до компостера си направих кът за билки - поне така беше започнато. До стълбите към градината миналата година бях сложила три саксии - с ягодова мента, маточина и обикновена мента, защото исках да си ги имам, но не и посадени в градината. Та седяха си така на пръстта и отсреща им имаше друга саксия с лимонова мента. Да ама зимата се спукала и си казах в неделя - я да я преместя в нова здрава саксия. И я наредих до другите. После пресадих една малка хоста (задушена под една голяма) - и тя в саксия, два стръка риган, които чакам да се хванат все още. Почнах да разчиствам тревата около пътеката към гаража и като я поочистих взех да дълбая пръстта, за да направя саксиите на два етажа. Изкопах една голяма кофа (все ще потрябва за нещо) и си викам - я да поразчупя пейзажа, че само едни керамични саксии - красиво е, но малко едноцветно. И от сенчестата градинка зад навеса разделих една хойхерела, насях и една хоста между камъите и компостера, но сега лалетата я скриват. До дряна, и вече се пада зад аукубата, имаше една голяма делва. Да ама аукубата я закри и не се вижда. Донесох я, сложих върху нея една саксия с каскадна хойхерела, разчесмах я и сложих в още една саксия. Та къта за билки стана кът за саксии :mrgreen:
Ей го на - правете се, че не виждате бандарлъка отзад

Изображение

Изображение

Изображение

Днес ще откъснем първата ягодка

Изображение

Цъфна ми и едната от трите съвсем нови рози - Olivia rose austin, но цвета един кльопнал надолу. Има много нежен мирис

Изображение

Изображение

Гертруд Джекил

Изображение

И погледнете каква заявка за разкош

Изображение

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 46 пъти
Получил благодарност: 363 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Сега ще ви представя бабешкия божур. За съжаление снимките не могат да покажат истинския му цвят, в действителност е по-тъмен

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

От другите само Москва засега цъфти

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”